Nākamajā nedēļā – 18. oktobrī – notiks Madonas novada domes finanšu un attīstības komitejas sēde, bet 27. oktobrī – kārtējā domes sēde, kurā, iespējams, tiks izskatīts arī sadzīves atkritumu savākšanas, pārvadāšanas un apglabāšanas tarifs.
Katrā ziņā, kā „Staru" informē SIA „Madonas namsaimnieks" valdes loceklis Guntars Dzenis, šāds tarifa projekts patlaban tiek izstrādāts un to plāno iesniegt izskatīšanai Madonas novada domes kārtējā sēdē oktobrī. Saskaņā ar izmaiņām likumdošanā Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija (SPRK) apstiprina sadzīves atkritumu apglabāšanas tarifu poligonos un izgāztuvēs, bet kopējo tarifu par sadzīves atkritumu apsaimniekošanu nosaka pašvaldība.
Jauna tarifa projekta izstrādi galvenokārt ir izsaucis SIA „Vidusdaugavas SPAAO" Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijai iesniegtais sadzīves atkritumu apglabāšanas pakalpojuma tarifa projekts poligonā „Dziļā vāda", uz kurieni atkritumus noglabāšanai ved SIA „Madonas namsaimnieks".
Maksa par atkritumu izvešanu pēc jaunā tarifa projekta iesniegšanas un apstiprināšanas būs vienota visā Madonas novadā, neraugoties uz to, ka Madonas pilsētā ir liels atkritumu daudzums un salīdzinoši īss maršruts, bet pagastos – lieli attālumi un salīdzinoši mazs atkritumu daudzums. Patlaban, lai savāktu atkritumus no visām vietām, SIA „Madonas namsaimnieks" nobraukums vidēji mēnesī ir gandrīz 10 000 km.
Plānotais tarifa projekts neattieksies uz tām pagastu pārvaldēm, kur atkritumu apsaimniekošanu veic cits operators. Piemēram, Barkavas pagastā atkritumus izved AS "L&T Hoetika".
Izmaiņas skars Madonas pilsētu un tās pagastu pārvaldes, kur atkritumu apsaimniekošanu veic SIA „Madonas namsaimnieks", kā arī Ērgļu novadu. Kā atzīst Guntars Dzenis, tarifa palielinājums varētu būt diezgan ievērojams, jo atkritumu noglabāšanas izmaksas poligonā „Dziļā vāda" ir ļoti augstas. Piemēram, Madonas pilsētas katrs iedzīvotājs patlaban maksā 62 santīmus, bet nākotnē maksa varētu palielināties aptuveni līdz 1,20-1,30 latiem mēnesī.
Kā jau esam informējuši, septembra beigās Krustpils novada Mežāres pagasta kultūras namā notika Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas rīkotā uzklausīšanas sanāksme par SIA „Vidusdaugavas SPAAO" iesniegto sadzīves atkritumu apglabāšanas pakalpojuma tarifa projektu. Tajā piedalījās arī SIA „Madonas namsaimnieks" valdes loceklis Guntars Dzenis.
– Uz šo sanāksmi galvenokārt bija ieradušies Aizkraukles, Madonas apkaimes novadu, Jēkabpils un tās apkārtējo novadu pašvaldību pārstāvji, kuru teritorijas ietilpst SIA „Vidusdaugavas SPAAO" sadzīves atkritumu poligona „Dziļā vāda" apkalpes zonā. No atkritumu apsaimniekošanas uzņēmumiem es biju vienīgais pārstāvis. Iepazinušies ar izstrādāto tarifa projektu, pašvaldību pārstāvji atzina tajā iekļauto izmaksu pamatotību, vienīgais, ko aicināja samazināt, bija iecerētā rentabilitāte jeb peļņa, kas tiek plānota 7% apmērā, – informē Guntars Dzenis.
„Vidusdaugavas SPAAO" sagatavotais tarifa projekts par atkritumu apglabāšanu paredz, ka atkritumu noglabāšanas tarifs par vienu tonnu (bez PVN un dabas resursu nodokļa) varētu būt 24,31 lats, bet kopā ar PVN un dabas resursu nodokli – pat virs 38 latiem. Piedāvātais tarifs varētu stāties spēkā ar 2012. gada 1. janvāri, un tas ir aprēķināts sakarā ar Vidusdaugavas reģiona sadzīves atkritumu apglabāšanas poligona „Dziļā vāda" darbības uzsākšanu.
Tiesa, uz „Dziļo vādu" atkritumus kopš 18. jūlija pagaidām ved tikai SIA „Madonas namsaimnieks", par to noglabāšanu maksājot pagaidu tarifu, kas ir nedaudz mazāks kā SPRK apstiprināšanai iesniegtais. Savukārt Aizkraukles novads tiesājas ar Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministriju par to, ka tur laikā nav pabeigta atkritumu šķirošanas un pārkraušanas laukuma būvniecība, kas traucējot sagatavot atkritumus vešanai uz poligonu. Arī SIA „Jēkabpils pakalpojumi" atkritumus, tāpat kā iepriekš, ved uz Plaušukalna izgāztuvi, šādu rīcību pamatojot ar to, ka vēl nav apstiprināts oficiāls atkritumu noglabāšanas tarifs poligonā „Dziļā vāda", līdz ar to norēķinos ar juridiskām personām, ar kurām ir noslēgti līgumi, nevarot iekļaut pagaidu tarifu.
Vaicāts, kāpēc madonieši ir tik „paklausīgi" un atkritumus ved nevis uz atkritumu izgāztuvi „ Lindes", bet gan – „Dziļo vādu", kur atkritumu noglabāšana izmaksā tik dārgi, SIA „Madonas namsaimnieks" valdes loceklis Guntars Dzenis skaidro, ka atšķirībā no kolēģiem vasarā beidzās licence atkritumu noglabāšanai „Lindēs", bet Madonas reģionālā vides pārvalde diemžēl nav piekritusi tās pagarināšanai vismaz vēl uz kādu laiku.
– Uzņēmumam tas rada ievērojamus zaudējumus, jo no iedzīvotājiem un juridiskām personām par atkritumu savākšanu tiek iekasēta līdzšinējā maksa, kaut gan izmaksas sakarā ar atkritumu noglabāšanu poligonā „Dziļā vāda" ir ievērojami palielinājušās – vidēji mēnesī aptuveni par 6000 latu, – norāda Guntars Dzenis.
Autore: ŽEŅA KOZLOVA
OĻĢERTA SKUJAS foto