Cesvaine ziemā
Cesvaines pils
Madonas novada ezeri un lauki
Baltie loki Madonas parkā
Meža taka Madonas apkārtnē
Reklāma — × 150 px

Likvidē Priekuļu tehnikuma filiāli Ērgļos

INESE ELSIŅA

Autors • 07.08.2018.

Likvidē Priekuļu tehnikuma filiāli Ērgļos
Burtu lielums

Ar jauno mācību gadu Madonas reģionā vairs nebūs vairāku mācību iestāžu. Arī – profesionālās izglītības apmācības Ērgļos.

Ērgļu Profesionālās vidusskolas kā suverēnas vienības likvidācija sākās pirms trim gadiem, kad to pievienoja Priekuļu tehnikumam. Trīs mācību gadus šādā formā vēl tika īstenotas skolas izglītības programmas, taču jaunajā mācību gadā darbs profesionālās izglītības jomā Ērgļos vairs nenotiks.
Pārmaiņas 2015. gadā bija saistītas ar valdības lēmumu, ka nelielās (300 un mazāk izglītojamo) profesionālās izglītības iestādes ir nododamas pašvaldībām vai tās var nodot (pievienot) citai profesionālās izglītības iestādei – kompetences centram.
Skolas ilggadējais vadītājs An­dris Spaile laikrakstam neslēpa, ka notikušais skar visus. Jautāts par skolas pedagogiem, Andris Spaile atklāja, ka skolotāji ir atraduši iespēju darboties privātuzņēmēju jomā, strādās citu vadītos uzņēmumos, daļa kā pedagogi brauks uz Priekuļu tehnikumu. Andris Spaile pats Bulduru Dārzkopības vidusskolā palīdzēs ieviest Arboristu programmu. – Žēl, ka neviens nav uztvēris ideju par koka ēku un zemes enerģijas ēku būvniecību, līdz ar to programma „Guļbūves" Latvijā netiks turpināta, – komentēja An­dris Spaile. – Uz Priekuļiem pāries programma „Namdaris" un „Jumiķis", uz Bulduriem – programma „Arborists".
Andris Spaile Ērgļu profesionāli tehnisko vidusskolu vadīja kopš 1989. gada. Viņš apzinās, ka apmēram sešas programmas, kādu līdz tam profesionāli tehniskās izglītības jomā Latvijā nebija, Ērgļos arī radās: – Audzēkņu skaits mums nekad nav bijis liels – 200, 280 jauniešu, un šādas mazas skolas plānotājiem nepatīk. Nevar kļūdīties, veicot reformu lielpilsētā. Tur apkārt ir cilvēki, bērnu netrūkst. Cits jautājums, vai lielpilsētas skola sniedz inovatīvu pieeju. Iespējams, mūsu izlolotā programma par koka ēku un zemes enerģijas ēku celtniecību Latvijā bija par agru, par ātru uzsākām šo jautājumu celt, jo cilvēki vēl neaizdomājās par šādu ēku perspektīvu. Pēc laika citā vietā un citiem, jādomā, tas izdosies.
Jautāts, kas pēc likvidācijas notiks ar mācību iestādes ēkām, infrastruktūru, Andris Spaile sacīja: – Mēģinājām runāt ar Ērgļu novada pašvaldību, bet tam rezultāta nebija. Kā pašvaldības domes deputāts aicināju domniekus izsvērt un izanalizēt Ērgļu novada izglītības iestāžu struktūru vispār. Šādas kopīgas analīzes nav bijis, un nav plānu, kā Ērgļiem piesaistīt skolu audzēkņus. Lēmums ir tāds, ka Ērgļu profesionālās skolas objektus neizmantos, tos pašvaldība nepārņems (izņemot skolas slēpošanas trasi). Skumji, ka novada pašvaldības vadītājs līdz mūsu skolai tā arī neatnāca. Biju iedomājies, ka skolas ēkās varam turpināt pieaugušo izglītību, veidot tur apmācību centru un tā ietvaros saglabāt koka ēku programmu, arī jumiķu programmu (šī programma nāca ļoti smagi – trīs gadus pieteikumu nebija, tad lēnām „aizgāja"). Tas nenotika.
Vadītājs piebilda, ka par ēkām atbildīgs ir Priekuļu tehnikums, pēc attiecīgā laika šīs ēkas, visdrīzāk, tiks atdotas akciju sabiedrībai „Valsts nekustamie īpašumi", lai tās tirgotu, pārdotu. – Darbnīcas un skolas viesnīca bija siltināta, siltuma enerģiju tērēja maz. Ventilācija ēkā bija laba, varēja uz turieni pārcelt kaut pansionātu. Ko tur vairs prātot, kā saka Ērgļu novada pašvaldības vadītājs Guntars Velcis – „Ir tā, kā ir", – komentāru noslēdza Andris Spaile.


08.08.2018.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px