Šobrīd, kad saule cepina zemes virsmu, tikai retais vairs atminas vienu no aizvadītās ziemas lielākajām nebūšanām Madonas pilsētā – aizsalušos ūdensvadus.
Atnākot pavasarim, AS „Madonas ūdens" raka vaļā tās vietas, kur ziemā radās problēmas.
– Atrokot šīs šaubīgās vietas, diemžēl, nākas konstatēt, ka daudzviet pie vainas ir bijuši tieši pašu iedzīvotāju raktie pievadi no mājas uz ūdensmērītājaku. Piemēram, vienā no gadījumiem tas bija ierakts vien 1,3 metru dziļumā, kaut arī tam bija jāatrodas vismaz 1,75 metru dziļumā. Protams, ir arī vietas, kur atrokot konstatējam savu vainu un tajās viss tiek labots. Uzmanību pievēršam arī ūdensmērītājakām. Bija atbraukuši to ražotājfirmas pārstāvji, kas arī secināja, ka aizvadītās ziemas nelaimēs grūti nosaukt kādu par vienīgo vainīgo. Tā bija apstākļu sakritība un netipiski aukstā ziema, kas radīja tik daudz problēmu. Ar ražotāju, kaut arī notikušais nebija tā vaina, esam panākuši vienošanos, ka tas aku konstrukciju nedaudz uzlabos un visām jau iebūvētajām akām nomainīs siltinājumu. No visām iebūvētajām akām aizsala 7%, kas nav nemaz tik daudz, ja ņem vērā ārējos apstākļus, – pastāstīja AS „Madonas ūdens" valdes priekšsēdētājs Guntars Dambenieks.
Viņš uzsvēra, ka šī ziema ir bijis izņēmuma gadījums, kam tuvākajā nākotnē nevajadzētu atkārtoties.
– Ja sasalums bija 2 metru dziļumā, bet ūdensvads saskaņā ar būvnormatīviem – 1,8 metru dziļumā, es nevaru būvniekam neko pārmest, – norādīja Guntars Dambenieks.
Interesanti, ka sals Madonas pilsētai bija uzbrucis nevienmērīgi. No vietas, kur sasalums sniedzās vien pusmetra dziļumā, netālu atradās ielas posms, kur sals bija „iegrauzies" jau 1,8 metrus dziļi. Par veiksminiekiem var uzskatīt arī Madonas novada pašvaldības administrācijas ēkā strādājošos, jo, kaut gan ūdensvada pievads ēkai bija ierakts vien metra dziļumā, sals to nebija skāris.
Autors: EGILS KAZAKEVIČS