Kārtējā Madonas rajona padomes sēdē, kas notika 27. janvārī, bez lielām diskusijām un strīdiem tika pieņemts Madonas rajona padomes 2009. gada budžets.
– Salīdzinot ar iepriekšējo gadu, kopsummā no izlīdzināšanas fonda mums ir paredzēts par 5,5% mazāks budžets, kas ir 167 360 latu.
Bet, ņemot vērā to, ka rajona padomei bija vēl dažādi konta atlikumi (gluži „uz nulles" mēs nedzīvojām), plānojot budžetu, varējām atļauties to samazināt tikai par 1%, taču jāņem vērā, ka valstī ekonomiskā politika pašlaik veidota tā, ka ir jāveido rezerve, tāpēc arī rajona padome, plānojot budžetu, sākotnēji ieplānoja obligātos maksājumus u. c. pasākumus, tai skaitā 10% rezervi, kas kopsummā veido aptuveni 11% samazinājumu pret pagājušo gadu katram finansējuma pieprasītājam. Jāpiebilst, ka šis samazinājums nav konkrētai jomai, bet visiem kopā. Plānojot šāgada budžetu, mums bija jāņem vērā vēl viena prasība – 15% atlīdzības samazinājums, – centrālos Madonas rajona padomes 2009. gada budžeta aspektus aplūkoja Madonas rajona padomes galvenā grāmatvede Lana Saulone.
Tiesa, viņa vienlaikus arī norādīja, ka šobrīd saplānotajā un pieņemtajā budžetā korekcijas var ieviest ekonomiskā situācija valstī un valdības rīcība.
– Viss mainās pa dienām un pat pa stundām. Sākotnēji vēl novembrī mūsu šāgada budžets pret pagājušo gadu bija plānots pat par 20% lielāks, jau vēlāk tas bija samazināts līdz iepriekšējā gada līmenim, kas arī vēl likās pieņemami. Šobrīd jau ir iestrādāts samazinājums, un domāju, ka ar to viss vēl nebeigsies un var sekot citi samazinājumi. Mēs katru mēnesi saņemam vien 12. daļu no gada budžeta, bet jau tagad no šiem līdzekļiem visu nesadalām un atstājam zināmu rezervi gadījumam, ja sekos tālāki budžeta samazinājumi, – skaidroja Lana Saulone.
Rajona padomes izpilddirektore Ruta Klodāne piebilda, ka rezerves, prognozējot šādu situāciju, veidotas jau pagājušā gada nogalē, kad par valdības ekonomikas glābšanas pasākumiem cirkulējusi vien neformāla informācija.
– Es negribētu kritizēt nedz valdību, nedz Ministru prezidentu, nedz Saeimu, lai gan uzskatu, ka ļoti svarīgus lēmumus nevajadzētu pieņemt pilnmēnesī vai vēlu naktī, jo cilvēka smadzenes labāk funkcionē tajā laikā, kad tām bioloģiski ir paredzēts funkcionēt vislabāk. Es katrā ziņā neapskaužu valdību un nevēlētos būt tās vietā. No malas mums bieži vien var likties, ka darīt var savādāk, labāk, taču mums nav redzama tā kopaina, kas ir redzama viņiem. Protams, atsevišķi lēmumi par negodīgajām algām un manipulācijām, kas izskan publiskajā telpā (ja vien tas ir patiesība), ir zem katras kritikas. Kas attiecas uz situāciju, kādā esam nonākuši mēs, uzskatu, ka nebija pareizi šobrīd vienā stāvoklī nolikt gan likvidējamu institūciju, gan jaunveidojamu.
Mums, atšķirībā no novadiem, šis gads ir pēdējais, un uzskatu, ka nebija pareizi tādus pašus ierobežojumus un noteikumus attiecināt uz rajona padomēm. Taču likums ir tāds, kāds tas ir, un mums tas ir jāpilda, – norādīja Ruta Klodāne.
Vairāk lasiet laikrakstā STARS. 31.01.2009.
Autors: EGILS KAZAKEVIČS
OĻĢERTA SKUJAS foto