Šo trešdien Madonas slimnīcā kopā sanāca vairāki Latvijas lokālo slimnīcu pārstāvji, lai apspriestu situāciju, kādā šobrīd atrodas visa veselības nozare, kā arī pašu slimnīcu nākotne.
Sanāksmē tika skatīti dažādi varianti, kā katra lokālā slimnīca šajos krīzes apstākļos cer izdzīvot. Daži (tai skaitā Madonas slimnīca) uzsvaru liek uz dienas stacionāru darbības principu pārveidošanu un aktualizēšanu.
– Kaut gan pilsētas iedzīvotāju vidū dienas stacionārs ir populārs, lauku iedzīvotāji to nevar ērti izmantot, tāpēc nolēmām ieviest maksas pakalpojumu. Tagad par
Ls 2,5 pacients var palikt arī pa nakti, taču par visiem pakalpojumiem, manipulācijām un medikamentiem viņam pašam ir jāmaksā. Tomēr šādā situācijā tas vienalga ir lētāk nekā maksāt Ls 12 par diennakti slimnīcā. Var teikt, ka mūsu slimnīcas popularitāte vienlaikus ir gan laba, gan slikta lieta, jo tas piesaista daudz akūtos pacientus, kas mums ir obligāti jāārstē, taču vienlaikus mēs spējam piesaistīt arī pacientus, kas vēlas veikt maksas operācijas. Pēdējās divās dienās esam veikuši trīs protezēšanas operācijas, par kurām maksāja paši pacienti, – dažus slimnīcas spertos soļus, kas palīdz uzlabot tās finansiālo situāciju, minēja SIA „Madonas slimnīca" valdes priekšsēdētājs Bruno Kokars, vienlaikus viņš aicināja pacientus izmantot ambulatora pakalpojumus, jo tā cenas palikušas nemainīgas, bet maksas pakalpojumiem pat samazinājušās.
Var uzņemt tikai 9 pacientus dienā
Tiesa, vai šie soļi dos cerēto labumu, šobrīd vēl ir pāragri teikt. Daudz publiski apspriestā versija ir, ka līdzekļu trūkuma dēļ pašreizējā plānā ir doma par 7 reģionālo un 3 Rīgas slimnīcu atstāšanu, bet, ja arī tam nepietiks līdzekļu, tad beigās paliks vien Rīgas slimnīcas. Taču, redzot to, ka jau šobrīd Rīgas slimnīcas nespēj visus pacientus uzņemt, var tikai spekulēt, kas notiks ar tiem, kam vieta slimnīcā neatradīsies.
– Jau šobrīd esam samazinājuši štatu no 300 darbiniekiem uz 250. No līdzšinējiem darbiniekiem pensijas vecumā paliks vien aptuveni 10%. Ja agrāk paši cītīgi meklējām speciālistus, tad šobrīd saņemam zvanus no citām slimnīcām, kas meklē darbu saviem ārstiem. Mazinātas tiek arī algas. Šobrīd mums nav nekādas skaidrības par nākotni. Līgumam par pakalpojumu sniegšanu bija jābūt parakstītam jau 1. jūlijā, taču 3. jūlijā mēs uzzinājām par Ministru kabineta1046. noteikumiem „Veselības aprūpes organizēšanas un finansēšanas kārtība", kuros noteiktas praktiski neizpildāmas prasības par 7000 pacientiem gadā un 400 dzemdībām. Pašreizējā periodā mums stacionāram ir paredzēti 54 tūkstoši latu mēnesī.
Vairāk lasiet laikrakstā STARS 25.07.2009.
Autors: EGILS KAZAKEVIČS
Foto no personīgā arhīva