Vakar Madonas novada pašvaldības ēkā Saieta laukumā 1 darbu sāka SIA „Madonas namsaimnieks" kase. Pirmais klients Ļevs Fradkins ieradās precīzi pulksten deviņos.
Vaicāts, vai ir viens no tiem, kuri komunālo pakalpojumu rēķinus apmaksā skaidrā naudā, viņš uzsvēra, ka viņam tas joprojām ir ļoti aktuāli. Arī līdz šim viņš maksājumus veicis SIA „Madonas namsaimnieks" kasē Augu ielā 29. Maksājumiem internetā viņš neuzticoties, turklāt tas vēl būtu jāapgūst.
– Tagad tas būs vēl ērtāk un pat labāk, jo Namsaimnieka kases jaunā atrašanās vieta ir izdevīgāka. Es dzīvoju netālu un apmaksāt rēķinus vienmēr nākšu uz šejieni. Namsaimnieka kasē iedzīvotājus jau daudzus gadus apkalpo Lilita Bardauska. Vienmēr ļoti precīza, laipna, pieklājīga, uzmanīga, atsaucīga, – atzina Ļevs Fradkins.
Pēc tam, kad no 1. februāra AS „Madonas ūdens" un SIA „Madonas siltums" varēja nomaksāt tikai konkrētā uzņēmuma rēķinu, būtiski palielinājās (uz pusi) klientu skaits SIA „Madonas namsaimnieks" kasē.
– Februārī cilvēku patiešām nāca ļoti daudz, līdzīgi kā pirms vairākiem gadiem, kad Namsaimnieka kase atradās Madonā, Saules ielā. Pie mums apmaksāt rēķinus nāca arī tie, kas to līdz šim darīja SIA „Madonas siltums" vai AS „Madonas ūdens" kasē. Tiem, kas rēķinus apmaksā skaidrā naudā, ir svarīgi, lai to varētu izdarīt vienuviet, pie tam lielai daļai ērtāk to izdarīt Madonas pilsētas centrā, – atzīmēja Lilita Bardauska.
Optimāls risinājums
To, ka Namsaimnieka kases jaunā atrašanās vieta ir optimāls risinājums, „Staram" atzina arī Madonas novada pašvaldības izpilddirektors Āris Vilšķērsts.
– Mēs gan ceram, ka iedzīvotāju skaits, kuri norēķinus veic skaidrā naudā, samazināsies, bet palielināsies to skaits, kuri ar laiku apgūs mūsdienu tehnoloģijas un rēķinus apmaksās, izmantojot internetbanku. Taču, protams, ir jārēķinās ar reālo dzīvi, to, ka daļa gados cienījamo cilvēku ar datoriem nestrādā un varbūt to nekad arī nedarīs, neraugoties uz to, ka visu triju Madonas novada pašvaldības uzņēmumu rēķinus ir iespējams apmaksāt jebkurā bankā vai citā norēķinu iestādē, turklāt to var izdarīt, neizejot no mājām. Izmantojot internetu, var noziņot arī skaitītāja rādījumus, tāpat e-pastā saņemt visus rēķinus. Tomēr, kā jau minēju, šāda iespēja ir ne visiem. Domāju, ka daļa skaidrās naudas norēķinus vēl izmanto pieraduma dēļ, neraugoties uz to, ka ir gan dators, gan internetbanka un nepieciešamās iemaņas. Namsaimnieka kases pārcelšana uz Madonas novada pašvaldības ēku Saieta laukumā, manuprāt, ir optimāls risinājums, jo dome tomēr atrodas pilsētas centrā un šī ēka ir no visām pusēm labi sasniedzama. Tas gan nedaudz apgrūtina Jaunlazdonas iedzīvotājus, kuri līdz šim apmaksāt visu triju pašvaldības uzņēmumu rēķinus varēja tuvu dzīvesvietai, bet arī viņiem apmaksāt rēķinus šeit būs gana izdevīgi, jo katrs tāpat jau savu reizi dažādu iemeslu dēļ nāk uz pilsētas centru, – akcentēja Āris Vilšķērsts.
Namsaimnieka kase Madonas novada pašvaldības ēkā atrodas 1. stāvā. Ir padomāts arī par klientu ērtībām. Gaidot rindā, ja tāda izveidosies, būs, kur apsēsties. Toties vairs nav garderobes. Izskatās, ka vasarā lielas problēmas varētu sagādāt ventilācijas trūkums.
– Garderobe mums faktiski jau sen nepastāv, arī apsargi vairs nesēž, bet, iznomājot telpas pasākumiem vai paši tos rīkojot, to nodrošinām, pakaramos izvietojot turpat blakus telpām. Bet attiecībā uz ventilāciju – tās trūkums jau ir aktuāls visā ēkā, arī apspriežu zālē, kur notiek domes sēdes. Skatīsimies, domāsim, kā situāciju uzlabot. Ir izstrādāts projekts, un mums te ir paredzēts pārbūvēt visu 1. stāvu. Jādomā, kā nodrošināt finansējumu. Diemžēl ES fondu naudu piesaistīt nevaram, taču agri vai vēlu pie šīs lietas būs jāķeras, – atzīmēja Āris Vilšķērsts.
Jāizmanto elektroniskie norēķini
Vaicāts, vai iedzīvotājiem norēķinu elektroniskai veikšanai Madonas novada pašvaldības ēkā būs pieejams dators, viņš informēja, ka tas nu jau labu laiku ir izvietots klientu apkalpošanas zālē, kuru var izmantot arī šādam mērķim.
– Par elektroniskajiem norēķiniem cenšamies aģitēt dažādā veidā. Ceram, ka tos izmantos arvien vairāk iedzīvotāju. To, starp citu, rosina arī likumdošana. Tā, piemēram, likumā par nekustamā īpašuma nodokli ir punkts, kas nosaka, ka juridiskām personām obligāts pienākums ir paziņot pašvaldībai e-pasta adresi, uz kuru sūtīt paziņojumu par nekustamā īpašuma nodokļa maksājumiem un citus dokumentus. Diemžēl to ne visi ir izdarījuši, tāpēc šogad organizējam īpašu kampaņu. Esam lūguši kasierus pagastu pārvaldēs tad, kad cilvēki nāk veikt norēķinus, pārliecināties, vai juridiskās personas, tai skaitā zemnieku saimniecības, ir norādījušas savu e-pastu. Kā liecina internetā pieejamā informācija par elektronisko pakalpojumu izmantošanu Latvijā, iepriekšējā gadā Madonas novadā tikai 8 procenti no kopējā nekustamā īpašuma nodokļa paziņojumu skaita tika nosūtīti elektroniski. Uz kopējā fona tas ir ļoti pieticīgi. Domāju, ka mēs esam spējīgi šo skaitu ievērojami palielināt, kā saka, mums ir, kur augt. Katrā ziņā visas juridiskās personas vēl nav aptvertas, un arī iedzīvotājiem, kuri to vēlas, ir iespēja paziņojumus par nekustamā īpašuma nodokli un citus dokumentus saņemt elektroniski, – piebilda Madonas novada pašvaldības izpilddirektors.
Liela pretimnākšana iedzīvotājiem
SIA „Madonas namsaimnieks" kases pārcelšana uz Madonas novada pašvaldības ēku Madonā, Saieta laukumā 1, gan no uzņēmuma, gan no pašvaldības puses ir liela pretimnākšana iedzīvotājiem. Gan bankas, gan lielie monopoluzņēmumi dara visu, lai komunikācija notiktu virtuālajā vidē. Aizvien grūtāk gan lielos valsts, gan privātos uzņēmumus ir sazvanīt pa telefonu, toties uz elektroniski nosūtīto jautājumu atbilde pienāk dažu stundu laikā vai pat vēl ātrāk. Savukārt, veicot skaidras naudas norēķinus bankās, ir jāmaksā ļoti liela komisijas nauda (ar nelieliem izņēmumiem), bet dažas bankas no šī pakalpojuma ir atteikušās vispār.
Toties Madonā iedzīvotāji no visa novada Namsaimnieka kasē pilsētas centrā bez papildu maksas vismaz varēs apmaksāt SIA „Madonas namsaimnieks", SIA „Madonas siltums" un AS „Madonas ūdens" rēķinus. Samaksāt par apkuri un karsto ūdeni būs iespējams arī SIA „Madonas siltums", bet par ūdeni un kanalizāciju – arī AS „Madonas ūdens" kasē.
Namsaimnieka kase Madonas novada pašvaldības ēkā Madonā, Saieta laukumā 1, būs atvērta pirmdienās, otrdienās, trešdienās un ceturtdienās no pulksten 9 līdz 12 un no pulksten 13 līdz 16, bet piektdienās – no pulksten 9 līdz 12 un no pulksten 13 līdz 15.