Šotrešdien pēc Madonas novada pašvaldības domes priekšsēdētāja Andreja Ceļapītera iniciatīvas tika sasaukta domes ārkārtas sēde, kuras darba kārtībā bija tikai divi jautājumi. Viens – informatīvais, kurā deputāti uzklausīja informāciju par situāciju ar Bērzaunes pagasta siltumapgādi, un otrs – ar lemjošo daļu, kurā deputātiem bija jāpieņem lēmums par koģenerācijas stacijas būvi Madonas pilsētā. Tā apspriešanā piedalījās arī Madonas sabiedrības pārstāvji.
Kā zināms, pirms dažiem mēnešiem pašvaldībā atkārtoti tika aktualizēts jautājums par koģenerācijas stacijas būvi. Andrejs Ceļapīters informēja, ka SIA „GP Solution" ir izteikusi piedāvājumu SIA „Madonas siltums" iegādāties 51% no SIA „Madonas bio enerģija" kapitāla daļām, kas dibināta ar mērķi uzbūvēt Madonā koģenerācijas staciju. Koģenerācijas jauda plānota tāda, lai elektroenerģijas ražošanas procesā radītais siltumenerģijas daudzums būtu pilnībā apkures sezonā lietderīgi izmantots. Pēc koģenerācijas stacijas uzbūvēšanas SIA „Madonas siltums" vairs nebūs nepieciešams ieguldīt būtiskus līdzekļus siltumenerģijas ražošanas iekārtu atjaunošanā un modernizācijā. Siltumenerģija no SIA „Madonas bio enerģija" tiks pārdota par cenu, kas būs vismaz 20% mazāka par SIA „Madonas siltums" siltumenerģijas ražošanas tarifu. SIA „Madonas siltums" līdzdalība SIA „Madonas bio enerģija" nepieciešama, lai nodrošinātu tiešu kontroli par lēmumiem, kas skars koģenerācijas stacijas būvniecības procesu, siltumenerģijas ražošanas cenu un ražošanas procesu.
Nosacītā steiga, kādēļ domei lēmums par tālāko rīcību jāpieņem pēc iespējas ātrāk, saistīta ar to, ka SIA „GP Solution" izbeidzas tiesības uz valsts atbalsta mehānismu alternatīvās enerģijas jeb atjaunojamo energoresursu attīstībai, jeb uz noteiktām kvotām – elektroenerģijas apjomi, kas „Latvenergo" obligāti jāiepērk par konkrētu cenu.
Vairāk nekā trīs stundas ilgušās sēdes laikā deputāti tā arī par sagatavoto lēmumprojektu nenobalsoja, jo nevēlējās pieņemt sasteigtu lēmumu, kā arī atklājās būtiskas pretrunas SIA „Madonas siltums" sagatavotajā nodomu protokolā un SIA „GP Solution" izstrādātajos SIA „Madonas bio enerģija" statūtos. Vienīgais, par ko deputāti spēja vienoties, bija konceptuāla lēmuma pieņemšana, ka koģenerācijas stacija Madonā ir jābūvē (nenosakot, ka tam obligāti jānotiek sadarbībā ar SIA „GP Solution"), jo agrāk vai vēlāk būs jāveic nopietnas investīcijas un modernizācija Madonas siltumapgādes sistēmā, lai tā spētu nodrošināt iedzīvotājus ar pakalpojumu.
"Stars" arī turpmāk sekoskoģenerācijas stacijas būvniecības idejas virzībai un informēs par to lasītājus. Lai spriestu par šo jautājumu, deputāti plāno vēlreiz sanākt kopā nākamnedēļ.
Autors: EGILS KAZAKEVIČS
AGRA VECKALNIŅA foto