Cesvaine ziemā
Meža taka Madonas apkārtnē
Cesvaines pils
Baltie loki Madonas parkā
Madonas novada ezeri un lauki
Reklāma — × 150 px

Zāles ir vairāk, bet katrā pļavā situācija atšķiras

IVETA ŠMUGĀ

Autors • 04.07.2024.

Zāles ir vairāk, bet katrā pļavā situācija atšķiras
Burtu lielums

Lai arī šovasar jūnijā laiks bija kā radīts zāles pļaujai un nekādas problēmas lopbarības vākšanas procesā radušās nav, tās daudzums varētu būt lielāks, arī kvalitāte — labāka.

Lauku saimnieki, ganāmpulku turētāji vērtē, ka zāles masa ir divreiz lielāka nekā pērn pirmajā pļāvumā. Protams, katra pļava ir atšķirīga.  Tajās, kas pērn pamatīgi izkalta, zāle retāka, bet sētie zālāji ir biezi saauguši. Ir pļavas, kas jau nopļautas un zāles lopbarība savākta, ir, kas vēl gaida savu kārtu.
Varakļānu pagasta piemājas saimniecībai "Cinīši" siens ir jāsagatavo 60 kazu ganāmpulkam. Par to, kā šogad veicies ar siena sagatavošanu, stāsta saimniece Iveta Nagle: – Ar zāles lopbarību nebūs tik traki, kā bija pagājušajā gadā, kad lielajā sausumā un karstumā viss izdega. Sienu esam sākuši gatavot, un zāles blīvums ir lielāks, bet ne tik labs, kā gribētu. Mums ir bioloģiski dabīgās pļavas, ja būtu sētie zālāji, tad zāles raža būtu labāka. Taču nevar sūdzēties, zāles lopbarības kvalitāte ir laba, barība ziemai pietiks. Liels pluss ir tas, ka mums ir sava siena sagatavošanas tehnika, kad varam, strādājam, neesam atkarīgi no citiem, arī siena laiks ir labvēlīgs. Taču lietus ir vajadzīgs, mūspusē nav lijis no 23. jūnija, patlaban viss izkalst – gan dārzi, gan arī pļavas.
Arī Kalsnavas pagasta ZS "Gabieži" saimnieks Jānis Sinkēvičs vērtē, ka zāles šogad ir vairāk, nekā bija pagājušajā gadā: – Daļu pļavu jau esam nopļāvuši, zāles ir vairāk, un, ja pa vidu uzlīs, tad domāju, ka ar zāles lopbarību ganāmpulkam būs normāli. Gatavojam gan sienu, gan skābbarību. Pagājušajā gadā izdevās sagatavot barību tā, lai pietiktu līdz nākamā gada sezonai un vēl ar rezervi. Tāpēc neatlaidīgi strādājam, lai lopiņiem būtu, ko dot ēst līdz pat nākamajai vasarai, atliek tikai pļaut un gatavot krājumus.
Arī daudziem lielo ganāmpulku īpašniekiem pirmās skābbarības kaudzes jau gatavas. Zemnieki pārliecinājušies, ka gatavot skābēto barību kaudzēs ir lētāk, nekā zāles masu tīt rituļos, arī kvalitāte ir laba.
Aktīvākie uzsāka pļaut zāli jau jūnija sākumā, kamēr tā vērtīgāka.
Aronas pagasta ZS "Kalna Putni"saimniece Daiga Pūce apstiprināja, ka šogad ir labi apstākļi zāles augšanai – ir gan siltumiņš, gan sausumiņš: – Arī mums pirmā skābbarības tranšeja jau ir piepildīta, drīz būs nākamā. Ja salīdzina ar pagājušo gadu, šogad par zāles trūkumu nevar sūdzēties, lopbarības gatavošana notiek, kā plānots. Siena laiks arī ir labs, daba palīdz.

05.07.2024.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px