Aizvadītajā, 2018., gadā Valsts asinsdonoru centra Latgales filiāles darbinieki mūspusē ir ieradušies 19 reižu, piedāvājot iespēju ziedot asinis visā bijušajā Madonas rajona teritorijā, izņemot Ērgļu novadu.
Šo iespēju ir izmantojuši 968 donori, tai skaitā 108 asinis nodevuši pirmoreiz. VADC Latgales filiāles ārste Ināra Čerņavska, raksturojot situāciju, atzina, ka vislielākā aktivitāte ir Madonā, bet tad, kad ir notikusi kāda nelaime un steidzami nepieciešamas asinis, cilvēku atsaucība esot vienkārši fantastiska.
– Liels paldies donoriem par to, ka ziedo asinis un glābj dzīvības! Attiecībā uz Madonu, kur donoru pieplūdums ir vislielākais, iespējams, būs jādomā par citām telpām, ir bijis, ka pie tik liela donoru skaita nevaram tās laikus atbrīvot. Beidzamajos gados asinis Madonā ir iespējams ziedot J. Norviļa Madonas mūzikas skolā, kur vietas pietiek, bet šīs telpas ir ļoti pieprasītas un to izmantošana ir saplānota pa stundām.
Vaicāta par donoru skaita samazināšanos Latvijā ik gadu, viņa skaidroja, ka daudzi ir devušies strādāt uz ārvalstīm, turklāt liela daļa – tieši potenciālajā donoru vecumā, un tas it sevišķi ir jūtams mazpilsētās.
– Lai palielinātu donoru skaitu, donoru kustība vairāk ir jāpopularizē vidusskolās, bet arī tur ir samazinājies skolēnu skaits. Izteikti tas ir lauku novados un pagastos. Priecē, ka joprojām atsaucīgi ir tie donori, kas asinis ziedo jau daudzus gadus un jūtas pietiekami veseli, lai to darītu arī turpmāk, – akcentēja Ināra Čerņavska.
30.01.2019.