Madonas novada ezeri un lauki
Baltie loki Madonas parkā
Cesvaine ziemā
Meža taka Madonas apkārtnē
Cesvaines pils
Reklāma — × 150 px

Labiekārtos vēl piecus konteineru laukumus

ŽEŅA KOZLOVA

Autors • 30.05.2016.

Labiekārtos vēl piecus konteineru laukumus
Burtu lielums

Madonas pilsētā turpinās pērn aizsāktā sadzīves atkritumu (SA) laukumu labiekārtošana.

Balsojums atšķiras
Madonas novada pašvaldības domes kārtējā sēdē 26. maijā deputāti apstiprināja SIA „Madonas namsaimnieks" iesniegtās tāmes par vairāku sadzīves atkritumu koplietošanas laukumu konteineru norobežojošo konstrukciju izbūvi par kopējo summu 21 446,03 EUR (bez PVN) jeb kopā ar PVN 25 949,71 EUR (PVN 21% sastāda 4503,68 EUR). Pirms tam uzņēmums bija veicis cenu aptauju.
Šis finansējums tika piešķirts Madonas novada pašvaldības īpašumu uzturēšanas nodaļai no Madonas pilsētas dabas resursu nodokļa atlikuma uz gada sākumu.
Piešķirtā summa ir diezgan iespaidīga, līdz ar to deputātu atšķirīgais balsojums nepārsteidz. „Par" nobalsoja 13 deputāti (Andrejs Ceļapīters, Agris Lungevičs,
Jeuženija Adamoviča, Artūrs Čačka, Andris Dombrovskis, Valda Kļaviņa, Bruno Kokars, Daiga Maderniece, Vanda Maderniece, Rihards Saulītis, Agris Sārs, Andris Trečaks, Kaspars Udrass), „pret"- viens (Modris Zomerovskis), atturējās – trīs (Antra Gotlaufa, Andris Sakne, Valentīns Rakstiņš).

Laukuma izmaksas
Atbilstīgi SIA „Heta būve" izstrādātajām tāmēm laukumu labiekārtošana kopā ar PVN izmaksās: Veidenbauma ielā (laukuma nožogojuma un vārtu ierīkošana) – 6740,49 EUR; Cesvaines ielā (laukuma nojumes ar nožogojumu un vārtu izbūve) – 5250,01 EUR; Raiņa ielā (laukuma nožogojuma un vārtu izbūve) – 3481,17 EUR; Rūpniecības ielā (laukuma nojumes ar nožogojumu un vārtu izbūve) – 6999,31 EUR; Miera ielā (laukuma nojumes ar nožogojumu un vārtu izbūve) – 3478,73 EUR.

Skatīja arī komitejas sēdē
– Šo jautājumu mēs vispirms izskatījām domes finanšu un attīstības komitejas sēdē, un deputāti nolēma atbalstīt SIA „Madonas namsaimnieks" priekšlikumu par vairāku SA atkritumu savākšanas koplietošanas laukumu labiekārtošanu Madonas pilsētā. Dome no iedzīvotājiem bija saņēmusi iesniegumus par piecu koplietošanas laukumu labiekārtošanu – Veidenbauma, Cesvaines, Raiņa, Rūpniecības un Miera ielā, tos norobežojot, lai tajos sadzīves atkritumus nevarētu izmest trešās personas, kas nav piesaistītas konkrētam SA laukumam. Līdz kārtējai domes sēdei Namsaimniekam bija jāveic cenu aptauja norobežojošo konstrukciju izbūvei, kas tika arī izdarīts. Savukārt pašiem iedzīvotājiem būs jāsedz elektromagnētiskā koda slēdzenes vai izvēlētā cita risinājuma izmaksas, – „Staram" uzsvēra Madonas novada pašvaldības domes priekšsēdētājs Andrejs Ceļapīters.
Viņš atzīmēja, ka diemžēl Madonas novada pašvaldības priekšlikums par atkritumu apsaimniekošanas nodevas ieviešanu no Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) puses netiek virzīts.
– Ministrija par kaut ko tādu īsti nemaz negrib dzirdēt un izvairās no šīs tēmas apspriešanas, līdz ar to arī mēs nevaram atļauties mūžīgi gaidīt. Mums ir jādarbojas esošās likumdošanas ietvaros, lai novērstu vai vismaz samazinātu nelegālu sadzīves atkritumu plūsmu. Pilsētā tā ir mazinājusies, bet apkārtne tāpat tiek ļoti piedrazota. Uzskatāms piemērs tam ir Oļu ceļš. No tā vien pašvaldības īpašumu uzturēšanas nodaļa pavasarī izveda vairākus lielos 7 kubikmetru konteinerus. Un tie ir pilsētnieku saražotie atkritumi – nedomāju, ka uz turieni tos vestu apkārtējo pagastu iedzīvotāji, tas būtu pārāk sarežģīti, – akcentēja Madonas novada pašvaldības vadītājs.
Viņš atzina, ka nelegālās atkritumu izgāztuves joprojām ir liela problēma. – Lai paskatāmies garāžu apkārtni, kaut vai to pašu garāžu kooperatīva „Ierosme" Raiņa ielā teritoriju. Cik gadu jau tur tiek strādāts Lielajā talkā! Taču, neraugoties uz to, aizvien uzrodas jaunas atkritumu kaudzes. Kopš 2001. gada (tātad jau 15 gadu) katru pavasari tur tiek tīrīts un kopts, bet ik gadu tiek piemēslots no jauna, – sacīja Andrejs Ceļapīters.

Tikai lielos laukumus
Vaicāts, kāda ir Madonas novada pašvaldības koncepcija attiecībā uz finansiālo atbalstu SA savākšanas koplietošanas laukuma labiekārtošanai Madonas pilsētā (piemēram, mājas Rūpniecības ielā 20/5 lūgums par salīdzinoši nelielu summu (400 EUR) tika noraidīts), domes priekšsēdētājs norādīja, ka tas būs ne visos gadījumos: – Esam vienojušies par turpmāko finansiālo atbalstu tikai lielo SA konteineru laukumu labiekārtošanai un nožogošanai, kur atrodas vairāku daudzdzīvokļu māju konteineri, bet, ja kāds izlemj aiziet no koplietošanas laukuma, tā jau ir iedzīvotāju pašu iniciatīva, kad atsevišķa laukuma ierīkošanas izdevumi jāsedz pašiem. Pašos pirmsākumos izmaksas atsevišķa konteineru laukuma ierīkošanai kādām mājām vēl tika apmaksātas, bet tad, kad tas sāka vērsties plašumā, secinājām, ka pašvaldība visus izdevumus tomēr segt nevarēs. Tad vēl bija lielākas cerības, ka VARAM varētu atbalstīt Madonas novada pašvaldības iniciatīvu par nodevas ieviešanu, bet diemžēl tas nav noticis. Jāatzīst, ka ieviest nodevu tagad būs diezgan sarežģīti.
Šajā laikā situācija Madonā ir mainījusies. Kā saka, kopš šīs ieceres sākotnējās virzības ir daudz ūdeņu aiztecējis. Mēs, tā teikt, no solidārās atkritumu apsaimniekošanas modeļa esam pārgājuši uz solidāri individualizēto atkritumu apsaimniekošanas formātu mājām piesaistītajos laukumos. Iespējams, arī madonieši (pat ja nodeva tomēr tiktu ieviesta) vairs negribēs atgriezties pie iepriekšējās kārtības, kad pilsētā bija koplietošanas atkritumu savākšanas laukumi. Tagad daudzi tos ir ierīkojuši tuvu daudzdzīvokļu mājām, kurās dzīvo, un maksā mazāk.

AGRA VECKALNIŅA foto

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px