Cesvaine ziemā
Meža taka Madonas apkārtnē
Baltie loki Madonas parkā
Madonas novada ezeri un lauki
Cesvaines pils
Reklāma — × 150 px

Stiprāki par apstākļiem un negācijām

Redakcija

Autors • 05.01.2011.

Stiprāki par apstākļiem un negācijām
Burtu lielums

Lauku ļaudis, kas jaunā gada sākumā bija spiesti piemēroties apstākļiem, kad elektrolīniju bojājumu dēļ arī fermu darbos palika bez elektrības un citviet – arī bez sakariem, nekrita izmisumā, bet ūdeni sev un lopiņiem sanesa ar rokām, lopiņus pabaroja, un arī govis neslauktas nepalika.

Marija Veiba, Vestienas pagasta z/s "Druvas" līdzīpašniece, pastāstīja, ka jaunais gads tā arī iesācies – ar grūtību pārvarēšanu. – 1. un 2. janvārī palikām bez elektrības. Saimniecībā "Druvas", kas ir izvēlējusies piena lopkopību, ir jāizslauc 83 govis, un slaukšanu nevar atlikt. Labi, ka mums kopš 2005. gada ir ģenerators. Esam ļoti pateicīgi "De Laval" firmai, kas mums palīdzēja ģeneratoru iegādāties. Citādi – būtu ārprāts, ja bez elektrības ganāmpulks būtu jāizslauc ar rokām. Pēc sniegputeņa arī ceļš ir iztīrīts, jo, kopš esam zem Madonas novada karoga, vismaz otrajā dienā lielais greiders to izbrauca un tīrīja.

Zemnieku saimniecības "Dobsalas" saimniece Velta Čakstiņa apstiprināja, ka lopkopji jau ir "izmācīti", gandrīz visi lielāko govju ganāmpulku īpašnieki ir iegādājušies ģeneratorus. – Palikām bez elektrības trīs diennaktis. Elektrība parādījās tikai 4. janvārī. Ņēmām ģeneratoru un gotiņas izslaucām, citādi – nezinu, kā būtu. Ganāmpulkā ir ap 50 slaucamo govju. Ar rokām jau neizslauktu. Labi, ka savulaik bijām tālredzīgi un iegādājāmies ģeneratoru. Arī tuvākie kaimiņi, paliekot bez elektrības, izlīdzējās ar ģeneratoriem, jo lielākoties visi tos ir sagādājuši. Ja gadījumā nav, meklē, kas varētu ģeneratoru aizdot. Pakaļ pienam "Lazdonas piensaimnieks" arī ieradās, kaut tikai trešajā dienā.

Uz jautājumu par to, kas sagaidāms 2011. gadā, Velta Čakstiņa aizdomājās: – Piena cena, salīdzinot ar pagājušā gada sākumu, ir palielinājusies, bet paredzu, ka pieaugs arī izdevumi. PVN likme – 22% – tas ir daudz. Arī par elektrību būs jāmaksā krietni vairāk, jo elektrībai PVN likme šogad tiek palielināta ievērojami – no 10% uz 22%. Gandrīz katru dienu pieaug arī degvielas cena, bet lauku saimniecībām bez degvielas nav iespēju ne traktorus darbināt, ne ar automašīnu aizbraukt līdz pilsētai. Izvēles jau nav, aizskriet prom nevaram, kā būs, tad jau redzēsim.

Elektrības padeve gada sākumā tika pārtraukta arī daudzviet Ērgļu novadā. Uz vaicājumu par to, kā iesācies jaunais gads, lauku attīstības speciāliste Diāna Suščenko, kas saimnieko Sausnējas pagasta "Kaukuriņos", atbildēja: – 1. un 2. janvārī govis slaucām reizi dienā. Pirms slaukt ar rokām, tomēr gaidījām, kad atkal parādīsies elektrība. Norunājām, ka, ja pēc pulksten 12 vēl elektrolīnijas bojājumi nebūs novērsti, slauksim ar rokām. Trīs ražīgākās govis tā arī izslaucām, bet laimējās, ka elektrība tomēr parādījās. Zemnieki, kam mazāk gotiņu, slauca ar rokām.

– Mums arī uz divām dienām pazuda elektrība, bet palīdzēja pirms pāris gadiem iegādātā "elektrostacija" – strāvas ģenerators, – pastāstīja Jumurdas pagasta z/s "Ķeizari" saimniece Baiba Vizla.

– Ar savu "elektrostaciju" izslaucām 16 govju, darbinājām dzesētājus, palīdzējām arī kaimiņiem ūdeni sapumpēt. Mūspusē jau itin bieži elektrības mēdz pietrūkt, ne tikai tad, kad ir sniegputenis. Vasarā elektrības deficīts ietekmē vairāk, nekā ziemā, jo vislielākā problēma lopkopībā ir ar piena dzesētājiem (ziemā tie var kādu laiku arī nedarboties, jo temperatūra ir zema). Vasarā – tikai mirklis, un piens jau ir skābs.
Šoferīši, kas brauc no Jēkabpils piena kombināta, cīnījās un tika iekšā arī mazākos ceļos, kaut 1. janvāra rītā tie bija pieputināti, arī kaimiņi ar traktoru piepalīdzēja tīrīt ceļus. Ziema gan tikai sākas, un grūtību vēl būs daudz. Nekas, pārziemosim!

Autore: IVETA ŠMUGĀ

OĻĢERTA SKUJAS foto

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px