Tuvojoties oktobrim, daudzdzīvokļu māju iedzīvotāji aizvien biežāk jautā – kad sāksies apkures sezona?Domas šai ziņā gan ir visai atšķirīgas, tāpēc SIA „Madonas siltums" valdes loceklis Uldis Lielvalodis, vaicāts par uzņēmuma gatavību jaunajai apkures sezonai, atgādina, ka daudzdzīvokļu māju vecākajiem ir jāiesniedz rakstisks iesniegums, norādot, kurā datumā siltums ir jāpieslēdz.
– Apkures sezonai esam sagatavojušies, un dažās ēkās tā ir jau sākusies. Tradicionāli pirmās centralizētajai siltumapgādei Madonas pilsētā pieslēdzās pirmsskolas izglītības iestādes („Priedīte", „Saulīte"), tāpat dažas citas. Esam arī saņēmuši pirmo iesniegumu no daudzdzīvokļu mājas (Raiņa ielā 39 mājas vecākās) par apkures sezonas sākumu, – šīsnedēļas sākumā „Staru" informēja Uldis Lielvalodis.
Viņš prognozēja, ka, pazeminoties gaisa temperatūrai, iesniegumu par apkures sezonas uzsākšanu kļūs arvien vairāk jau tuvākajās dienās, tāpēc vēlams tos iesniegt trīs dienas iepriekš.
Uzņēmuma vadītājs skaidroja, ka rakstiski iesniegumi tiek pieprasīti tāpēc, ka dažkārt iedzīvotāji, nesaskaņojot ar siltumapgādes uzņēmumu un pat mājas apsaimniekotāju, dzīvokļos maina radiatorus un veic citus remontus. Pirms pieslēgt siltumu, ļoti svarīgi ir pārliecināties, vai radiatoru nomaiņa ir pabeigta un visi krāni aizgriezti. Mājas vecākajam pirms apkures sezonas sākuma (it sevišķi, ja sakarā ar remontu vasarā no mājas iekšējās siltumapgādes sistēmas tika izlaists ūdens) ir vēlams izlikt informatīvos paziņojumus, lai katrs savā dzīvoklī pārliecinātos, vai viss ir kārtībā un apkures sezonu var sākt. Uzrakstot iesniegumu, mājas vecākais vai tās apsaimniekotājs uzņemas atbildību par mājas gatavību apkures sezonas sākumam. Tas gan nenotiekot bieži, tomēr kāds misēklis sakarā ar radiatoru maiņu vai vaļā atstātiem atgaisošanas krāniem dažkārt gadoties. Rakstisku pieteikumu iesniegšana šādus gadījumus samazina līdz minimumam.
Paplašina apkalpes zonu
Arī šogad, līdzīgi kā iepriekšējos gados, SIA „Madonas siltums" paplašinās apkalpes zonu. Jaunās teritorijas ir jau veiksmīgi apgūtas Dzelzavas un Aizpurves ciemā, tāpat Liezēres un Ozolu ciemā, bet šajā apkures sezonā ar siltumu uzņēmums pirmoreiz nodrošinās arī klientus Barkavas pagastā, kur ir uzsākta siltumsaimniecības pārņemšanas procedūra no SIA „Barkavas KPS". Kā uzsvēra SIA „Madonas siltums" vadītājs, papīru ir daudz, bet tas neatsauksies uz apkures sezonas uzsākšanu: kavēšanās nebūšot. Nepieciešamības gadījumā to šeit uzsāks SIA „Barkavas KPS", bet pēc tam turpinās SIA „Madonas siltums".
– Būtībā jau nekas daudz nemainīsies. Kurinātāji būs tie paši. Katlumājā gan nomainīsim transportieri. Pagājušajā piektdienā to saņēmām, šonedēļ uzsākām tā nomaiņu, – piebilda Uldis Lielvalodis.
Uzņēmums ir gatavs sākt apkures sezonu gan Madonas pilsētā, gan pārējā apkalpes zonā, arī Aizpurvē, kur patlaban notiek katlumājas jumta remonts. Vienīgi te lēmums par apkures sezonas uzsākšanu ir jāpieņem vienlaikus visos objektos, proti, vairākās daudzdzīvokļu mājās un bērnudārzā.
Siltumu pieslēdz arī Madonas slimnīcai
Šajā apkures sezonā SIA „Madonas siltums" pirmoreiz ar siltumu nodrošinās SIA „Madonas slimnīca". Kā akcentēja Uldis Lielvalodis, uzņēmumam Madonas slimnīca būs ļoti nozīmīgs klients Madonas pilsētā. Tai arī līdz šim ir bijis liels siltumenerģijas patēriņš, bet nepieciešamo siltumenerģijas daudzumu Madonas slimnīca saražoja savā katlumājā.
Madonas novada pašvaldība atbalstīja pašvaldības SIA „Madonas slimnīca" pieslēgšanu pilsētas centralizētajai siltumapgādes sistēmai, ņemot vērā novecojušās un neefektīvās katlumājas iekārtas, to, ka tajās ražotā siltuma izmaksas ir augstākas, nekā SIA „Madonas siltums", it sevišķi vasarā, kad ir jānodrošina tikai karstā ūdens sagatavošana.
Lai pievienotu SIA „Madonas slimnīca" pilsētas centralizētajai siltumapgādes sistēmai, SIA „Madonas siltums" bija jāizbūvē siltumtrase no Cesvaines ielas 7 uz Rūpniecības ielu 38. SIA „Madonas siltums" vadītājs pastāstīja, ka tas ir izdarīts, un pavēstīja arī kādu jaunumu, proti, ka vakarrīt – pulksten 7 – Madonas slimnīcai testa režīmā tika pieslēgts siltums.
– Esam iecerējuši pārņemt siltumtrasi arī slimnīcas teritorijā, tāpēc bijām ieinteresēti siltumu pieslēgt pēc iespējas ātrāk, kamēr nav uznācis sals, lai pārliecinātos par trases tehnisko stāvokli, kā savietojas abas siltumtrases, jo spiediens tajās, kā zināms, ir atšķirīgs – kopējā centralizētajā siltumapgādes sistēmā tas ir lielāks nekā Madonas slimnīcai piederošajā trasē. Pagaidām viss ir kārtībā, bet, ja atklātos kāds defekts, to laikus varētu novērst, – situāciju raksturoja Uldis Lielvalodis.
Kurināmais iegādāts
Uz jautājumu, vai, gatavojoties apkures sezonai, tika arī vairumā iepirkts kurināmais, siltumapgādes uzņēmuma vadītājs informēja, ka tas pietiekami labā kvalitātē ir iegādāts aptuveni līdz februārim.
Tiesa, kurināmais ir iegādāts ar atlikto maksājumu. Diemžēl iedzīvotāji „Madonas siltumam" ir parādā ievērojamas summas. Piemēram, Madonas pilsētā vien iedzīvotāju parāds pārsniedz 200 000 eiro. Salīdzinājumā ar iepriekšējo gadu tas gan tomēr ir par 33 000 eiro mazāk.
Iedzīvotāji par saņemtajiem pakalpojumiem uzņēmumam ir parādā arī Dzelzavas un Liezēres pagastā, bet tur šai ziņā nav tādas masveidības kā Madonā. Lielākos parādus veido tie, kam ir kādas problēmas ar īpašumtiesībām un kuri par siltumu nemaksā gadiem ilgi.
Jāpiebilst, ka šajā apkures sezonā uzņēmums neplāno paaugstināt maksu par apkuri. Madonas pilsētā siltumenerģijas tarifs ir nemainīgs jau kopš 2008. gada, un arī šajā sezonā tas būs 50,68 eiro/MWh. SIA „Madonas siltums" vadītājs atzīst, ka nemainīgu to noturēt palīdz arī tādu jaunu klientu kā Madonas slimnīca ar lielu siltumenerģijas patēriņu piesaistīšana. Priecē, ka par pieslēgšanos centralizētajai siltumapgādes sistēmai Madonas pilsētā interesējas arī privātmāju īpašnieki Valmieras, Liepājas, Gaujas, Ziedu un dažās citās ielās.
Tāds pats tarifs kā iepriekšējā sezonā būs arī Dzelzavas pagastā (42,43 eiro/MWh) un Liezēres pagastā (42,60 eiro/MWh). Savukārt Barkavas pagastā Madonas novada dome to ir nolēmusi pat samazināt par 4 eiro – 55,43 eiro/MWh.