Pārmērīgs mitrums ietekmē arī saimniecības, kas zemenes audzē uz lauka — lauki ir salijuši, slapji, un arī ogu nogatavošanās un novākšana ir atkarīga no laikapstākļiem.
Uztraukumu šogad rada mainīgie laikapstākļi, kas nav bijuši labvēlīgi. Stādus ir skāris aukstums un salnas. Tāpat stādiem šajā pavasarī ir ticis par maz saules un par daudz lietus, tādēļ zemeņu raža aizkavējās.
Netipiski vēsais un lietainais pavasaris ietekmējis ne tiki zemeņu ražas laiku, tādēļ daudzās audzētavās raža tika sagaidīta vēlāk nekā parasti, turklāt no lietus cieš arī ogu kvalitāte.
– Zemenes šogad esam sagaidījuši divas nedēļas vēlāk, sākām lasīt tikai pēc Jāņiem, – stāsta uzrunātā ZS "Ataugas" saimniece Antra Gotlaufa no Praulienas pagasta.
– Vēss maijs, ilgstošs lietus aizkavēja augu attīstību. Līdz ar to šogad viss ir vēlāk, arī lielajiem zemeņu audzētājiem. Labā ziņa ir tāda, ka zemeņu šogad ir daudz, jo nebija jālaista, un ogu ienākšanās laikā mitrums ir vajadzīgs. Taču tik daudz, kā šovasar nāk no debesīm, atkal nevajag liet. Brīžiem jau radās doma, ka varbūt jāpāriet uz rīsu audzēšanu (smejas). Tādu gadu, kāds ir šogad, neatceros, dīķis ir pilns līdz malām ar ūdeni, mitrumā zemenes sāk bojāties, daudz jāšķiro. Kad jautā, vai zemenes ir saldas, šogad saku, ka to nosaka šķirne, bet tādā laikā, kad maz ir bijis saulainu dienu, ogas varēja būt saldākas. Taču jāpriecājas par to, kas ir. Vidējās šķirnes vēl ir zaļas, vēlīnās tikai zied, tātad viss notiek pamazām. Ogas kā tādas ir skaistas, ir tikai jālūdz, lai no augšas mums padod sauli un siltumu.
– Pagājušogad maija beigās mēs jau nogaršojām pirmās sarkanās odziņas. Šogad – no jūnija vidus, – vērtē audzētāja Ligita Zača no Zelgauskas.
– Raža ir tāda, kāda ir. Mums ziemā zemenes izsala, agro šķirņu zemenes ir ļoti maz. Tagad atkal – lietus pārbagātība. Kaut zemenes ir iestādītas uz melnās plēves seguma, arī uz tā krājās liekais ūdens. Pārsvarā audzēju vēlās šķirnes ‘Malvīne' zemenes, kas tagad tikai zied. Ceru, ka ‘Malvīne' atmaksās ar ogām, varbūt arī beidzot sagaidīsim siltāku vasaru. Ko var gribēt no ogu salduma, ja maijā, jūnijā ir bijis pārsvarā apmācies, lietains laiks. Jāpriecājas, ka vispār ir ogas. Kad esmu Madonā, skatos, ka vietējo zemeņu tirgošanā vispār nav, tikai lielveikalos – importa zemenes. Tagad redzēju poļu zemenes par 8 eiro/kg. Ja kāds saka, ka vietējās zemenes maksā dārgi, lai pamēģina izaudzēt paši.
– Audzējot zemenes siltumnīcā, laikapstākļu ietekme nav tā jūtama, tāpēc arī raža ir laba, – nesūdzas Sarkaņu pagasta bioloģiskās ZS "Poteri" saimniece Dzintra Vugule. Viņa pastāsta: – Kādreiz trīs siltumnīcas bija pilnas ar tomātiem, bet tagad tiem ir atvēlēta viena siltumnīca, otra – zemenēm, trešā – gurķiem un zaļumiem. Priecājos, ka tik vēsā laikā zemenes audzēju siltumnīcā, ne uz lauka. Nu jau mūsu siltumnīcas zemenes beigušas ražot. Pirmās ogas novācām 20. maijā, pēc tam zemenes ik pārdienas lasījām. Siltumnīcas kurinājām tikai salnu laikā. Manuprāt, zemeņu audzēšana nav tik viegla, kā no malas var izskatīties.
01.07.2025.