Baltie loki Madonas parkā
Cesvaines pils
Madonas novada ezeri un lauki
Cesvaine ziemā
Meža taka Madonas apkārtnē
Reklāma — × 150 px

Pie autobusa stūres – sieviete

Redakcija

Autors • 08.11.2007.

Pie autobusa stūres – sieviete
Burtu lielums

Ikdienā pasažieru pārvadājumus mūsu rajonā veic SIA „Madonas ceļu būves SIA" šoferi, un pierasts, ka autobusus vada vīrieši. Pavisam nesen šī sensenā tradīcija Madonas pasažieru pārvadājumu uzņēmumos ir lauzta. Pirmo reizi SIA "Madonas ceļu būves SIA" pie "MAN" markas autobusa stūres sēž un vizina pasažierus sieviete – Ilga Zvirgzdiņa.

Viens no autobusu vadītājiem, kas pasažierus pārvadā kopš 1965. gada, apgalvo: – Manā darba laikā neviena sieviete nav vadījusi autobusu. Tā vienmēr ir bijusi vīriešu privilēģija.

To pašu apgalvo arī SIA "Madonas ceļu būves SIA" autobusu parka direktors Andris Sakne.
Ilga Zvirgzdiņa strādā kopā ar pieredzējušo šoferi Mārtiņu Upmali. Patlaban viņa vada autobusu Madonas pilsētas 3. maršrutā, kas kursē no Lazdonas līdz akciju sabiedrībai "Madona". Vakar vērojām Ilgas Zvirgzdiņas darbu. Viņai palielais autobuss klausīja nevainojami.

Par sevi Ilga Zvirgzdiņa pastāstīja: – Esmu uzaugusi daudzbērnu ģimenē, un agri nācās sākt strādāt. Ko darīt? Nolēmu kļūt par šoferi, ieguvu autovadītāja tiesības. Tā visu mūžu braucu ar automašīnām, arī autobusiem. Man pašai par pārsteigumu izrādās, ka SIA "Madonas ceļu būves SIA" esmu pirmā sieviete, kas pārvadā cilvēkus.

Ilga Zvirgzdiņa ir pieredzējusi transporta līdzekļu vadītāja. Daudzus gadus viņa strādājusi SIA "Auto Madona", vadot "ZIL" markas pašizkrāvēju automašīnu, vedot granti un citas kravas. Ilga Zvirgzdiņa gan atzīst, ka viegli tas nav bijis, bet arī lielas problēmas nav radušās.

– No darba nav jābaidās, – tā spriež Ilga.
Šajos pārmaiņu laikos daudzi dodas strādāt svešumā. Saklausījusies dažādus vilinājumus un aicinājumus, arī Ilga Zvirgzdiņa aizbrauca uz Angliju. Vairāk nekā divus gadus viņa šajā zemē vadīja autobusu.

– Sākumā mazliet savādi bija, ka autobusa stūre atrodas labajā pusē, bet jābrauc pa ceļa kreiso pusi, taču nekas – ātri apradu, – atceras Ilga. Taču pārāk ilgi viņa nevēlējās palikt Anglijā, tā tomēr ir sveša zeme. Viņa atgriezās Madonā, sameklēja darbu autobusu parkā.

– Tagad jau esmu pieradusi pie jaunā darba, pilnībā iepazinusi savu Madonas pilsētas 3. maršrutu. Ar pasažieriem saprotos labi, – ir apmierināta Ilga Zvirgzdiņa. Viņai šajā uzņēmumā pagājušas pirmās darba dienas, taču jau nācies ne tikai braukt ar autobusu, bet to arī remontēt. Mārtiņam Upmalim un Ilgai Zvirgzdiņai uzticētais autobuss nav pārāk jauns.

– Mani neuztrauc, ja autobusu vajadzēs remontēt. Pašai gadu gaitā uzkrāta liela pieredze. Ja nepieciešams, citi, pieredzējuši autobusu vadītāji, cerams, neliegs savu padomu. Mani nebiedē arī tas, ka jāstrādā vīriešu kolektīvā. Tā jau daudzas reizes bijis, bet es uzskatu – kur sieviete, tur vienmēr ir dzīvība, – pauž Ilga Zvirgzdiņa. Viņu apmierina, ka darbs SIA "Madonas ceļu būves SIA" iekārtots maiņās. Ik pārdienas Ilga Zvirgzdiņa pārvadā pasažierus, bet pēc tam divas dienas saimnieko savā dzimtajā Sausnējas pusē – Sidrabiņos.

Autors: GUNĀRS ZEMZARS

AGRA VECKALNIŅA foto


Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px