Cesvaine ziemā
Cesvaines pils
Madonas novada ezeri un lauki
Baltie loki Madonas parkā
Meža taka Madonas apkārtnē
Reklāma — × 150 px

Sezonu atklāj veiksmīgi — ar brangiem lomiem

AGRITA NUSBAUMA-KOVAĻEVSKA

Autors • 13.05.2024.

Sezonu atklāj veiksmīgi —  ar brangiem lomiem
Burtu lielums

Makšķernieku vidū 1. maijs tiek īpaši gaidīts. Tieši šajā dienā tiek atklāta spiningošana no laivām. Iepriekšējā vakarā tiek sakārtots inventārs, ielaistas laivas, lai rīta agrumā dotos lielā loma medībās.

Madonas novads ir ezeriem bagāts, tomēr ir ūdenstilpes, kas ir īpaši iecienītas. 1. maija rītā Līdēres ezerā bija vienpadsmit laivas, Liezēres ezerā – deviņas. Pēdējos gados īpaši iecienīts ir arī Gulbēres ezers.
Daudziem sezonas atklāšana bija īpaši veiksmīga. Piemēram, Liezēres ezerā izdevās noķert 8 kg smagu līdaku, Dziļūkstes ezerā lomā tika gūta 2 kg smaga līdaka, bet citam makšķerniekam tādas pat vairākas.
Dmitrijs Solovjovs ir viens no tiem makšķerniekiem, kurš ļoti gaida 1. maiju, lai atklātu sezonu spiningošanā no laivas. Tieši šis makšķerēšanas veids ir viņa iecienītākais. Taujājot, ar kādām domām un emocijām tika sagaidīts 1. maijs, Dmitrijs teic: – Spiningotājiem tas patiesi ir ļoti gaidīts notikums. Jau no agra rīta satiec savus kolēģus, izrunā taktiku, apspried inventāru, laikapstākļus. Makšķernieki ir ļoti draudzīgi. Gan dalās padomos, gan atklāj labākās makšķerēšanas vietas un pastāsta par saviem laimīgajiem mānekļiem. Pats sezonu atklāju Gulbēres ezerā. Jāteic, ka rīts sākās salīdzinoši labi. Lai gan nebija tā lielākā copes diena, bet laiks bija ļoti labs un paveicās tikt pie divām lielām līdakām, katra aptuveni 3 kilogramus smaga. Ir patīkami, ja ir lieliski laikapstākļi, tomēr zivju ķeršanās vai neķeršanās ir mistiska un neizskaidrojama. Ir reizes, kad izdodas gūt labu lomu, citreiz pie tādiem pašiem laikapstākļiem mājās dodies bez zivīm. Sezonas atklāšanai īpaši negatavojos. Laikus tiek veikta motora apkope, makšķerei nomainīta aukla, papildināts inventārs. Šis ir mans iecienītākais makšķerēšanas veids – spiningošana no laivas, plēsēju medīšana. Protams, makšķerēju arī ziemā, bet tā noteikti nav mana prioritāte. Pēc sezonas atklāšanas jau vairākkārt esmu izmantojis iespēju un devies makšķerēt. Esmu pabijis vairākos ezeros, un ir gadījušies labi lomi. Parasti lomā paturu pāris zivis, bet pārējās atlaižu. Strikti pieturos pie makšķerēšanas noteikumiem. Arī šobrīd ir apstiprināti jaunie noteikumi par lomā paturamajām zivīm. Uzskatu, ka labākais veids, kā saglabāt tieši lielās zivis, būtu ierobežot reāllaika sonāru izmantošanu. Tas ir svarīgākais, uz ko būtu jātiecas. Viennozīmīgi – jādomā par zivju resursu atjaunošanu ezeros.
Dmitrijam makšķerēšana laika gaitā kļuvusi par nopietnu sirdslietu. Daudz brīvā laika tiek pavadīts ezeros. Diemžēl nereti nākas saskarties ar nepatīkamām situācijām, kad makšķernieki aiz sevis atstāj atkritumus.
– Vēlos aicināt copmaņus piedomāt un aiz sevis savākt to, ko atnesuši līdzi. Ir jābūt kārtīgākiem, rūpīgākiem pret vietām, kur uzturas. Diemžēl jau 1. maijā manīju atkritumus, kurus atstāja paši makšķernieki. Manuprāt, ir ļoti svarīgi pēc copes savu vietu sakopt un aizvest prom visu, kas tika atvests līdzi. Šādi rīkojoties, varam nonākt situācijās, kad vairs nevarēsim piekļūt šīm vietām, – uzskata makšķernieks. – Mums ir ļoti paveicies, ka tepat apkārt ir lieliskas copes vietas – Liezēres, Gulbēres, Līdēres ezers, tepat netālu ir arī Kāls, Inesis un Alauksts, kā arī daudz citu lielāku un mazāku ezeru.
Ikdienā un arī 1. maijā ūdenstilpju un makšķernieku apsekošanu veica Valsts vides dienesta inspektori. Atklājot makšķerēšanas no laivām sezonu, tika pārbaudīti 392 makšķernieki.
Pārbaužu laikā Vidzemē konsultēti divi rūpnieciskās zvejas veicēji, uzsāktas trīs administratīvā pārkāpuma lietvedības par makšķerēšanu bez licences, kā arī makšķerēšanu no tilta.
Kurzemes un Zemgales reģionā konstatēti makšķernieki, kas nespēja uzrādīt personu apliecinošu dokumentu. Šiem makšķerniekiem par pārkāpumu izteikts brīdinājums.
Savukārt Latgalē sāktas trīs administratīvā pārkāpuma lietvedības par makšķerēšanas kartes neesamību un zemmēra līdaku paturēšanu lomā. Valsts vides dienestā norāda, ka kopumā pārkāpumi, kas atstātu būtisku ietekmi uz zivju resursiem, neesot konstatēti.
Šajā dienā reaģēts uz iedzīvotāju sūdzībām par konstatētiem zvejas pārkāpumiem, kā rezultātā Talsu rajona Vēžezerā izņemtas sešas ūdas, viena ūda no Dabaru ezera Cēsu novadā, divi tīkli Ventas upē un viens nēģu murds Grīvas upē.
Valsts vides dienests atgādina, ka maijā turpinās atsevišķi makšķerēšanas ierobežojumi. Līdz rītdienai, 15. maijam, aizliegts lomā paturēt salates jeb meža vimbas, bet līdz 31. maijam – zandartus.
Savukārt līdz 31. maijam visā Latvijā aizliegta zveja ar zivju murdiem, bet līdz 15. jūnijam aizliegts zvejot jebkādas zivis visās ūdenstilpēs ar zivju tīkliem.

14.05.2024.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px