Pavasaris ir laiks, kad tiek pārstādīti telpaugi un jaunie stādi, taču pagājušajā piektdienā madonieši kļuva par lieciniekiem ļoti retam pasākumam – aptuveni 70 gadu veca koka pārstādīšanai.
„Starā" jau rakstījām, ka saistībā ar Blaumaņa ielas rekonstrukciju Madonas novada pašvaldībai bija jāizšķiras, ko darīt ar pretim Madonas reģionālajai vides pārvaldei augošo tūju jeb dzīvības koku. Saskaņā ar tehnisko projektu, rekonstruējot Blaumaņa ielu, tūja, ja to nenocērt, atrastos brauktuves vidū, kas kokam nevēstītu ilgu mūžu. Otra iespēja bija koku pārstādīt, kam pēc konsultēšanās ar Nacionālā botāniskā dārza direktoru Andreju Svilānu un citiem jomas speciālistiem tika dota „zaļā gaisma".
Dzīvības koku bija plānots pārstādīt agri no rīta, lai darbības, kas ar to saistītas, pēc iespējas mazāk traucētu iedzīvotāju dienas gaitas, taču ne viss noritēja tik gludi, un darbi, kas ilga visu dienu, noslēdzās tikai vēlu vakarā.
Madonas pilsētas pārvaldnieks Guntis Ķeveris, atskatoties uz jau paveikto, minēja, ka darbi, kas saistīti ar koka pārvešanu, faktiski norisinājās visu nedēļu.
– Tika plānots, kā pārstādīšanu praktiski veikt, iepirkām tam nepieciešamo materiālu, laistījām koku. Līdzās pašvaldības īpašumu uzturēšanas nodaļas darbiniekiem pārstādīšanā iesaistījām arī AS „Latvijas autoceļu uzturētājs", Meža pētīšanas staciju un SIA „Arborists", kuru darbības vēsturē šis arī ir unikāls gadījums, jo pirmo reizi jāpārstāda tik liels koks, – pastāstīja Guntis Ķeveris.
Rosība ap koku sākās piektdien pulksten 6 no rīta. Ar lāpstām tika atraktas koka saknes, lai noteiktu, cik dziļas ir koka saknes un kāds ir to vainags. Tika sagatavota arī koka jaunā mājvieta līdzās bērnu rotaļu laukumam pie Skolas ielas tiltiņa.
Plašāk lasiet laikrakstā STARS 22.05.2012.
Autors: EGILS KAZAKEVIČS
OĻĢERTA SKUJAS foto