Pagājušajā nedēļā notikušajā Madonas novada pašvaldības domes ārkārtas sēdē tika lemts par „Arhitektu dienu" rīkošanu Madonā 2011. gada oktobrī.
Par ieceri rīkot šādu pasākumu deputātus informēja Madonas novada pašvaldības būvvaldes arhitekts Augusts Apinis.
– Šī iecere nav radusies nesen, bet jau 2008. gadā, kad tolaik vēl Madonas pilsētas pašvaldība vienojās ar Latvijas Arhitektu savienību par „Arhitektu dienu" rīkošanu Madonā. „Arhitektu dienās" ir plānoti trīs galvenie pasākumi. Būs izstāde „Arhitektoniskās vides attīstība Madonā, novadā un bijušajā Madonas rajonā pēdējos 20 gados". Izstādes atklāšanu apvienosim ar nelielu konferenci „Arhitektoniskās vides attīstība Madonā, novadā un bijušajā Madonas rajonā" Madonas novadpētniecības un mākslas muzejā. Tajā varēsim sniegt informāciju par to, kas rajona teritorijā ievērojams arhitektoniskajā ziņā ir noticis pēdējos 20 gados. Uz šo konferenci pieaicināsim Latvijas Arhitektu savienības speciālistus, kas varētu sniegt arī savu skatījumu no malas par arhitektoniskās vides attīstību bijušā rajona teritorijā. Trešais no plānotajiem pasākumiem ir Latvijas Arhitektu savienības sagatavotā labāko 2010. gada darbu skate, ko paredzēts izstādīt Madonas novada domes administrācijas ēkā. Izstādi domājam noformēt tā, lai to varētu brīvi pārvietot un pēc iespējas plašāka publika varētu iepazīties ar to, kas jauns arhitektūras jomā pie mums ir norisinājies, – deputātus informēja Augusts Apinis.
Viņš arī lūdza no pašvaldības budžeta pasākuma rīkošanai atvēlēt naudas summu – Ls 645.
Deputātu Kasparu Udrasu interesēja, vai arī citu profesiju rīkotās dienas domē plānots atbalstīt un vai arī pati Latvijas Arhitektu savienība pasākuma rīkošanā piedalās ar savu līdzfinansējumu.
Augusts Apinis atzina, ka savienība „Arhitektu dienas" ar savu līdzfinansējumu neatbalstīs, bet sagatavos izstādi.
– Iepriekšējo gadu pieredze liecina, ka arhitektu un sabiedrības interese par šiem pasākumiem ir liela. Šogad „Arhitektu dienas" norisinājās Liepājā, un apmeklētība bija augsta, – atzina Augusts Apinis.
Deputātu Andri Sakni savukārt vairāk interesēja konkrēta šā pasākuma atdeve.
– Vai nevarētu sarīkot arhitektiem tematisku plenēru, piemēram, „Madonas skats uz Eiropu". Arhitekti mums varētu arī sniegt priekšlikumus, ko darīt ar kinoteātra „Vidzeme" ēku, kas arhitektūras ziņā ir visai uzkrītošs padomju laika mantojums, – ierosināja Andris Sakne.
Viņa ideju atbalstīja arī Madonas novada pašvaldības domes priekšsēdētājs Andrejs Ceļapīters.
– Tas arhitektiem varētu būt kā neliels konkurss, kurā viņi pauž savas emocijas un idejas, jo bieži vien ideja ir pats svarīgākais, kā pietrūkst, – piebilda Andrejs Ceļapīters.
Augusts Apinis kopumā šos ierosinājumus atbalstīja, norādot, ka arī izstādē var iekļaut ne tikai veiksmīgākos arhitektūras paraugus, bet arī tos, ar kuriem īsti lepoties nevaram.
– Izstādē nebūs tikai ēku attēli. Tiem tiks pievienoti arhitektu komentāri un anotācijas, kā arī vēsturiskais skatījums, – papildināja būvvaldes arhitekts.
Diskutējot par šo jautājumu, deputāti nolēma atbalstīt Madonas novada pašvaldības būvvaldes arhitekta Augusta Apiņa ierosinājumu par „Arhitektu dienu" organizēšanu un norisi Madonā 2011. gadā. Viņam arī tika uzdota atbildība par „Arhitektu dienu" sagatavošanu un norisi. „Arhitektu dienu" sagatavošanai un norisei nepieciešamos naudas līdzekļus – Ls 645 – deputāti nolēma ieplānot Madonas novada pašvaldības 2011. gada budžetā.
Autors: EGILS KAZAKEVIČS
Foto no OĻĢERTA SKUJAS arhīva