Noslēdzies Latvijas Biškopības biedrības (LBB) konkurss "Gada biškopis 2010". Šai nominācijai katra nodaļa izvirzīja savu pretendentu. No Madonas nodaļas "Gada biškopja" nominācijai tika izvirzīta Sarkaņu pagasta z/s "Kalna-Maruškas" saimniece Sigita Stafecka.
Konkurss tika rīkots ar mērķi akcentēt biškopja iniciatīvu biškopības nozares attīstībā un popularizēšanā. Konkursa rezultātu paziņoja LBB gada noslēguma pasākumā Vecauces pilī, kur par "Gada biškopi 2010" kļuva Elmārs Glūdiņš no Saldus novada. Pārējie konkursa dalībnieki, arī Madonas novada pārstāve Sigita Stafecka, saņēma Latvijas Biškopības biedrības Pateicības rakstu.
"Kalna-Marušku" saimnieki vienmēr ir biedrības aktīvāko biškopju vidū. Biškopības produkci-ju – pavasara ziedu, pļavas ziedu, meža ziedu, viršu, griķu medu, ziedputekšņus, bišu maizi, vaska sveces un citu – var iegādāties gan tirgos, gan z/s "Kalna-Maruškas" veikalā "Bitīte" Madonā. Te ir arī iespēja nopirkt biškopības inventāru, Sigita neliedz padomu nevienam, ja kāds interesējas par bitēm un medu vai prasa, kā rīkoties, ja jāsāk no sākuma. "Kalna-Marušku" saimnieki visus šos gadus, kopš rīkojam Medus loteriju "Stara" abonentiem, ir dāvinājuši saldās medus balvas un piedalīsies arī loterijā 2011. gada 11. janvārī.
Bitenieku dinastija – tā var dēvēt Sigitas un Alda Stafecku ģimeni. Arī dēli – Armands un Edijs – ir turpinājuši izglītību biškopībā, beiguši Vecbebru profesionālo vidusskolu. Dēliem ir savas saimniecības, bet viņi palīdz arī vecākiem. Nauris studē Latvijas Lauksaimniecības universitātē lauksaimniecības uzņēmumu vadību, mācās 3. kursā. Armandam ir sava saimniecība "Vidzemnieki 1", bet Edijam – "Skudras S", abi uzsāka saimniekot Sarkaņu pagastā. – Nebiju pat iedomājusies, ka puišiem tā interesēs biškopība, ka vēlēsies turpināt vecāku iesākto. Prieks, ka mūsu jaunatne vēlas strādāt tepat un ir uzsākuši saimniekot kā jaunie lauksaimnieki, – izjūtās dalās Sigita.
Kāda medus raža šogad ievākta bioloģiskajā saimniecībā "Kalna-Maruškas"?
– Vidēja, – atbild Sigita Stafecka. – Tomēr sarēķinājām, ka līdz pavasarim izvilksim. Šī vasara bija ļoti īpatnēja, jo līdz Jāņiem – auksts, pēc tam – karstums. It kā viss ziedēja, medum vajadzēja būt, bet vietām – bija, vietām – nebija. Īpatnēji, ka jaunās saimes medu nedeva – ieguva tie, kam bija lielas saimes, kas tās nedalīja. Mēs dalījām, līdz ar to zaudējām, bet nekas, izķepurosimies. Medu fasējam mazākos traukos, jo medus ir mazāk. Tirgojam 1 l un 0,5 l tilpuma traukos.
Madonas novadā ir daudz biškopju, tāpēc jautāju, vai izjūt savstarpējo konkurenci.
– Mūsu ir daudz, bet mēs labi sadzīvojam, tiekamies biedrības semināros, braucam pieredzes apmaiņā uz bišu dravām. Uzskatu, ka katram biteniekam ir sava vieta, savs klientu loks, kas varbūt reizēm pamainās. Ir Latgales medus, Vidzemes medus, Kurzemes un Zemgales medus, bet vienmēr sanāk tā, ka visur vismaz mūs sagaida atplestām rokām. To pierāda arī fakts, ka divus gadus pēc kārtas "Kalna-Marušku" medus kļuva par "Atzītāko medu" Zemgalē. Pateicoties konkurencei, Madonā turas zemākās medus cenas. Nevaru prasīt tik, cik par medu maksā, piemēram, Cēsīs, jo vienmēr pircējs atradīs medu par lētāku cenu. Cēsīs par 1 l medus trauku pircējs maksā Ls 6,50, Madonā – Ls 5.
Uz vaicājumu par to, kāds ir bijis 2010. gads, Sigita aizdomājas: – Visādu problēmu pietiek, bet mēs tās cenšamies pārvarēt. Jūtam, ka bitenieki vairāk skaita naudu. Jāspēj atdot kredītus, jānorēķinās par pakalpojumiem, un, ja kaut ko gribi sev, tad viss iet no rokas mutē. Kā bioloģiskā saimniecība bitēm dodam bioloģisko invertsīrupu, kas maksā dārgāk nekā cukurs. Taču, lai saņemtu medu, bitēm ir jādod viss, kas paredzēts. Bites taču arī ir pielīdzinātas ganāmpulkam, līdz ar to saņemam arī atbalstu par saimniekošanu mazāk labvēlīgajos apvidos.
Ko sola nākamais gads? – PVN palielinājumu par 1%, domāju, tā neizjutīsim. Izjutīsim, ka Eiropas nauda tiek aplikta ar nodokli. Biškopim maizei nauda vienmēr sanāks, paēdis viņš būs, bet par pārējo ir cītīgāk jāpiedomā un jāstrādā. Vairāk jābrauc pa tirgiem, un no Stafecku dinastijas viens var medu vest uz Jelgavu, otrs – uz Cēsīm, trešais – uz Latgali.
Jaunajā gadā Sigita visiem biškopjiem un arī bitēm novēl labu veselību: – Paļausimies uz saviem spēkiem un cerēsim, ka viss mainīsies uz labu. Domās kavēsimies pavasarī, gaidot, kad nokusīs sniegs, kad bites atkal izlidos vākt medu. Cerēsim, ka nākamajā gadā arī medus vākums būs labāks.
Autore: IVETA ŠMUGĀ
OĻĢERTA SKUJAS foto