Pašas pirmās mūsu pusē šogad parādījās lietuviešu zemenes, taču visgardākās un, kaut kā zemapziņā šķiet, dabiskākās tomēr ir vietējo audzētāju ogas. Vienā no zināmākajām Madonas apkārtnes zemeņu audzētavām – „Līdumniekos" – sezona iesākās pirms aptuveni nedēļas, un nu jau sārtās ogas var lasīt spaiņiem.
Taču daudzi noteikti būs novērojuši, ka šī sezona zemenēm nav bijusi tā pateicīgākā, tā arī Praulienas pagasta „Līdumniekos" ogas nesārtojas tik raiti kā citugad.
– Pagājušajā gadā Līgo dienā zemenēm cenas jau bija nedaudz kritušās, šogad uz Jāņiem pavisam nedaudz maksu varējām samazināt, jo nav jau vēl tās ražas. Tāpat iepriekš zemeņu sezona beidzās triju nedēļu laikā, jo bija liels karstums. Toties šogad zemenes sākušas ražot kādu nedēļu, bet varētu teikt, ka ir tikai pats iesākums un vietām vēl pat nav, ko īsti lasīt, – secināja „Līdumnieku" saimniece Lora Barlote. Ogām ātrāk nogatavoties traucē laikapstākļi, saules un siltuma trūkums, taču tāpat zemenes „Līdumniekos" var lasīt spaiņiem. Apstādītie zemeņu lauki tomēr plešas aptuveni 6 hektāru platībā, un saimnieki jau vairākus gadus piekopj pašiem zemeņu lasītājiem-pircējiem izdevīgu praksi. Lora Barlote skaidroja: – Daudzi jau zina, ka pie mums zemenes jālasa pašiem, līdz ar to cena tām ir izdevīgāka nekā citur. Tāpat daudzi varbūt sākumā apjūk, ka ogas jālasa laukā, kur nav ierasto vadziņu un pa vidu aug i mazi bērziņi, i smilgas, i asinszāles. Tās jau nav nezāles, jo no usnēm, balandām un tamlīdzīgām nezālēm laukus vienmēr esam izravējuši, bet dabiskajām, zemeņu stādiem nekaitīgajām zālītēm ļaujam augt. Tieši šovasar var izjust, cik labi, ka zemenes mums aug laukā, smilgu vidū, nevis izartos laukos vadziņās. Tik bieži līst lietus, saule tik ātri neizkaltē – visas zemenes būtu apsistas ar smiltīm. Savukārt šādā veidā zāle rada tādu kā paklāju, kam smilts cauri netiek, un zemeni var ēst uzreiz pēc noplūkšanas, tā nemaz nav jāmazgā, – secināja „Līdumnieku" saimniece.
Plašāk lasiet laikrakstā STARS 27.06.2012.
Autore: LAURA VOITIŅA
AGRA VECKALNIŅA foto