Cesvaine ziemā
Madonas novada ezeri un lauki
Meža taka Madonas apkārtnē
Baltie loki Madonas parkā
Cesvaines pils
Reklāma — × 150 px

Būtiski samazinājušās siltuma izmaksas

ŽEŅA KOZLOVA

Autors • 18.12.2018.

Būtiski samazinājušās siltuma izmaksas
Burtu lielums

Pārsteidzoši, bet Kalsnavas pagastā ir siltinātas jau sešas daudzdzīvokļu mājas – gandrīz tikpat, cik lielajā Madonas pilsētā kopā. Trīs mājas siltinātas Kalsnavā, trīs – Aiviekstē, tai skaitā siltināšana ir veikta piecās SIA „Kalsnavas komunālais uzņēmums" apsaimniekotajās mājās, bet vienu ir siltinājusi iedzīvotāju izveidotā biedrība.
Madonas novada domes priekšsēdētājs Agris Lungevičs to skaidro ar labā līmenī veikto skaidrojošo darbu iedzīvotāju vidū, spēju viņus pārliecināt, ka ir vērts siltināt mājas.

– Bija ļoti liela vēlme veikt šādus uzlabojumus arī no pagasta pārvaldes un SIA „Kalsnavas komunālais uzņēmums" vadības puses, kas arī bija viens no motivējošiem elementiem. Iespējams, tā dažkārt pietrūkst Madonas pilsētā, kur māju apsaimniekotājs tik ļoti neiestājas par ēku siltināšanu. Taču Kalsnavā par māju siltināšanu aktīvi iestājās gan pārvaldes vadītājs Artis Mūrmanis, gan SIA „Kalsnavas komunālais uzņēmums" vadītāja Vija Kučinska. Bija argumenti, skaitļi un aprēķini, un, lūk, arī rezultāts – ir siltinātas piecas pašvaldības uzņēmuma apsaimniekotās mājas, – uzsvēra Agris Lungevičs.
Pozitīva lēmuma pieņemšanu par māju siltināšanu ietekmējis vēl tas, ka tajās bija arī pašvaldībai piederoši dzīvokļi, kas nodrošināja papildus dažas balsis, ņemot vērā, ka pašvaldība atbalstīja šo ieceri un balsoja „par", bet izšķirošo lēmumu pieņēma paši iedzīvotāji, jo nevienā mājā jau nebija tā, ka pašvaldībai piederošo dzīvokļu būtu vairākums.
Arī Madonas novada pašvaldības vadītājs dzīvo vienā no siltinātajām mājām Aiviekstē. Vaicāts, kas mainījies pēc veiktajiem uzlabojumiem, viņš atzina, ka tagad iekštelpās ir ļoti stabila temperatūra un vairs nav tādas problēmas kā agrāk, kad pirms apkures sezonas dzīvokļos bija izteikti vēsāks vai arī, tai beidzoties, strauji pazeminājās temperatūra, jo māja pēc siltināšanas ilgāk saglabā siltumu.
– Jūtami ir samazinājusies arī maksa par siltumu, bet, protams, ir ar siltināšanu saistīts kredīta maksājums. Esmu pārliecināts, ka arī ilgtermiņā ieguvēji ir tie iedzīvotāji, kas dzīvo siltinātās mājās. Kredīts tiks samaksāts, bet siltuma tarifs, visticamāk, palielināsies, jo izmaksas jau pieaug visās jomās. Pašā sākumā, kad jāsāk maksāt kredītu, kopējais maksājums ir nedaudz lielāks nekā siltuma izmaksu ietaupījums. Taču, gadiem ejot, arī kredīts iet mazumā, un situācijā, kad siltuma tarifs palielināsies, proporcija mainīsies par labu siltinātām mājām, – uzskata Agris Lungevičs.
Turklāt jāņem vērā, ka puse ieguldījuma ir koplietošanas telpās, kas renovētās mājās ļauj ekonomēt arī uz apsaimniekošanas izdevumiem, jo līdzekļi, kas jāiegulda kārtējos darbos, ir krietni mazāki nekā ēkās, kur nav veikts kapitālremonts.
Madonas novada pašvaldības vadītājs to vērtē kā ieguvumu, kā arī min vēl vairākus māju siltināšanas plusus – dzīvokļu tirgus vērtības pieaugums, iespēja dzīvot vizuāli pievilcīgā, skaistā mājā.

Vērtē atzinīgi
Atzinīgi veikto siltināšanu sarunā ar „Staru" novērtēja mājas Aiviekstes ielā 32 vecākais Ivars Mičulis.
– Projekts ir veiksmīgi īstenots, visi ieplānotie darbi paveikti. Mēs esam pateicīgi gan SIA „Kalsnavas komunālais uzņēmums", gan pagasta pārvaldei, kuri ļoti aktīvi iesaistījās šajā procesā un spēja pārliecināt iedzīvotājus. Tas nebūt nebija viegli, taču pretējā gadījumā tāds rezultāts netiktu sasniegts, diez vai mēs, iedzīvotāji, vieni paši to spētu. Būvniecībai līdzi ļoti sekoja pagasta pārvaldes vadītājs Artis Mūrmanis, kas šajā procesā iesaistījās ar visu sirdi un dvēseli, var pat teikt, ka veica būvuzrauga pienākumus sabiedriskā kārtā. Kopš mājas siltināšanas ir pagājuši vairāki gadi, šajā laikā esam pārliecinājušies, ka savulaik pieņēmām pareizu lēmumu. Esam apmierināti gan ar siltuma režīmu dzīvokļos, gan mājas vizuālo izskatu, un – pats galvenais – būtiski mazāki ir apkures rēķini. Turklāt vairāki izmantoja iespēju savu daļu nomaksāt uzreiz, jo tādā gadījumā nav jāmaksā kredīts un aizdevuma procenti. Tā rīkoties, ja vien to finansiāli var atļauties, iesaku arī citiem, kuri izšķirsies par māju siltināšanu, –
akcentēja Ivars Mičulis.

Gan cenas, gan prasību ziņā
Savukārt Kalsnavas pagasta pārvaldes vadītājs Artis Mūrmanis atzina, ka, pirms vairākiem gadiem veicot māju siltināšanu, kalsnavieši ir ieguvēji gan cenas, gan prasību ziņā, kas pa šiem gadiem ir palielinājušās, tagad tas izmaksātu daudz dārgāk. Būvniecības izmaksas vien ir pieaugušas par 30-40 procentiem.
– Varam būt gandarīti, ka māju siltināšanu Kalsnavas pagastā veicām 2014. un 2015. gadā. Arī es jau trešo gadu dzīvoju siltinātā mājā. Atjaunojām apkures sistēmu, kas līdz tam īsti nefunkcionēja, līdz ar to bija dzīvokļi, kur aukstā laikā temperatūra nepārsniedza 9 grādus. Katrā ziņā esmu gandarīts par to, kas tika padarīts. Prieks arī par divām mājām, kas izvēlējās ventilējamās fasādes un kuras tagad izskatās kā no jauna uzceltas. Tajās ir arī uzstādīti individuālie skaitītāji, maksa par siltumu ir atkarīga arī no patērētā siltumenerģijas daudzuma savā dzīvoklī. Liels paldies pašvaldības uzņēmuma vadītājai Vijai Kučinskai, kas veiksmīgi kūrēja šo procesu, izvilka daudzas lietas, sagatavoja pieteikumus, kas arī ir gana sarežģīti, tāpat sakārtoja banku lietas un veica citus pienākumus, – atzīmēja Artis Mūrmanis.
Bet uz jautājumu, kas ir daudzdzīvokļu māju siltināšanas veiksmes stāstu pamatā, viņš atbildēja, ka ir jābūt pārdomātam projektam, labam, elastīgam būvniekam, un arī pašiem iedzīvotājiem aktīvi jāseko, kā notiek mājas siltināšana.

Kopējais maksājums nedaudz lielāks
Ieguvumus pēc māju siltināšanas lūdzu raksturot arī SIA „Kalsnavas komunālais uzņēmums" valdes locekli Viju Kučinsku.
Viņa pastāstīja, ka sākotnējie aprēķini, gatavojot daudzdzīvokļu mājas siltināšanai Kalsnavas pagastā, ir bijuši precīzi. Maksa par apkuri ir samazinājusies uz pusi un pat vairāk. Situācija mājās gan ir atšķirīga, īpaši izceļas viena māja Kalsnavā, kur siltuma cena ir samazinājusies gandrīz trīs reizes un kvadrātmetra apsilde izmaksā tikai 38 centus, bet, protams, papildus tam ir jāmaksā kredīts, kas nav maza summa. Taču iedzīvotāji šajā mājā iekļaujas summā, kas viņiem būtu jāmaksā iepriekšējā situācijā, ja māja nebūtu siltināta. Toties tagad viss ir labiekārtots, ielikti jauni logi, jaunas durvis, un viss ir siltināts. Šajā mājā ir arī uzstādīti individuālie skaitītāji dzīvokļos. Katrs var izvēlēties, kādā siltuma režīmā dzīvot, bet tādā gadījumā jārēķinās, ka salīdzinājumā ar kaimiņiem, kuri izvēlas mazāku siltuma režīmu, būs arī vairāk jāmaksā. Pēc Vijas Kučinskas domām, tas ir labākais no visiem variantiem, ko iedzīvotāji var izvēlēties, siltinot daudzdzīvokļu māju, jo tādā gadījumā katrs var ietekmēt maksu par siltumu un sava apkures rēķina lielumu.
Tādas mājas ar ventilējamām fasādēm un individuāliem skaitītājiem dzīvokļos Kalsnavas pagastā ir divas – viena Jaunkalsnavā un viena Aiviekstē. Izvēloties ventilējamās fasādes, palielinās māju ilgmūžība. Tās ir izskatīgākas un arī vieglāk remontējamas. Ja, piemēram, bērni, spēlējoties ar bumbu, sabojā fasādi, to salabot šādās mājās iespējams, noskrūvējot sabojāto plāksni un to nomainot.
Taču maksa par siltumu būtiski ir samazinājusies arī pārējās siltinātajās mājās, kur par kvadrātmetru tagad maksā 60, 65-67 centus, nevis vairāk kā 1 eiro vai pat 1,50 eiro, kā tas bijis agrāk.
Arī kopējais maksājums ir tikai nedaudz lielāks, un tas atkarīgs no dzīvokļa kopējās platības. Piemēram, pērn kopējais maksājums 50 kvadrātmetru lielam divistabu dzīvoklim gada griezumā vidēji mēnesī bija par aptuveni 10 eiro lielāks.
Vaicāta, kas, īstenojot māju siltināšanas projektus, ir sagādājis lielākās grūtības, Vija Kučinska atzina, ka visgrūtākā bijusi bankas izvēle, kura piedāvātu izdevīgākus kredīta nosacījumus.
– Tiem, kas vēl tikai domā par māju siltināšanu, iesaku vispirms iepazīties ar citu pieredzi, aprunāties ar iedzīvotājiem, kā viņi jūtas šādās mājās, – uzsvēra Vija Kučinska.
Jāpiebilst, ka Kalsnavas pagastā varēja būt par divām siltinātām mājām vairāk, bet to iedzīvotāji beidzamajā brīdī nolēma atteikties, lai gan šajā vilcienā jau bija. Tagad var tikai nožēlot…


19.12.2018.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px