Šodien Murmastienes pagastā pulcējās lauksaimniecības konsultanti. Viņi dalījās savā pieredzē un iepazinās ar vietējām zemnieku saimniecībām. Rajona pagasta konsultanti ieradās arī Murmastienes pagasta zemnieku saimniecībā „Kalna mājas", kur saimnieko Edgars Kokars.
Viņa aprūpē ir 60 ha zemes. Saimniecība paliela. Kad piezvanīju Edgaram Kokaram, viņš teica: – Patlaban strādāju – aru zemi. Gatavojos sēt ziemas rapsi. Tagad jāsagatavo augsne. Vasaras diena patīkami silta, bez lietus. Mums par lielu prieku viss ir izaudzis, neraugoties uz sauso pavasari. Varu priecāties, ka izaugusi labība, izaugusi zāle.
– Ar ko jūsu zemniecība nodarbojas? Kas notiek „Kalnu mājās?"
– Mēs patlaban nodarbojamies ar gaļas lopu audzēšanu. Viss pārējais ir pakārtots tam. Audzējam liellopus gaļai. Nodarbojamies tikai ar ekoloģiski tīras produkcijas ražošanu. Iztiekam bez ķimikālijām, bez minerālmēsliem. Izmantojam kūtsmēslus un dabīgos zemes bagātināšanas līdzekļus. Visa zeme galvenokārt tiek izmantota lopbarības ražošanai. Sadarbojamies ar Cēsu rajona kooperatīvo sabiedrību „Zaube". Viņi iepērk mūsu izaudzētos liellopus. Maksā tāpat kā visās vietās. Lai gan gaļas audzēšana ir dārgāka, nekā par to maksā, un tā diemžēl ir problēma, tomēr ar kooperatīvo sabiedrību „Zaube" mums ir izveidojusies laba sadarbība.
– Jūs esat gados jauns saimnieks. Kā esat ieguvis patstāvīgās saimniecības pieredzi?
– Par to paldies manam tēvam, viņš iemācīja, kā jāsaimnieko. Pats esmu mācījies Murmastienes pamatskolā. Pēc tam Vecbebru lauksaimniecības skolā Aizkraukles rajonā. Kļuvu par lauksaimnieku, apguvu arī biškopības noslēpumus, kaut pašreiz ar to gan nenodarbojos. Bet visvairāk esmu iemācījies no tēva, viņa prasmēm un zināšanām. Arī manam tēvam ir sava zemnieku saimniecība. Kopīgi sadarbojamies, viens otram palīdzam. Mums ir visa nepieciešamā tehnika.
Vairāk lasiet laikrakstā STARS. 14.08.2008.
Autors: GUNĀRS ZEMZARS