Dienu pirms Miķeļdienas ar devīzi "Iepērcies un izklaidējies!" Madonā, Saieta laukumā, aizritējuši tradicionālie Kartupeļu svētki, kur satiekas laucinieki ar pilsētniekiem, pārdevēji ar pircējiem.
Kartupeļu svētkos godā tiek celts kartupelis, taču tupeņus uz Madonu šoreiz bija atvedušas tikai sešas zemnieku saimniecības, turklāt divas – no Smiltenes novada. Vienu kilogramu varēja nopirkt par 15-20 s/kg, bet maisu kartupeļu – par 5 latiem. Tie, kas vēlējās nopirkt kartupeļus, ne tikai meklēja tirgotājus, bet arī interesējās par šķirnēm, jo vienam vajag ‘Vinetu', citam – ‘Lauru', vēl cits vēlas ‘Bellarosu'. Pēc sēklas kartupeļiem būs jālūko pavasarī, jo šoreiz to nebija.
Madonas novada pašvaldības tirgus koordinatore Nadežda Seļma bija gaidījusi daudz lielāku zemnieku atsaucību: – Mūsu pusē raža ir laba, un gaidīju, ka uz Kartupeļu svētkiem atbrauks daudz vairāk kartupeļu audzētāju. Daudzi tika uzaicināti, tika piedāvātas tirdzniecības vietas, taču pirms svētkiem vieni atbildēja, ka kartupeļus jau ir iztirgojuši, citi – ka vēl nav pārlasījuši un sašķirojuši, vēl dažiem sestdien bija uzradušies citi pasākumi, tādēļ nevarēja ierasties. Tāpēc šos Kartupeļu svētkus drīzāk nosauktu par stādu svētkiem, jo stādaudzētavu, kas piedāvāja augļu kokus un ogu krūmus, košumstādus, ziemcietes, sīpolpuķes, bija daudz vairāk. Bija arī lauku saimnieki, kas pārdeva kāpostus, burkānus, bietes, tomātus, ķiplokus, sīpolus, dzērvenes, arī ābolus, bumbierus, varēja iegādāties skaistas rudens puķes, mārtiņrozes podos. Iepirkties varēja, jo, kā jau ierasts, bija vairāki gaļas produkcijas ražotāji, kūpinātas zivis no Ragaciema, siers, maize, dažādi citi lauku labumi.
Laikapstākļi bija rudenīgi, taču krusa un lietus uznāca tikai pēcpusdienā, un Kartupeļu svētki bija kupli apmeklēti. Tirdzniecība noritēja ne tikai Saieta laukumā, bet arī apkārtējās ielās.
Rudens gadatirgu "Kartupeļu svētki", kas šogad norisinājās jau 15. reizi, aizsāka "Ziemeļu nafta", beidzamajos gados pasākuma rīkošanu ir pārņēmusi Madonas novada pašvaldība, pievienojot arī kultūras un izklaides programmu. Kā ierasts, tirgus laukumā varēja arī vizināties ar Praulienas pagasta lauku saimniecības "Jaunzemi" zirgiem.
Plašāk lasiet laikrakstā STARS 01.10.2013.
Autore: IVETA ŠMUGĀ
OĻĢERTA SKUJAS foto