Iepriekšējās nedēļās sociālo tīklu lietotāji noteikti pamanīja vairākus radoši veidotus aicinājumus aktīvi balsot par Madonu kā 2018. gada Jauniešu galvaspilsētu.
Gan Madonas veikums darbā ar jaunatni, gan šī aktīvā kampaņa, kas ļāva uzvarēt iedzīvotāju balsojumā, vainagojās ar panākumu. 12. augustā Liepājā (kas ir Latvijas šā gada Jauniešu galvaspilsēta) rīkoto Starptautiskās jaunatnes dienas svinību laikā tika paziņots konkursa „Latvijas Jauniešu galvaspilsēta 2018" uzvarētājs, un šo titulu, sīvi konkurējot ar Rīgu un Daugavpili, izcīnīja Madonas novads.
Madonas novads kā konkursa uzvarētājs visa gada garumā kļūs par epicentru svarīgākajām Latvijas jaunatnes politikas aktivitātēm un jauniešu pasākumiem. Latvijas Jauniešu galvaspilsētas 2018 statusa ieguvēja noteikšanā tika ņemts vērā žūrijas vērtējums un sabiedrības balsojuma rezultāti. Abās pozīcijās labāko rezultātu izdevās uzrādīt tieši Madonas novadam.
„Darbs ar jaunatni attīstās"
Jāpiezīmē, ka konkurss „Latvijas Jauniešu galvaspilsēta" tiek organizēts trešo gadu ar mērķi popularizēt darbu ar jaunatni pašvaldību vidū un tā nozīmi sabiedrības ar pilsonisko apziņu audzināšanā, tajā skaitā Eiropas Savienības vērtības un iespējas jauniešiem, stiprināt pašvaldību sadarbību jaunatnes jomā, labo prakšu un pieredzes apmaiņu, turpināt iedibinātās tradīcijas darbā ar jaunatni, paaugstināt darbā ar jaunatni iesaistīto personu, pašvaldību un organizāciju, kas organizē darbu ar jaunatni, prestižu un veicināt jauniešu līdzdalību un iesaistīšanos sabiedriskajos procesos. Konkursu organizē Izglītības un zinātnes ministrija (IZM) sadarbībā ar Eiropas Komisijas pārstāvniecību Latvijā, Jaunatnes starptautisko programmu aģentūru, Latvijas Pašvaldību savienību, Latvijas Jaunatnes padomi un nodibinājumu „Baltijas Reģionālais fonds".
Izglītības un zinātnes ministrijas valsts sekretāre Līga Lejiņa svinīgajā pasākumā norādīja, ka jau trešo gadu konkurss ir lieliska iespēja pašvaldībām izvērtēt padarīto jaunatnes jomā, lepoties ar saviem jauniešiem un izvirzīt jaunus izaicinājumus.
– Ir prieks, ka darbs ar jaunatni attīstās un pašvaldības strādā, lai veidotu jauniešu izaugsmei pievilcīgu vidi. Un vēl jo lielāks prieks par jauniešiem, kuri gatavi darboties, rīkoties, atbalstīt un arī uzņemties atbildību, lai mēs visi kopā un ikkatrs varētu būt lepni – lepni par savu pilsētu, par savu valsti, par paveikto un par sapņiem izdarīt vēl vairāk, tepat – savā zemē. 2018. gads iezīmēs Latvijas simtgadi – laiku, kad ne tikai svarīgi apzināties un svinēt sasniegto, bet vēl jo svarīgāk veidot ieceres nākamajiem 100 gadiem. Gribas ticēt un novēlēt aktīvu jauniešu līdzdalību savas valsts nākotnes noteikšanā, – savā uzrunā akcentēja Līga Lejiņa.
Simtgades jauniešu galvaspilsēta
Madonas novada pašvaldības domes priekšsēdētājs Agris Lungevičs pēc konkursa rezultāta paziņošanas un ceļojošā kausa ar uzrakstu „Latvijas Jauniešu galvaspilsēta" saņemšanas Liepājā „Staram" atzina, ka šis ir visa novada mērogā nozīmīgs notikums un vienlaikus arī izaicinājums.
– Novada uzvaru konkursā vērtēju kā mūsu jaunatnes darbinieku un jauniešu, kas ar savu darbu un aktivitātēm ir sniegušies pāri novada robežām, un arī pašvaldības ieguldījuma jauniešu dzīvē, vai tā būtu jauniešu centru izveide pilsētā un pagastos, jaunatnes darba organizēšana vai atbalsta mehānismi jauniešu biedrībām, augstu novērtējumu. Tas nozīmē, ka mūsu kopīgais darbs ir Latvijas mērogā pamanīts un atzīts. Patīkami, ka spējam konkurēt ar tādām pilsētām kā Rīga un Daugavpils, uzvarot ne tikai iedzīvotāju balsojumā, bet arī žūrijas vērtējumā, par ko man ir liels gandarījums. Zīmīgi, ka Madonas novada atrašanās Jauniešu galvaspilsētas statusā sakrīt ar valsts simtgadi, kas mums uzliek papildu atbildību visa gada garumā, organizējot dažādu pasākumu un aktivitāšu kopumu. Madonai nākamgad jābūt tai, kas nosaka toni saistībā ar jauniešu pasākumiem valstī, un tas mums ļaus citiem parādīt savas stiprās puses, – sacīja Agris Lungevičs.
Vaicāts, kas, viņaprāt, ir bijušas Madonas novada priekšrocības, kas ļāvušas izcīnīt uzvaru konkursā, domes priekšsēdētājs uzsvēra, ka tie galvenokārt bijuši jaunatnes lietu speciālisti un paši jaunieši, kas aktīvi piedalījušies dažādu pasākumu rīkošanā un vadīšanā, līdz ar to bijuši pamanāmi ar savām aktivitātēm plašam cilvēku lokam.
– Mūsu pluss ir arī labi izveidotā jauniešu centru struktūra visa novada teritorijā. Daudzām citām pašvaldībām nav raksturīgi, ka katrā pagastā ir vai nu jauniešu centrs, vai jauniešu lietu speciālists, – piebilda Agris Lungevičs.
Raugoties jau uz nākamajā gadā veicamajiem darbiem, domes priekšsēdētājs atzīmēja, ka drīzumā pašvaldības paspārnē nepieciešams izveidot darba grupu, kas plānotu un ieviestu tās aktivitātes, kas saistītas ar jauniešu galvaspilsētas pasākumu organizatorisko pusi. Pēc līdzīgiem principiem jau šobrīd darbojas šā gada sākumā izveidotā Latvijas valsts simtgades svinību Madonas novadā darba grupa. Agris Lungevičs neizslēdza, ka darba procesā būs nepieciešams papildināt jaunatnes lietu speciālistu amata vietas novadā, tās izveidojot pagastos (piemēram, Barkavā un Mētrienā), kuros šobrīd šādi speciālisti nestrādā.
– No pašvaldības puses paredzēsim atbalsta mehānismus, kas būs vērsti uz jauniešu nevalstisko organizāciju darbu, – minēja domes priekšsēdētājs.
Agris Lungevičs norādīja, ka uz gadu iegūtais Jauniešu galvaspilsētas tituls ļaus raisīt lielāku Latvijas jauniešu, kuri apmeklēs virkni pasākumu, interesi par Madonas novadu, un, iespējams, arī vietējie jaunieši gūs lielāku pārliecību, ka Madona ir tā vieta, kas viņiem ļauj piepildīt savus mērķus un būt aktīviem.
– Dažkārt šis skats no malas ir nepieciešams, lai mēs paši gūtu pārliecību par saviem spēkiem un objektīvi novērtētu to, ko esam paveikuši. Bieži no jauniešiem esmu dzirdējis, ka Madonas novadā jauniešiem nav daudz iespēju sevi realizēt, nepieciešams vairāk aktivitāšu. To nenoliedzu, taču, iespējams, tieši šis notikums mums ļaus paraudzīties uz sevi un sniegs apjausmu, ka ir daudz labu iestrādņu, kuras nepieciešams turpināt, – sacīja Agris Lungevičs.
„Pasākumu organizēšanai esam gatavi"
Kā ilgtermiņā ieguldītu darbu, kas pagājušajā sestdienā vainagojies ar panākumu, Madonas novada uzvaru konkursā vērtēja Madonas bērnu un jauniešu centra direktore Gunita Kļaviņa.
– Pozitīvais vērtējums, manuprāt, balstīts uz mūsu jauniešu centru aktivitātēm, kā arī pašvaldības sniegto atbalstu jauniešiem viņu dzīves kvalitātes uzlabošanai. Mūsu plusi noteikti ir darbs ar jauniešiem vietējā līmenī, nodrošinot pieejamību jaunatnes darbiniekam, kā arī īstenotie projekti un aktivitātes, kas saistītas ar sportu, brīvā laika pavadīšanu, radošajām darbnīcām u. c., – savu vērtējumu pauda Gunita Kļaviņa.
– Šobrīd novadā vēl ir pagasti, kuros nav jauniešu centru, taču tas nenozīmē, ka darbs ar jauniešiem nenotiktu, un nākotnē noteikti vairāk uzmanības tiks pievērsts, lai jauniešiem tiktu nodrošināta pieejamība. Raugoties uz nākamo gadu, nozīmīgākais mērķis ir veiksmīgi kopā ar IZM organizēt virkni pasākumu jaunatnes jomā. Lielākie no tiem ir pieredzes apmaiņas seminārs jaunatnes lietu speciālistiem, Starptautiskās jaunatnes dienas 12. augustā, brīvprātīgo noslēguma pasākums 5. decembrī un daudzi citi, uz kuriem ieradīsies liels cilvēku (lielākoties jauniešu) skaits no visas Latvijas. Madonas novadā jau esam pierādījuši, ka varam sekmīgi sarīkot liela mēroga pasākumus, tādēļ nešaubos, ka, sadarbojoties jauniešiem, pašvaldībai, IZM un nevalstiskajam sektoram, vienlaikus atzīmējot valsts simtgadi, esam šim pārbaudījumam gatavi, – sacīja BJC direktore Gunita Kļaviņa.
Līdzīgi kā domes priekšsēdētājs, arī Gunita Kļaviņa kā vienu no novada lielākajiem ieguvumiem no jauniegūtā statusa minēja novada atpazīstamības veicināšanu tieši jauniešu vidē.
– Ilgtermiņā Madona daudziem saistīsies ar to, ka tā ir trešā Jauniešu galvaspilsēta, kas savu pozitīvo nospiedumu atstājusi tieši valsts simtgades svinību laikā. Tā ir lieliska publicitāte mūsu novadam. 2018. gads un gatavošanās tam mums arī ļaus izvirzīt jaunus mērķus par to, kādai jābūt uz jauniešiem vērstajai politikai novadā, un šajā ziņā noderēs savstarpējā pieredzes apmaiņa ar citiem novadiem. Šogad novadu visai kupli apmeklē delegācijas no citām pašvaldībām, vēloties izzināt mūsu pieredzi tieši saistībā ar jauniešu jomu. Iepriekš jau ir viesojušies Cēsu un Alūksnes pārstāvji, šonedēļ uzņemam Ogres pašvaldības pārstāvjus, bet nākamnedēļ Madonas novadu apmeklēs delegācija no Skrundas. Arī Jauniešu galvaspilsētas pasākumus plānojam īstenot, aktīvi iesaistot ne tikai kaimiņu novadus, bet arī tālākas pašvaldības. Piemēram, Jelgavas novads jau ir paudis gatavību uz Madonu atvest savas radošās darbnīcas. Jauniešu jomā esam Latvijas mērogā jau šobrīd pamanīti, – papildināja Madonas bērnu un jauniešu centra direktore.
Labas sekmes arī futbolā
Starptautiskās jaunatnes dienas ietvaros Liepājā dalībniekus pulcēja arī citi pasākumi – Latvijas jauniešu festivāls un „Ghetto football" turnīrs. Dienas gaitā visi interesenti varēja piedalīties radošajās darbnīcās, sporta spēlēs, konkursos, kā arī apmeklēt koncertus un pārējās pasākuma programmā iekļautās aktivitātes. Tajās piedalījās arī mūsu jaunieši. Madonieši festivāla apmeklētājiem piedāvāja radošo darbnīcu, kur bija iespēja veidot atslēgu piekariņus no kadiķa koka ripiņām, iededzinot tajās dažādus ornamentus. Savukārt paralēli notiekošajā „Ghetto football" turnīrā veiksmīgi startēja komanda „Madona", kas savā vecuma grupā spraigā cīņā izcīnīja 3. vietu. Komandā startēja Madonas un Varakļānu jaunieši – Markuss Stabulnieks, Guntars Veips, Sandis Locāns un Rihards Juhnovičs, kurš piedalījās arī individuālajās futbola meistarības sacensībās „Viens pret viens". Madonietis aizcīnījās līdz ceturtdaļfinālam un no Māra Verpakovska rokām saņēma īpašu balvu kā jaunākais dalībnieks.
16.08.2017.