Kā izrādās, šis aprīlis ir bijis vēsākais beidzamo 14 gadu laikā. Arī pagājušajā sestdienā, 29. aprīlī, kad Madonā norisinājās tradicionālais pavasara Stādu gadatirgus, gaidītās saulainās dienas vietā bija jāsamierinās ar lietainu un aukstu laiku. Lielajam gadatirgum bija pieteikušies ap 200 tirgotāju, kuri tomēr nenobijās no lietus un bija ieradušies kuplā skaitā no Latvijas malu malām.
Stādu tirgū piedāvājums bija ļoti bagātīgs – augļkoku un krūmu, dekoratīvo augu un ziemciešu stādi, arī tomātu, gurķu, paprikas, salātu, garšaugu dēsti, vasaras puķes, rozes, sīksīpoliņi, kartupeļi, dārzeņu sēklas, sīpolpuķes, dārza pupiņu kolekcija un cits. Tirgotāju vidū bija gan Madonas novada dārzniecības, gan amatieri un profesionālas stādu audzētavas no visiem Latvijas reģioniem – Alūksnes, Cēsīm, Siguldas, Dobeles, Rēzeknes, Preiļiem, Rīgas u. c., piedalījās arī vairāki Lietuvas tirgotāji. Savs sektors bija arī pārtikas mājražotājiem un amatniekiem. Tirgus apmeklētājus uzmundrināja un muzikālo noskaņu nodrošināja grupa "Sniegavīri". Aktīvi darbojās "Tirgus radio", aicinot pie mikrofona stādu audzētājus pastāstīt par saviem lolojumiem – stādiem, kam šopavasar bijis maz gan saules, gan siltuma, kā arī dalīties audzēšanas pieredzē.
Stādu gadatirgu trešo gadu organizēja Madonas novada pašvaldības uzņēmējdarbības un tūrisma attīstības nodaļa. – Ja lietus aplaistīs, labāk ieaugs, – ar humoru neskopojās organizatori. Par to, ka nenobijās no lietus un tik kuplā skaitā ieradās uz pavasara gadatirgu Madonā, gan tirgotājiem, gan tirgus apmeklētājiem pateicās Sanita Soma: – Pavasarī stādu vajag, tāpēc piemājas dārzu un zemes saimniekiem, kuri zina, ka Saieta laukumā Madonā notiek liels gadatirgus, atlika vien neaizmirst lietussargus. Stādu tirgi ir ļoti populāri visā Latvijā, tāpēc arī dārzniekiem un tirgotājiem, arī stādītājiem tie ir ļoti plānoti pasākumi.
Daudz bija augļkoku audzētāju, starp tiem – arī "Pīlādži", kur cita starpā varēja iegādāties smiltsērkšķu stādus, ko drīz vien izpirka. Augļkoku pircēju netrūka, mazāk "aizgāja" vasaras puķes, arī tomātu dēsti, jo stādīšanu attur laikapstākļi.
Ziemciešu, dekoratīvo krūmu, puķu stādus tirgū piedāvāja Iveta Mihaļevska no Ērgļiem, kam dārzkopība ir aizraušanās: – Jā, tik auksts laiks nemudina stādīt, bet ziemcietes jau pacietīs visu.
– Stādīt gribas ļoti, arī strādāt dārzā patīk, vien šis pavasaris ir tik ļoti salts, ka jābaidās, vai kas nenosalst, – sacīja uzrunātā mētrēniete Valentīna, gaidot rindā pēc mārtiņrožu stādiem.
– Nopirku dažus izcili treknus tomātu stādus no Jēkabpils. Varbūt tomātiem vēl draud salnas, bet stādīšu siltumnīcā, piesegšu ar agrotīklu, – sacīja Ausma no Teicijas.
– Esam no Rēzeknes novada Nagļiem. Braucam uz Stādu tirgu Madonā ne jau pirmo gadu, mums te patīk. Pirmos izķēra vasaras ķiplokus. Pilsētnieki labi pērk arī agros kartupeļus ‘Adretta' stādīšanai piemājas dārziņos. Paši gan mājās vēl neko neesam iestādījuši, jo zeme ir slapja un auksta, nesen naktī bija mīnus 5 grādu sals, – labākus laikapstākļus kartupeļu stādīšanai cer sagaidīt "Torņkalna" saimnieki.
Piekrišana bija lapu salātiem un garšaugiem, par ko audzētāja no Cēsīm sacīja: – Arī siltumnīcās šogad viss aug ar lielāku piepūli. Tas, ka ir mitra zeme, lapu salātiem un garšaugiem patiks.
Ja kāds neiegādājās kāroto augu vai puķi savam dārzam, lai nenoskumst, jo nākamais – ikmēneša – tirgus Madonā ir paredzēts jau 13. maijā.
03.05.2017.