Kā jau esam rakstījuši, Madonas pilsētā šajā sezonā ir notikuši vairāki nepatīkami gadījumi, kad cilvēki krītot ir guvuši lūzumus. Vienu iesniegumu ar lūgumu kompensēt zaudējumus, kas radušies sakarā ar Saieta laukumā gūto traumu, ir izskatījusi arī Madonas pilsētas dome.
Todien, pēc iesnieguma autores apgalvojuma, Saieta laukums bija klāts ar slapju sniegu, tas nebija tīrīts, kā arī nebija kaisīts ar smiltīm. Turklāt laukumā ieklātās flīzes ar slīpētu virsmu ir ar paaugstinātu slīdamību, bet brīdinošas norādes par laukuma slideno virsmu nebija izvietotas.
Tomēr dome nolēma noraidīt šo prasījumu par vienreizējas naudas kompensācijas Ls 1000 apmērā izmaksu, jo jautājums risināms atbilstoši LR likumdošanai – iesniedzot prasības pieteikumu par zaudējumu atlīdzināšanu tiesā.
Saskaņā ar likuma „Par pašvaldībām" 15. panta pirmās daļas 2. punktu pašvaldības autonomā funkcija ir gādāt par savas administratīvās teritorijas labiekārtošanu un sanitāro tīrību (ielu, ceļu un laukumu uzturēšana).
Lai iestātos civiltiesiskā atbildība, ir jākonstatē pašvaldības prettiesiska darbība vai bezdarbība; kaitējuma nodarīšanas vai zaudējuma fakts; cēloniskais sakars starp pašvaldības prettiesisko darbību/bezdarbību un sekām, kas iestājušās šīs darbības rezultātā; pašvaldības vaina. Iepriekš minētos apstākļus ir tiesīga konstatēt tikai tiesa.
Atlīdzības par morālo kaitējumu apmēra noteikšana arī ir tiesas kompetencē un tikai pēc tiesas ieskata, neatkarīgi no zaudējumu apmēra un vadoties pēc Civillikuma 5. panta – taisnības apziņas un vispārējiem tiesību principiem.
Autore: ŽEŅA KOZLOVA