Vakar a/s „Lazdonas piensaimnieks" kolektīvs kopā ar uzaicinātajiem zemnieku pārstāvjiem svinīgā pasākumā „Efejā" atskatījās uz 15 darba gadiem, kopš atjaunots uzņēmums. Savukārt Lazdonas piensaimniekiem kopš kooperatīvās sabiedrības dibināšanas pirmsākumiem vēsture skaitāma 85 gadu garumā.
Akciju sabiedrībai 15 gadu nav liela jubileja, tomēr atzīmējama. Zemkopības ministrs tagad izteicies, ka visiem piena pārstrādātājiem vietas zem saules nebūs, taču lazdonieši domā citādāk, jo uzņēmums ir ar senām tradīcijām.
– Sviestu Lazdonā ražoja un eksportēja jau pagājušajā gadsimtā. Šajos laikos uzņēmumiem ir jācīnās par pastāvēšanu. Mums ir jāpaliek pie saviem nišas produktiem, jo nevaram konkurēt ar lielajiem uzņēmumiem, kas produkciju eksportē. Ja cilvēki vēlas tīru, dabisku, veselīgu un diētisku pilnpiena produkciju, deserta produktus, mums tie ir jāražo, un tā ir mūsu misija. Nostāja pret pārstrādātājiem ir nepatīkama vismaz beidzamos 7 gadus, jo skandina, ka būs optimizācija, apvienošanās, ka mūsu, pārstrādātāju, tik daudz nevajag. Vai gan tas ir stimuls darbam? Tāpat ir ar zemniekiem, kas jau gadiem dzird to, ka visiem vietas nebūs, ka paliks tikai lielie. Ja valsts negatavojas palīdzēt, tad pašiem jādomā, kā šo laiku pārdzīvot, kas nebūt nav viegli. Jau pagājušais gads bija savdabīgs, kad cenas cēlās un kritās, bet šis prognozējams vēl grūtāks, – domās dalījās a/s „Lazdonas piensaimnieks" valdes priekšsēdētāja Elvīra Utināne.
– Uzņēmums stabili jūtas tikai apstāklī, ka īpašumā ir zeme, ēkas, komunikācijas, bet attiecībā uz pienu ir sarežģīti plānot ilgtermiņā. Saistīti ir tie zemnieki, kas ir akcionāri. Mums daļa uzņēmuma pieder zemniekiem, un viņiem ir skaidrs, kā tas ir – iepirkt pienu, pārstrādāt un pārdot kā produktu.
Valdes priekšsēdētāja pateicās visiem piena piegādātājiem par uzticību, jo katru dienu ziemā uzņēmumā pārstrādā ap 20 t piena, bet vasarā apjoms ir vēl lielāks.
– Ja jau nebūtu zemnieku, tad mums te nebūtu, ko darīt. Joprojām pieņemam pienu gan no lielfermām, gan no mazajām saimniecībām, iebraucot ar piena mašīnu katrās mājās.
Protams, izdevumu daļa ir ļoti liela, bet zemniekiem piena nauda ir ātra un efektīva, jo par graudiem un gaļu nauda ir jāgaida. Mēs cenšamies zemniekiem maksāt Latvijā vidējo cenu, arī norēķināties ar valsti, strādājošajiem, bet to, kas paliek, ieguldīt uzņēmumā. Beidzamajos gados ar projektu palīdzību ir piesaistīts arī ES atbalsts.
Vairāk lasiet laikrakstā STARS. 26.04.2008.
Autore: IVETA ŠMUGĀ
OĻĢERTA SKUJAS foto