Kaut gan daudzviet Latvijā par ziemas iestāšanos nekas daudz neliecina, Madonas novadā sniega baltums aiz loga ir labi pamanāms. Termometra stabiņa svārstīšanās un snigšana ir īstais darba laiks ceļu uzturētājiem.
Pirms gada Madonas novada pašvaldības dome aktualizēja jautājumu par ceļu uzturēšanu ziemā, jo īpaši lauku teritorijās. Pēc ierosinājumiem un diskusijām dzima lēmums, ka Madonas novada pagastu teritorijās jānodrošina ceļu tīrīšana no sniega 2011./2012. gada sezonā līdz visām lauku viensētām, kurās ziemā dzīvo un to īpašnieki nav atteikušies no šī pakalpojuma. Sniega tīrīšanas pakalpojums bija jānodrošina, neprasot samaksu. Lēmums tika pieņemts, pamatojoties uz likumu „Par pašvaldībām", kurš nosaka, ka „pašvaldībām ir šādas autonomās funkcijas – gādāt par savas administratīvās teritorijas labiekārtošanu un sanitāro tīrību (ielu, ceļu un laukumu būvniecība, rekonstruēšana un uzturēšana)".
Atzīstot, ka iepriekšējā ziemā iedibinātā prakse bijusi veiksmīga, pagājušajā nedēļā notikušajā domes sēdē deputāti pieņēma identisku lēmumu arī attiecībā uz 2012./2013. gada sezonu, līdz ar to arī šoziem pārvaldēs tiks tīrīti ceļi uz visām viensētām, kuras ziemā ir apdzīvotas un kuru iemītnieki no pakalpojuma nav atteikušies. Arī finansējuma avots ir tāds pats kā pirms gada pieņemtajā lēmumā – pārvaldes naudas līdzekļu atlikums uz gada sākumu vai ieņēmumu pārpilde.
Būtiskākais arguments, pieņemot lēmumu, gan pērn, gan pirms nedēļas bija tas, ka ceļu uzturēšana ir vienīgais būtiskais pakalpojums, ko pārvalde sniedz tiem iedzīvotājiem, kuri dzīvo attālāk laukos.
Plašāk lasiet laikrakstā STARS 05.12.2012.
Autors: EGILS KAZAKEVIČS
OĻĢERTA SKUJAS foto no arhīva