Pagājušajā gadā Madonas novada pašvaldība aktīvi aicināja iedzīvotājus informēt par vietām, kur pilsētā būtu nepieciešams izvietot soliņus, kas ļautu atvilkt elpu pēc garāka gājiena vai vienkārši kopā ar draugiem pasēdēt.
To, ka soliņu trūkums ir jūtams, ik pa laikam arī „Staram" norādīja daži iedzīvotāji (lielākoties jau cienījamā vecumā esoši). Saskaņojot iedzīvotāju vēlmes ar pilsētas infrastruktūras iespējām, pašvaldībā tika izlemts, kurās vietās soliņi tiks izvietoti, kā rezultātā tika nolemts izvietot 20 soliņus. Liela daļa no tiem savu vietu atrada uz pilsētas apvedceļa, skvēros un citviet.
Labiekārto soliņu laukumus
Pēdējo nedēļu laikā pilsētas iedzīvotāji noteikti bija pamanījuši, ka laukumos, kur atrodas soliņi, notiek pamatīgi labiekārtošanas darbi. Madonas pilsētas pārvaldnieks Guntis Ķeveris laikrakstam norādīja, ka šajā laikā tika nomainīti daži vecie soliņi, kā arī labiekārtoti laukumi, kuros izvietoti nesen iegādātie soliņi.
– Pērn izvietojām 10 jaunus soliņus, savukārt šogad 8 vecos nomainām pret jaunajiem, kas ir krietni izturīgāki un ērtāki. Šogad plānots arī izgatavot un pie soliņiem novietot atkritumu urnas, kas ir ļoti izturīgas un ērtas uzturēšanā. Tika izbūvēti arī laukumi soliņiem, jo bija vietas, kur tie nepiegūla trotuāram. Pērn tika izvietoti tikai soliņi, laukumu iekārtošanai diemžēl finansējuma pietrūka, tādēļ šos darbus darām tagad, – paskaidroja Guntis Ķeveris.
Vaicāts, kādēļ izvēlēts tieši šāds vienots soliņu dizains, Madonas pārvaldnieks minēja, ka pašvaldība ietekmējusies no „Hanzas maiznīcas" dāvinājuma pilsētai.
– Uzņēmums pilsētai uzdāvināja divus soliņus, šo gadu laikā esam pārliecinājušies, ka tie ir gan ļoti izturīgi, gan vizuāli skaisti, gan ērti. Tādēļ arī pilsētā pamazām cenšamies pāriet uz šāda tipa soliņiem, kas izstrādāti vienotā vizuālā veidolā, – sacīja Guntis Ķeveris.
Vecos nomaina uz jauniem
Pilsētas pārvaldnieks pastāstīja, ka teju visur pilsētā vecie soliņi šobrīd ir nomainīti uz jauniem.
– Vēl meklējam vietu diviem soliņiem. Ļoti iespējams tie tiks izvietoti Mīlestības graviņā. Raiņa ielas pusē soliņi jau ir, taču tādus vēlamies arī strūklakas dīķa otrā pusē. Soliņu konstrukcija ir pietiekami izturīga, kā arī tie neprasa lielus ieguldījumus nākotnē, vien reizi divos gados pārkrāsot. Katrā ziņā vandāļiem, kas iepriekš graviņā esošos soliņus regulāri centās iemest dīķī, tik viegli tas vairs nebūs izdarāms, jo visi soliņi ir iebetonēti, – pastāstīja Madonas pārvaldnieks.
Guntis Ķeveris atzina, ka iedzīvotāju ieteikumi soliņu izvietošanā bija ļoti vērtīgi un liela daļa paveikto vērtē atzinīgi. Piemēram, uz apvedceļa katru dienu var vērot, kā uz soliņiem atpūšas pa kādam no mazdārziņa nākošam iedzīvotājam, nūjotājam vai pārim, kas devies pastaigā. Arī skvēros izvietotie soliņi ļoti bieži ir aizņemti.
Tiesa, ne visur iedzīvotāju ieteikumus ir izdevies īstenot, vismaz pagaidām.
– Saņēmām lūgumu par soliņa izvietošanu aiz Madonas slimnīcas, taču šobrīd cilvēki var izmanto soliņu, kas ir autobusu pieturā. Vieta, kur grūti atrisināt soliņu izvietošanu, ir Rīgas iela, kur pārsvarā ir privātais īpašums. Iedzīvotājiem no centra aiziet līdz Rīgas ielas otram galam nav viegli, tādēļ perspektīvā meklēsim iespēju, kā Rīgas ielā 17, kur ir pašvaldības zeme, uzlikt soliņu. Pagaidām neatrisināts jautājums ir arī saistībā ar Kalpaka ielu, kur nav trotuāra. Soliņa izvietošanu varētu risināt kopā ar jautājumu par ielas rekonstrukciju, kas nākotnē varētu īstenoties. Līdzīgi kompleksi varētu risināt arī jautājumu par soliņu ierīkošanu Priežu kalniņā, kur plānots iekārtot āra trenažieru laukumu. Ja labiedarbi.lv iesniegtais projekts gūs atbalstu, tā ietvaros noteikti tiks izvietoti arī soliņi. Vienota dizaina soliņus mēs varētu izvietot arī ārpus pilsētas esošajā teritorijā, kā, piemēram, pie karjera ezera, – minēja Guntis Ķeveris.
Soli nepieciešami arī estrādē
Pērn pašvaldībā skatot jautājumu gan par soliņu izvietošanu, gan par Madonas pilsētas brīvdabas estrādes attīstību (iecerēts, ka tā varētu mēroties pat ar Sopotā esošo), tika runāts arī par iespēju nomainīt savu laiku jau nokalpojušos un estrādē īsti neatbilstošos soliņus. Guntis Ķeveris atzina, ka šajā jautājumā pagaidām virzība uz priekšu nav vērojama.
– Estrādi nedaudz piepucējām uz pilsētas svētkiem, sakopām fasādi, nomainījām dažas koka konstrukcijas, taču, manuprāt, būtiskākais, pie kā būtu jāstrādā, ir jaunu soliņu izvietošana. Pašreizējās konstrukcijas soliņi nav labākais un ilglaicīgākais risinājums. Nomainīt veco koku pret jaunu šobrīd nav jēgas, pretējā gadījumā jāmaina arī pamatne, pie kuras dēļus stiprināt. Tie būtu pārāk lieli ieguldījumi, tādēļ jādomā par pastāvīgu risinājumu. Manuprāt, tieši estrāde šobrīd ir vislielākā aktualitāte pilsētā, jo pārējais ir pietiekami labi sakārtots. Estrāde noteikti ir jāatjauno un rekonstrukciju būtu vēlams veikt jau tuvākajā nākotnē, – uzsvēra Guntis Ķeveris.