Cesvaines pils
Cesvaine ziemā
Baltie loki Madonas parkā
Madonas novada ezeri un lauki
Meža taka Madonas apkārtnē
Reklāma — × 150 px

Ziedo asinis, lai glābtu cilvēka dzīvību

ŽEŅA KOZLOVA

Autors • 29.01.2019.

Ziedo asinis, lai glābtu cilvēka dzīvību
Burtu lielums

Šīsdienas laikraksta atvērumā "Mēs kopā visi varam daudz" esam aktualizējuši donoru kustību Madonas reģionā, kur iespēja nodot asinis joprojām ir, pateicoties VADC Latgales filiāles aktivitātēm, tās sadarbībai ar Latvijas Sarkanā Krusta nodaļām.

Madonas pilsētā donoru kustību popularizē arī Latvijas Sarkanā Krusta brīvprātīgā Inese Zālīte, bet pirms viņas šos pienākumus daudzus gadus veica Maira Lapa.

Priecē, ka asinis donori regulāri nodod gan Madonas, gan Cesvaines, gan Lubānas, gan Varakļānu novadā. Kopējam donoru skaitam Latvijā gan ir neliela tendence ar katru gadu samazināties, un proporcionāli tas nesasniedz 2% no iedzīvotāju skaita, kas būtu ļoti vēlams. Vairumā Eiropas valstu tie ir 3%-4%. Mūsu valstī pēdējā laikā aktīvākas asins ziedotājas ir sievietes, kas sastāda 52% no kopējā donoru skaita.
Lai asins krājumi valstī būtu pietiekami, ik dienu tās būtu jāziedo 150 donoriem, bet katram donoram to vajadzētu darīt vismaz 2-3 reizes gadā.
Nedaudz ir palielinājies arī donoru vidējais vecums. Agrāk tas bija 31 gads, tagad tas ir jau 36 gadi. Cilvēku, kuri pirmo reizi nodod asinis, vidējais vecums ir palielinājies no 26 gadiem, kāds tas bija pirms vairākiem gadiem, līdz 28 gadiem.
Ziedot asinis iedzīvotāji tiek aicināti gan caur presi, gan sociālajiem tīkliem, donoru kustība tiek popularizēta arī rīkojot tikšanās skolās un tiekoties ar jauniešiem, tāpat studentiem augstskolās, lai mainītu pēdējos gados raksturīgo tendenci, ka donori noveco.
Lai palielinātu donoru skaitu, asinsdonoru centrs šogad rīkoja kampaņu „Mirklis Tev, dzīvība kādam citam!". Kampaņas laikā Valsts asinsdonoru centrs sadarbībā ar „Latvijas Pastu" ikvienam interesentam piedāvāja nosūtīt pastkarti draugam, tuviniekam vai kolēģim ar aicinājumu pievienoties donoru kustībai.
Donoru skaita samazināšanās Latvijā tiek skaidrota gan ar iedzīvotāju skaita samazināšanos, gan daļas sabiedrības izceļošanu darba meklējumos uz ārvalstīm tieši potenciālajā donoru vecumā, kad asinis ziedot būtu vislabāk.
Sarunās ar donoru kustības koordinatoriem Madonas reģionā tika minēts arī tas, ka kompensācija nodotā asins daudzuma atjaunošanai vairs netiekot maksāta skaidrā naudā, bet ne visiem, it sevišķi skolu jauniešiem, ir savs konts bankā. Turklāt to varētu nedaudz arī palielināt vai vismaz noapaļot no 4,27 uz 5 eiro.
Jāpiebilst, ka turpmāk donoriem būs iespēja atteikties no atlīdzības jeb kompensācijas par asins nodošanu, kā to paredz valdības pieņemtie grozījumi noteikumos par cilvēka asiņu un asins komponentu savākšanas, testēšanas, apstrādes, uzglabāšanas un izplatīšanas kvalitātes un drošības standartiem.
Arī tas, iespējams, rosinās asinis nodot tos, kuriem nav konta bankā vai kuriem ir ļoti svarīgi ziedot asinis un kādam grūtā brīdī palīdzēt, bieži vien arī glābjot dzīvību.


30.01.2019.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px