Sākot ar šo gadu, stājušies spēkā četri jauni Ministru kabineta (MK) noteikumi, kas svarīgi ikvienam meža apsaimniekotājam.
„Noteikumi par koku ciršanu mežā" paredz, ka vairs nenotiks cirsmu platuma noteikšana un tiks ierobežota tikai cirsmu platība, papildināta neproduktīvo audžu definīcija ar baltalkšņa, vītola un blīgznas piemistrojumu, papildināts bojāto koku uzskaitījums. Tas ir būtiski, plānojot sanitāro cirti vai galveno cirti pēc Valsts meža dienesta (VMD) atzinuma, iekļauta prasība, pirms sauso un vēja gāzto koku ciršanas paziņojot mežzinim, nosaukt arī kvartāla un nogabala numuru, vesela nodaļa veltīta koku ciršanas kārtībai ainavu cirtē, pagarināts derīguma termiņš apliecinājumiem sanitārajām cirtēm no viena uz diviem gadiem u. c. būtiskas izmaiņas.
„Dabas aizsardzības noteikumos" (Nr. 936), kas paredz vispārējas dabas aizsardzības prasības meža apsaimniekošanā, tagad, piemēram, attiecībā uz ekoloģiskajiem kokiem un citiem atstājamiem kokiem vārda „saglabā" vietā tiek uzsvērts, ka tos „aizliegts cirst un izvākt", noteikts jauns apgrūtinājums aizsargjoslās gar purviem, aizliedzot tur veikt meža meliorāciju. Par divām nedēļām pagarināts aizliegums jaunaudžu kopšanai un koku ciršanai teritorijās ar aprobežojumiem, nosakot to ar 1. aprīli, u. c. jaunumi.
Plašāk lasiet laikrakstā STARS 19.03.2013.
Autore: MAIRITA BONDARE,
MKPC Madonas nodaļas vadītāja