Madonas novadā jau otro gadu ir skaista tradīcija pirms Latvijas Republikas proklamēšanas gadadienas rīkot Pateicības vakaru, kad tiek pasniegti novada domes apbalvojumi un cildināti novada ļaudis par viņu ieguldījumu sava novada un pilsētas izaugsmē.
Šogad, tuvojoties valsts svētkiem, Madonas novada pašvaldības dome piešķīra 26 Pateicības, 12 Atzinības un vienu Goda diplomu un goda zīmi savu jomu izcilniekiem (skat. „Stara" 4. novembra numurā), kas tika pasniegti 17. novembra pasākumā Madonas kultūras namā.
Šis ir Madonas pilsētas 90. jubilejas gads, tāpēc šoreiz uz svinībām bija aicināti un īpaši godināti tika arī tie Madonas pilsētas iedzīvotāji, kuriem šogad aprit šī zīmīgā jubileja. – Paldies jums par to, ka jūs savus spēkus un savu mūžu esat veltījuši Madonai. Es domāju, ka mēs visi kopā varam priecāties par mūsu pilsētu un jo īpaši par mūsu cilvēkiem, par mūsu kopību. Manuprāt, tas ir tas pamats, uz kuru mēs balstāmies gan šodien, gan arī turpmāk nākotnē – vienmēr, – sveicot Madonas vienaudžus, sacīja Madonas novada domes priekšsēdētājs Andrejs Ceļapīters. – Valsts svētku priekšvakarā es novēlu jums visiem būt stipriem, lai stipras ir mūsu ģimenes, lai esam drosmīgi jauniem izaicinājumiem, lai mēs gūstam panākumus, un caur to mēs stiprināsim gan mūsu novadu, gan savu valsti, par ko arī lepojamies un leposimies. Lai mūžīgi plīvo sarkanbaltsarkanais karogs un skan „Dievs, svētī Latviju!"!
Sakot paldies iepriekšējām paaudzēm, kas izcīnīja Latvijas valsts neatkarību tālajā 1918. gadā, klātesošos svētkos sveica arī Madonas pilsētas pārvaldnieks Guntis Ķeveris. – Šodien neatkarība mūsos ir tik liela, cik tā ir mūsu sirdīs, katra mūsu domās. Un katra laba doma, katrs labs darbs, katrs labs draugs ir stiprinājums mūsu valsts neatkarībai. Turēsim godā mūsu valsti, priecāsimies par līdzcilvēkiem un atcerēsimies, ka tikai, stiprinot viens otru, mēs stiprināsim arī mūsu valsti.
Deviņdesmitgadniekiem tika dāvātas mūsu novada uzņēmēju – SIA „Madonas patērētāju biedrība" ražotnes „Madonas maiznieks", AS „Lazdonas piensaimnieks", individuālā uzņēmuma „55 mārītes", ZS „Jāņkalni", SIA „Madonas alus", SIA „Madonas karameles" un SIA „Latvāņi" galdniecības sarūpētās dāvanas.
No 24 Madonas vienaudžiem, kuri tika sveikti šajā svētku reizē, uz pasākumu bija ieradušies septiņi – Aina Bērziņa, Vilma Dūda, Irma Kravcova, Anna Treice, Ruta Vanaga, Nikolajs Filoņenko un Fjodors Strogovs, kuri neslēpa savu saviļņojumu. Katra no viņiem dzīvesstāsts ir teju veselas grāmatas vērts un glabā daudz aizkustinošu un vēsturisku atmiņu. Tostarp, piemēram, Fjodoram Strogovam kā šodien acu priekšā stāv tikšanās ar Valsts prezidentu Kārli Ulmani 1936. gada Pļaujas svētkos Rēzeknē, tāpat bērnības atmiņas glabā divus godam nopelnītos „Ērenpreisa" velosipēdus, esot mazpulcēnu rindās, un vēl daudzas skaistas atmiņas.
Pēc Madonas viengadnieku sumināšanas tika godināti Madonas novada pašvaldības apbalvojumu saņēmēji, kas savu darbu un sirds nesavtību veltījuši Madonas novada uzplauksmei. – Jūs esat patiesi darbarūķi. Tik daudzi no jums savu darbavietu var uzskatīt par pirmo un vienīgo pat 40 un 60 gadu garumā, cik daudzi no jums ir pieejami 24 stundas diennaktī un ir lieliski padomdevēji jaunajai paaudzei, tāpēc šovakar mums ir tas gods īpaši lepoties ar jums, – uzsvēra novada pašvaldības sabiedrisko attiecību speciāliste Dzintra Stradiņa, kas kopā ar pašvaldības informācijas tehnoloģiju nodaļas vadītāju Edgaru Veipu vadīja svētku pasākumu.
Aizkustinājumu pauda arī paši apbalvojumu saņēmēji. Tā LELB Liepājas diecēzes bīskaps Hanss Martins Jensons, kas pirms ievēlēšanas šajā amatā sešus gadus kalpoja Madonas ev. luteriskajā draudzē un bija iecirkņa prāvests un kam Pateicība piešķirta par garīgo vērtību stiprināšanu un aktīvu iesaistīšanos Madonas novada sabiedriskajā dzīvē, pateicās par viņam šeit izrādīto mīlestību, kas palīdzējusi arī viņa turpmākajās gaitās, un deva klātesošajiem svētību, turpmākos dzīves ceļus ejot.
Ošupiete Elīna Koļesņikova jeb rakstniece Kelīna Klāna ir piecu grāmatu autore. Sirmā kundze neslēpa prieku par pagodinošo ielūgumu un salīdzināja šo pasākumu ar meitenes pirmo balli un vecas večiņas, iespējams, vienu no pēdējām ballēm: – Un tas, ko izjūt jauna, zaļa skuķe un sirma večiņa – tur nav lielas atšķirības, – ar humoru sacīja rakstniece, piebilstot, ka bērnībā viņa tikusi mācīta – tiem, kuri kaut ko tavā labā ir izdarījuši, saviem labdariem ir jāatdara ar kaut ko labu. – Jūs jau redzat, ka esmu tā saucamajos iesaukuma gados, kad Dievs vien zina, cik ilgi te būšu. Un ko nu tāds cilvēks vairs var īsti solīt. Un tomēr – es esmu aizsākusi kādu darbiņu: uzlieku uz papīra vienu pagaru stāstījumu par dzīvi pēcatmodas periodā vienā no mūsu Madonas novada pagastiņiem. Ja lielais likteņa lēmējs neaizsauks mani projām uz saviem tālajiem apvāršņiem, no kuriem atpakaļ neviens neatgriežas, un ja mans veikums tiks uzskatīts par vērtu, ka to ierūmētu starp grāmatas vākiem, tad tā būs mana pateicība jums visiem par manu šīsdienas prieku.
Atzinību par radošu iniciatīvu, ilggadēju mūzikas projektu īstenošanu un Madonas novada vārda popularizēšanu saņēma Imants Pulkstenis: – Madona ir tādā interesantā vietā, kas atrodas krustcelēs un kurai ir klātbūtne gan no Gulbenes uzņēmīgajiem ļaudīm, gan Piebalgas inteliģences, gan Cēsu kultūras ietekme, un pats par sevi Madona ir gan ar lielu sirdi, gan sirsnīga un sirdīga, – veiksmīgu nākamo – Gaiļa, kas ir arī Madonas simbols, – gadu vēlēja Imants Pulkstenis.
Madonas Valsts ģimnāzijas absolvente Kristiāna Štāla, kas šogad bija jaunākā Madonas novada domes apbalvojuma saņēmēja, pateicās Madonas novada domei par iespēju jauniešiem šeit darīt labas lietas un neslēpa prieku satikt savus skolotājus un iedvesmotājus. Viņai – Pateicība par radošo iniciatīvu Madonas novada jauniešu darba attīstīšanā.
Bet skaļākie aplausi Pateicības vakarā tika veltīti pašvaldības augstākā apbalvojuma – Goda diploma un goda zīmes – saņēmējam dzejniekam Leonam Briedim par spilgtu ieguldījumu literatūrā un Madonas novada un dzimtā Mētrienas pagasta vārda daudzināšanu ārpus novada robežām.
– Šis brīdis man ir visskaistākais, visnozīmīgākais manā mūžā. Tas, ka šo ļoti negaidīto, saviļņojošo augsto pagodinājumu es saņemu tieši no savējiem. Pirmo reizi mūžā –
no savējiem. Tas ir tāds pretrunīgu izjūtu brīdis, jo tieši no savējiem ir visgrūtāk iegūt cieņu, atzinību, mīlestību, saprašanu. Un ja tas tev tiek tavā dzīvē izteikts, tad tas ir pats svarīgākais un augstākais – nevajag nekādu Nobela prēmiju, neko citu. Man ir ļoti labi ar tevi kopā, Madona. Visu mūžu ir bijis gods kalpot tev, Madona. Es ļoti vēlos kalpot tev, tavai labklājībai, plauksmei, nākotnei arī turpmāk. Paldies jums no visas sirds, ka jūs esat, un, pateicoties jums, esmu arī es, – atzina dzejnieks.
Pasākuma dalībnieki ar interesi noskatījās arī animācijas filmu „Kikerigū!", ko veidojuši paši madonieši – Jāņa Simsona Madonas mākslas skola kopā ar saviem domubiedriem – un kas tapusi par godu Madonas 90 gadu jubilejai.
Par patīkamu atmosfēru un muzikālu svētku noskaņojumu gādāja Rīgas saksofonu kvartets – Katrīna Kivleniece, Artis Sīmanis, Ainars Šidlovskis un mūsu novadniece kalsnaviete Baiba Tilhena, kas atzinās, ka jūt satraukumu un atbildību, kopā ar kolēģiem muzicējot savējiem.