Baltie loki Madonas parkā
Cesvaines pils
Meža taka Madonas apkārtnē
Cesvaine ziemā
Madonas novada ezeri un lauki
Reklāma — × 150 px

Visvairāk uztrauc krūmmelleņu pārziemošana

Redakcija

Autors • 29.01.2014.

Visvairāk uztrauc krūmmelleņu pārziemošana
Burtu lielums

Rudens, kas ieilga līdz janvāra otrajai nedēļai, un tad uznākušais kailsals ar noturīgi zemu gaisa temperatūru līdz pat mīnus 20 grādiem un vairāk dara bažīgus ne tikai zemkopjus, arī dārzniekus – kā laikapstākļi ietekmēs nākamā gada ražu.

Sarkaņu pagasta ZS "Poļvarka" saimnieks Ivars Svārpstons uz vaicājumu par to, kā pārziemos un vai mīnus 20 grādu kailsalā neizsals jaunās ābelītes, saldie ķirši, krūmmellenes, sacīja: – To tikai Dievs vien zina. Zemnieki uztraucas par ziemas sējumiem, dārznieki – par ogu krūmiem un augļu kokiem.
Ivars Svārpstons atzina, ka pēc pagājušā ābolu gada vēl tagad domā, kur likt ražu, āboli joprojām ir izcili, no tiem tiek spiesta sula. Viņš stāstīja: – Par ābelēm tā neuztraucos, kā par krūmmellenēm. Tā ir tāda kultūra, pēc kuras ogām pieprasījumu nevaru apmierināt. Rudenīgi siltajā laikā, kāds bija decembrī un janvāra sākumā, krūmiņi vēl nebija aizgājuši ziemas mierā, veģetācija turpinājās. Vēl decembrī šeit ravēju, jo bija saaugusi trekna virza. Arī regulāri pārstaigāju krūmmelleņu rindas un secināju, ka pumpuri ir diezgan nobrieduši. Tagad, janvārī, kad trešo nedēļu pieturas ļoti stiprs sals, zeme ir sasalusi 30-40 cm dziļumā, bet sniega sega ir maza, baidos, kā šis apstākļu kopums ietekmēs krūmmellenes. Labākajā gadījumā – var nebūt ražas, bet sliktākajā – stādījumi var pat aiziet bojā. Krūmmellenes gan ir nosegtas ar mulču – kūdru, bet visu pārējo jau nenosegsi. Ziemas jau Latvijā vienmēr ir bijušas ar sala periodiem, vien šogad uztrauc tas, ka siltajā rudenī sāka briest pumpuri, bet janvārī uznāca tik bargs kailsals.
Augļkopības saimniecībā "Poļvarka" līdzās jau pieaugušajiem krūmmelleņu stādījumiem pagājušajā gadā tika iestādīti jauni ogu krūmi. No šķirnēm saimnieks dod priekšroku ‘Blue Crop' un ‘Patriot', kas jau ir pārbaudītas. Izvaicāts par to, kad drošāk stādīt augļu kokus un ogulājus – pavasarī vai rudenī, viņš atklāja: – Man patīk stādīt rudenī, kad kociņš var paspēt apsakņoties, tas nākamajā pavasarī ir dzīvotspējīgāks, agrāk var uzsākt attīstību. Taču manā praksē ir bijis arī tā, ka rudenī iestādu, bet ziemā ir tik stiprs sals, ka jaunais kociņš, kas vēl īsti nav paspējis iesakņoties, to nepārdzīvo. Kurš gan to, kādi būs apstākļi, var iepriekš paredzēt?

Plašāk lasiet laikrakstā STARS 29.01.2014.

Autore: IVETA ŠMUGĀ

OĻĢERTA SKUJAS foto

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px