Baltie loki Madonas parkā
Meža taka Madonas apkārtnē
Madonas novada ezeri un lauki
Cesvaines pils
Cesvaine ziemā
Reklāma — × 150 px

Daudzi tradicionāli sagaida Saieta laukumā

ŽEŅA KOZLOVA

Autors • 02.01.2017.

Daudzi tradicionāli sagaida Saieta laukumā
Burtu lielums

Jaunais – 2017. – gads ir sagaidīts. Tas ir atnācis bez sniega un sala, un, kā secinājuši sinoptiķi, esam piedzīvojuši zaļākos un lietainākos gan Ziemassvētkus, gan Jaungadu, kad sniega nav bijis nekur Latvijā. Pat mūspusē, ko dēvē par Latvijas „ziemas galvaspilsētu", no sniega šoreiz nebija ne vēsts.

Nepiepildījās daudzu cerības, ka uzsnigs vismaz Vecgada vakarā vai Jaungada naktī. Pirmās sniega pārslas parādījās tikai vakar, kad bija jau sākusies jaunā gada pirmā darba nedēļa.
Liela daļa Jauno gadu sagaidīja mājās ģimenes lokā, bet Madonā daudzi devās uz Saieta laukumu, lai kuplākā pulkā noskatītos svētku uguņošanu un uzsauktu pirmo Jaungada tostu, cits citam novēlot laimīgu Jauno gadu.
Bet vispirms – īsi pirms gadumijas – tie, kas, negaidot pusnakti, Madonas pilsētas centrālajā laukumā sāka pulcēties pēc vienpadsmitiem vakarā, noklausījās premjera Māra Kučinska un Valsts prezidenta Raimonda Vējoņa uzrunas. Šoreiz Valsts prezidents Jaunajā gadā mūs uzrunāja kopā ar kundzi Ivetu. Tā kā tas iepriekš nebija izziņots, daudziem tas kļuva par Jaungada pārsteigumu. Valsts prezidents norādīja, ka Jaunajā gadā ir jāienāk ar jauniem mērķiem, ar lielāku pārliecību par sevi un drosmi pieņemt lēmumus, un, novēlot Latvijas iedzīvotājiem laimīgu Jauno gadu, aicināja gadu mijas gaišumu un kopības izjūtu ņemt līdzi jaunajā gadā un dāvāt to cits citam ikdienā. Savukārt prezidenta kundze Iveta atgādināja, ka iedzīvotājiem ir jāturas kopā, jo tikai cieņa un rūpes vienam par otru palīdzēs sasniegt arvien jaunus panākumus, kā arī vēlēja, „lai mūsu starpā būtu vairāk uzticēšanās un iedvesmas".
Laimīgu Jauno gadu Jaungada pasākuma sagaidīšanas Saieta laukumā dalībniekiem novēlēja arī Madonas novada pašvaldības kultūras nodaļas vadītājs Jānis Kļaviņš.Kad izskanēja valsts vadītāju Jaungada apsveikumi un kopīgi dziedātā Latvijas valsts himna „Dievs, svētī Latviju!", Saieta laukumā sākās svētku uguņošana. Līdzīgi kā iepriekšējos gados, tā bija krāšņa, daudzkrāsaina, pietiekami ilga, lai, skatoties brīnišķīgajās ugunspuķēs un zvaigžņu lietū, katrs paspētu iedomāties visu, ko vēlētos piedzīvot jaunajā gadā.
Jāpiebilst, ka šī tradīcija aizsākās 1999. gadā, kad, redzot, cik krāšņas ugunspuķes uzvijas naksnīgajās debesīs no Madonas viesnīcas jumta, kur tolaik atradās Madonas pilsētas dome, ar sajūsmas saucieniem tika sveikts maģiskais 2000. gads.
Vēlākajos gados salūtam tika izmantotas arī vairākas citas ēkas, bet pēdējos gados uguņošana notiek no bijušā „Madonas poligrāfista" ēkas jumta, kas tagad ir Madonas novada pašvaldības īpašums.
Kā atzīst Madonas novada pašvaldības kultūras nodaļas vadītājs Jānis Kļaviņš, svētku uguņošanai bijusī „Madonas poligrāfista" ēka ir ļoti piemērota vieta, jo to var ļoti labi redzēt, atrodoties dažādos skatpunktos.
Šīs tradīcijas pirmsākumos un arī vēlākajos gados tas patiešām bija liels notikums, bet, gadiem ritot, aizvien vairāk cilvēku Jaungadu izvēlas sagaidīt mājās, pirms tam iegādājoties arī pirotehniku svētku salūtam. Katrā ziņā Madonas pilsētā sāka dunēt jau ilgu laiku pirms pusnakts, un uguņošana daudzviet turpinājās arī pēc tam. Bet droši vien svētku noskaņojumam pilnīgi pietiktu ar skaistu salūtu vienā vietā, proti, Saieta laukumā, nevis rībinot visapkārt vairāku stundu garumā un nevajadzīgi satraucot suņus, kaķus un arī pašus cilvēkus.
Jaungada svinības Saieta laukumā ar diskotēku visām paaudzēm turpinājās arī pēc svētku uguņošanas.
Kaut arī nebija sniega, svētku noskaņu Saieta laukumā radīja brīnišķīgais Ziemassvētku noformējums, ugunskurs, degošie aizejošā gada 12 mēnešus simbolizējošie bluķi, arī lielā egle, kas, pateicoties Madonas novada īpašumu uzturēšanas nodaļas darbinieku pūlēm un SIA „Aizezere" atsaucībai, Jaungada pasākumā visus priecēja visā savā krāšņumā. Pirms tam kādu brīdi ne visi dekori tajā dega, kā droši vien bija pamanījuši tie, kam ikdienā sanāk regulāri iegriezties Saieta laukumā, bet tas tika novērsts aizejošā gada pēdējā darbdienā. Kā skaidroja Madonas pilsētas pārvaldnieks Guntis Ķeveris, diemžēl beidzamajos gados sakarā ar palielināto pieprasījumu ir pasliktinājusies iegādāto rotājumu un dekoru kvalitāte, tie ātrāk izdeg.
– Toties priecē cilvēku attieksme, tas, ka madonieši ciena, godā un novērtē ieguldīto darbu, izrotājot Madonu Ziemassvētku rotā, saudzīgi izturas pret noformējuma elementiem un neposta dekorācijas, – atzīmēja Guntis Ķeveris.

03.01.2017.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px