Madonas novada ezeri un lauki
Meža taka Madonas apkārtnē
Cesvaines pils
Baltie loki Madonas parkā
Cesvaine ziemā
Reklāma — × 150 px

Uztrauc kaimiņos pielietotā miglošana

Redakcija

Autors • 25.06.2010.

Uztrauc kaimiņos pielietotā miglošana
Burtu lielums

Praulienas pagasta "Apariņu" saimnieks Arnolds Ramanis savu nostāju pret miglošanu ar indēm kaimiņos esošajā saimniecībā "Greizolīcis", nebrīdinot kaimiņus, kas tur bites, "Staram" jau ir paudis aizpagājušajā vasarā. Diemžēl pēc gada situācija atkārtojas.

Zāli nevis appļauj, bet noindē, un atkal ir satraukums par to, kā miglošana ietekmē apkārtējo vidi, konkrēti – bites.

– Tagad "Greizolīcī" nomiglotie lauki izskatās kā pēc Černobiļas avārijas, pat beigtas vardes mētājas. Mums grib iestāstīt, ka bitēm miglošana nekaitē, bet, manuprāt, tā nav. Tagad taču daudz runā un raksta par ekoloģiski tīru vidi un saimniekošanu, saudzējot dabu. Jūnijā viss zied, bites nepazīst robežu, izlido vākt medu, bet, ja notiek miglošana, es negribētu, lai cieš manas bites. Manuprāt, kaimiņi par miglošanu būtu jābrīdina. Mūs nebrīdina. Negribas naidoties, bet mana attieksme ir tāda, ka, ja kaimiņš izlemj lietot kādus ķīmiskus miglošanas līdzekļus, par to ir jābrīdina, – viedoklī dalās Arnolds Ramanis. Viņaprāt, miglošana ir tas pats, kas pavasarī kūlas dedzināšana, kad viss dzīvais aiziet bojā. Lūgums – izskaidrot, kādu AAL lieto un kādas sekas tas var atstāt uz augu, dzīvnieku un cilvēku veselību.

Pagājušajā gadā "Greizolīcī" lauks bijis aparts un apsēts, un problēmu nav bijis.
Kad sazinājos ar saimniecības "Greizolīcis" nomnieku Aigaru Oļukalnu, viņš neslēpa, ka lauks ir nomiglots ar glifosāta sāli, kas iznīcina nezāles, bet ne ar insekticīdiem, kas varētu kaitēt bitēm. – Raundapu miglojot, kaimiņi nav jābrīdina. Joprojām laikam ir jāskaidro, ka nezāļu iznīcināšana ar herbicīdiem pieder pie lauksaimnieciskās darbības un nav nekas ārkārtējs. Arī pagājušajā gadā migloju graudaugus, tikai tad sūdzību nebija. Cita lieta, ja lietotu insekticīdus – tad gan būtu jābrīdina, jāizsūta saimniekiem, kas dzīvo kaimiņos, ierakstītas vēstules ar informāciju par miglošanu. Bitēm gan ir jābūt reģistrētām, lai zinātu saimniecības, kam sūtīt vēstules.
Vaicāts par to, ko nomiglotajā laukā domā sēt, Aigars Oļukalns atklāja, ka par godu "labām" kaimiņu attiecībām izvēlēsies sēt ziemas rapsi.

Autore: IVETA ŠMUGĀ

AGRA VECKALNIŅA foto no arhīva

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px