23. aprīlī Madonas dzīvnieku aizsardzības biedrība ielūdza visus savus atbalstītājus un brīvprātīgos palīgus uz mūsu ikgadējo tikšanos.
Neraugoties uz sauli, lietu un aukstumu, uz kārtējo talku atkal ieradās prāvs skaits mūsu draugu un palīgu. Biedrības valdes priekšsēdētājs Mirko Hēnišs pateicās visiem aktīvistiem un brīvprātīgajiem darbiniekiem par viņu ieguldīto darbu. Ikviens, kurš ir apmeklējis mūsu uzturēto patversmi, zina, kādas pūles un darbs ir nepieciešams, lai aprūpējamiem nodrošinātu pienācīgu izmitināšanu un aprūpi jebkuros laika apstākļos visu diennakti septiņas dienas nedēļā, ieskaitot sestdienas un svētdienas, kā arī svētku dienas.
Mūsu brīvprātīgo palīgu ieguldīto darbu nevar novērtēt par augstu, jo viņi ne tikai rūpējas par dzīvnieku labklājību, bet arī uztur biedrības darbību, nesot dzīvnieku aizsardzības ideju un Madonas dzīvnieku patversmes vārdu tālu ārpus Madonas novada robežām. Kā katru gadu, sadraudzība notika nepiespiestā gaisotnē, pēc padarītajiem darbiem tiekoties pie galda, jautri tērzējot un smejoties. Lielais soļankas katls un 5 gadu jubilejas torte, kā arī līdzatnestie saldumi, ar kuriem mielojoties tika pabeigta darbdiena, bija devums mūsu darbinieku fiziskajai labsajūtai. Noslēgumā visi bija vienisprātis, ka dzīvnieku aizsardzības darbs ir uz pareizā ceļa.
Pie mūsu galvenajiem mērķiem pieder dzīvnieku un dabas aizsardzības idejas veicināšana, izglītojošā darba veikšana, labturībai atbilstošu dzīves apstākļu nodrošināšana dzīvniekiem, dzīvnieku spīdzināšanas un novārtā atstāšanas, kā arī eitanāzijas nepareizas pielietošanas gadījumu atklāšana, kā arī nevajadzīgu eksperimentu ar dzīvniekiem novēršana un bioloģiskās lauksaimniecības veicināšana.
Izglābti vairāk nekā 30 suņi un 8 kaķi
Mūsu biedrība varēja pabeigt savas patversmes ierīkošanas darbus piecu mēnešu rekordlaikā 2014. gada beigās, pateicoties būvfirmas „IM Būve" iespaidīgajai palīdzībai. Dzīvnieku patversmes projekta īstenošanai mēs saņēmām LAD programmas līdzfinansējumu 17 318, 58 eiro brutto apmērā, kurā Madonas novada pašvaldība piedalījās ar 10%, jeb 1217,16 latiem. Par šo naudu varējām iekārtot divas telpas suņiem, divas telpas kaķiem, karantīnas telpu, kā arī veikt vērienīgus modernizācijas pasākumus. 2015. gadā, pateicoties dāsnam latviešu 2173,00 eiro ziedojumam, kā arī saziedotajiem būvmateriāliem – cementam, skrūvēm u.c., mēs varējām suņu un kaķu, kā arī karantīnas telpas papildināt ar voljēriem, kuros dzīvnieki var brīvi nokļūt caur atveramām lūkām.
Pirms mūsu iniciatīvas izveidot dzīvnieku patversmi, Madonas novadā nebija piemērotas iespējas sniegt pajumti klejojošiem un nelabvēlīgos apstākļos turētiem mājdzīvniekiem. Nebija arī attiecīgas dzīvnieku aizsardzības biedrības, kura rūpētos par šīm novārtā atstātajām radībām. Tomēr Latvijas dzīvnieku aizsardzības likums pastāv jau kopš 2003. gada un tas precīzi nosaka, kādi ir pašvaldību pienākumi attiecībā uz klejojošiem mājdzīvniekiem. Diemžēl pašvaldību politiķi kavējās ar šī likuma nosacījumu ieviešanu dzīvē. Kaut arī suņu nodoklis no iedzīvotājiem tika prasīts jau gadiem ilgi, nekas konkrēts netika darīts. Tas viss, kā arī prakse, kad šīs bezpalīdzīgās un pamestās radības vienkārši tiek novāktas, bija par iemeslu tam, ka mēs nolēmām meklēt piemērotu vietu, kur izmitināt grūtībās nokļuvušos bezsaimnieka dzīvniekus, kur tie varētu saņemt nepieciešamo palīdzību. Ar mūsu palīdzību 33 suņi un 8 kaķi tika glābti no šāda morāli un ētiski neattaisnojama eitanāzijas likteņa, kurš vairāk gan piederētos pagātnei.
Valsts dzīvnieku savākšanas punktu pienākums ir uzņemt un izmitināt bez saimnieka palikušos mājdzīvniekus, jo finansējumu savai darbībai tās saņem no valsts budžeta. Tas neattiecas uz privātajām patversmēm, kā to reizēm maldīgi uzskata daži iedzīvotāji. Mūsu uzturēšanas darbs tiek veikts bez jebkāda valsts atbalsta, tāpēc mūsu brīvprātīgā darbība, kas ir gan grūtāka, gan darbietilpīgāka, tomēr piešķir neatkarību, nepakļaujot mūs politiskajām situācijām.
Visi mūsu biedri ir brīvprātīgie, kuri darbojas biedrībā un patversmē bez finansiālas atlīdzības. Tādējādi viss viņu saziedotais nonāk tieši pie dzīvniekiem. Mūsu vetārsti Rudīte Ozoliņa un Kaspars Akmens sniedz tiem izcilu medicīnisko aprūpi. Turklāt mēs cieši sadarbojamies ar PVD iestādi, kura ir atbildīga par Dzīvnieku aizsardzības likuma ievērošanu un izpildi.
Pret atsevišķu politiķu un tā saukto „dzīvnieku aizstāvju" argumentāciju, ka grūti piedāvājamo mājdzīvnieku uzturēšana ir pārāk dārga un ka tie aizņem vietu jauniem, vieglāk piedāvājamiem, no dzīvnieku aizsardzības normu skatījuma vajadzētu vērsties stingri un noteikti. Nedziedināmi slimu un nelabojami agresīvu mājdzīvnieku eitanāzijai vajadzētu palikt „Ultimo Ratio", pēdējam līdzeklim. Vispirms priekšroka jādod maigākām metodēm, kā diagnozes precizēšana, kinologa apmeklējums, uzvedības terapija pie speciālista.
Pašlaik mūsu dzīvnieku patversme ir pārpildīta, 104 m2 lielā, īrētā telpa ir kļuvusi par mazu. Tiklīdz kāda vieta ir atbrīvojusies, pie durvīm jau stāv nākamie vietas meklētāji kādam atrastam vai savam pašu mājdzīvniekam. Šobrīd mums diemžēl nākas viņiem ar smagu sirdi atteikt un nosūtīt tos tālāk uz pašvaldības patversmi. Atkal un atkal mums nākas sastapties ar iedzīvotāju un pat amatpersonu neizpratni, kad valsts dzīvnieku uzņemšanas stacija izvairās pildīt tai likumā noteikto klejojošo dzīvnieku uzņemšanas pienākumu.
Radušās situācijas dēļ mūsu biedrība ir nolēmusi papildus mūsu īrētajam objektam iegādāties lielāku platību, kur būtu pietiekami daudz vietas, lai varētu uzņemt lielāku skaitu mājdzīvnieku, izmitinot tos atbilstoši labturības priekšrakstiem. Ja kāds mums var piedāvāt šādu nekustamo īpašumu, lūdzam zvanīt uz kontaktos norādīto telefona numuru.
2014. gada oktobrī darbu uzsāka dzīvnieku savākšanas punkts „Lazdonītī". Dzīvnieku rīcībā te ir 8400 kvadrātmetru liels laukums un 86 kvadrātmetru plaša ēka. Pēc presē sniegtajām ziņām pašvaldība pēdējos gados tajā ir investējusi 70 tūkstošus eiro. Pašvaldība nodrošina līdzekļus arī veterinārajai aprūpei un tehniskajam personālam, lai šāda mēroga savākšanas punkts varētu funkcionēt atbilstoši likumā noteiktajām prasībām.
Mēs aicinām visus dzīvnieku draugus, uzņemot kontaktu ar pašvaldību, apmeklēt dzīvnieku savākšanas punktu „Lazdonītis" un palīdzēt tur strādājošiem darbiniekiem ikdienas darbos, dzīvnieku aprūpē. Mūsu biedrība atbalsta dzīvnieku aizsardzību un pašvaldības darbību šajā jomā nododot pašvaldības rīcībā četrus suņu būrus, divus no tiem dāvinot un divus iznomājot par simbolisku 1 eiro cenu. Protams, ka arī turpmāk mūsu biedrība gatava konsultatīvi palīdzēt visiem godīgiem dzīvnieku draugiem un iestādēm.
Paldies ziedotājiem!
Mēs priecājamies un pateicamies par visiem dāsnajiem mantiskajiem un barības ziedojumiem. Iedzīvotāju un iestāžu, kuri arī turpmāk vēlas mūs atbalstīt, rīcībā ir raksta beigās nosauktais ziedojumu konts, kā arī ziedojumu kastītes sekojošās vietās: „Šlāgeris", SIA Indra veikals „Papīrs", skaistumkopšanas salons „Saulespuķe", SIA „Ādere A", SIA „Optika", mēbeļu veikals „Vācu mēbeles", „Lietoti apģērbi" un veterinārā prakse ZS „Rudzīši".
Ieinteresētie pilsoņi, kuri vēlas apmeklēt mūsu patversmi, ir laipni gaidīti darbdienās, iepriekš saskaņojot apmeklējuma laiku zvanot uz zemāk nosaukto telefona numuru. Svētdienās un svētku dienās lūdzam griezties pie mums tikai ārkārtas situācijās. Apmeklējumi šajās dienās netiek paredzēti, jo mēs respektējam to, ka visi mūsu darbinieki strādā pēc brīvprātības principa.
Jūsu Madonas „DAB"
www.madonaspatversme.lv
[email protected]
"Lūši" Praulienas pag.
Madonas novads
Tel. 261 95 393
Konts: AS „Swedbank",
kods: HABALV22,
konts: LV47HABA0551032505035