Madonas pilsētas pašvaldības delegācija domes priekšsēdētāja Andreja Ceļapītera vadībā no 3. līdz 13. septembrim gan apmeklēja Tranosu – Madonas pilsētas sadraudzības pilsētu Zviedrijā (abu pilsētu sadarbībai, vērojumiem un gūtajām atziņām veltīsim atvērumu nākamās ceturtdienas, 27. septembra, laikrakstā), gan iepazinās ar Norvēģijas parlamenta (Storting) un Norvēģijas Pašvaldību asociācijas darba pieredzi, kā arī ar Norvēģijas pašvaldību struktūru, funkcijām un reformu procesiem Norvēģijas pašvaldību sistēmā.
Gatavojot darba vizītes norisi Zviedrijā un Norvēģijā, Madonas pilsētas domes galvenajai speciālistei izglītības un ārējo sakaru jautājumos Solvitai Seržānei kopā ar sadarbības partneriem – Tranosas pilsētas mēru Larsu Eriksonu, arhitektu Juri Viskontu, mūsu tautietēm Norvēģijā, it sevišķi Norvēģijas Pašvaldību asociācijas padomnieci starptautisko sakaru jautājumos Elitu Cakuli – izdevās izveidot sabalansētu pieredzes apmaiņas programmu, kuras ietvaros notika daudz interesantu tikšanos, uzzinājām daudz jauna, guvām vērtīgas atziņas, redzēto varējām salīdzināt ar mūsu iespējām un pārliecināties, ka arī mūsu, Madonas, pilsētas pašvaldības darbā daudz ir tāda, kas jāsaglabā un nav jāmaina. Nu kaut vai veselīgais ēdiens, kas, piemēram, atšķirībā no Holavedenas ģimnāzijas Tranosā tiek gatavots tās pašas dienas rītā, nevis pasniegts uzsildītā veidā.
Vēlē pašvaldības
Viena no vizītes veiksmes atslēgām nenoliedzami bija arī tā, ka pieredzes apmaiņas programma tika izplānota tā, lai mēs Norvēģiju apmeklētu dienās, kad tur notika pašvaldību vēlēšanas, tika analizēti to rezultāti, un pirmsvēlēšanu gaisotni izjustu arī mēs.
Piemēram, benzīna uzpildes stacijās, kur partiju atbalstītāji, nezinot, ka esam tikai iebraucēji, centās ieinteresēt un piedāvāja partiju reklāmu bukletus, aicinot balsot par zaļajiem. Arī pašvaldību vēlēšanu dienā – 10. septembrī – televizoru ekrānos bija iespēja pasekot (tiesa, epizodiski) vēlēšanu norisei, tam, kā vēlēšanu rezultātus partiju birojos sagaidīja gan uzvarētāji, gan zaudētāji.
Kā, tiekoties Norvēģijas Pašvaldību asociācijā, informēja padomniece starptautisko sakaru jautājumos Elita Cakule, pavisam šajā valstī ir 431 pašvaldība. Divpadsmit no tām dzīvo vairāk nekā 50 000, pusē pašvaldību – mazāk nekā 5000, bet 159 pašvaldībās – mazāk nekā 3000 iedzīvotāju. Norvēģijā ir izveidoti 19 reģioni, kur tiešās vēlēšanas notiek kopš 1974. gada.
Vairāk lasiet laikrkastā STARS. 22.09.2007.
Autore: ŽEŅA KOZLOVA
VANDAS MADERNIECES foto