Meža taka Madonas apkārtnē
Baltie loki Madonas parkā
Cesvaine ziemā
Madonas novada ezeri un lauki
Cesvaines pils
Reklāma — × 150 px

Saņem “Cesvaines piena” balvas

Redakcija

Autors • 25.10.2010.

Saņem “Cesvaines piena” balvas
Burtu lielums

Lai pateiktos par sadarbību un pasniegtu jaundibinātās balvas, a/s "Cesvaines piens" aicināja piena lopkopības fermu saimniekus uz sarīkojumu, kas notika 22. oktobrī Amatas novada Nītaures pagasta viesu namā "Nītaures dzirnavas".

Pēc a/s "Cesvaines piens" valdes priekšsēdētājas Dzintras Simsones uzrunas balvu "Zelta govs" par ilggadēju piena piegādi saņēma Madonas novada Liezēres pagasta z/s "Egļukalns" saimnieks Jānis Sirmais. Otra jaundibinātā balva "Zelta teļš" par straujāko saimniecības attīstību tika pasniegta Madonas novada Aronas pagasta z/s "Kalna Putni" saimniekam Jānim Starcim. Par lielāko piena pieauguma kāpinājumu tika pasniegta balva "Zelta slaucene", kas nonāca pie divām saimniecībām, un abas atrodas Madonas novada Dzelzavas pagastā. To saņēma z/s "Mūrnieki" īpašniece Lita Zandere un z/s "Mazdzērbi" saimniece Edīte Bergvalde. Balvas par "Cesvaines pienam" pārstrādei piegādāto piena daudzumu saņēma arī kooperatīvās sabiedrības – LPPKS "Trikāta KS" un LPKS "Piebalga".

Jānis Sirmais sadarbojas ar a/s "Cesvaines piens" kopš 2009. gada, kad pārtrauca sadarbību ar a/s "Valmieras piens". Par saņemto "Zelta govs" balvu, protams, ir gandarījums. – Z/s "Egļukalns" bija viena no pirmajām saimniecībām, kur fermā īstenoja projektu ar ES naudas atbalstu, izveidoja modernu slaukšanas zāli un piena telpu. Šobrīd fermā ir ap 140 slaucamo govju. Esam ieguldījuši lielu darbu, lai iekoptu ganāmpulku. Tiesa, ir bijušas reizes, kad licies, ka jāsāk no jauna un pilnīgi kas cits, nevis piena lopkopība. Tas bijis tad, kad piena iepirkuma cena ir noslīdējusi ļoti zemu. Tagad ir tendence, ka piena pārstrādes uzņēmumiem pienu vajag, daudzi braukā apkārt un aicina sadarboties, solot labu samaksu. Taču reti kurš piena iepircējs domā ilgtermiņā. Mēs, zemnieki, tā nevaram, mums ir jādomā uz priekšu, jo saista kredīti. Līdz ar to nepieciešami stabili līgumi, stabila sadarbība.

– Ja tā nebūtu ar uzņēmumu Cesvainē, tad arī pienu nedotu. Taču, tikko piena iepirkuma cenu palielina par 1 santīmu, miltu cena palielinās par 20 Ls/t. Tirgotāji iet pa priekšu, bet zemniekam ir jādomā, kā un kur ekonomēt, – stāsta Jānis Sirmais.
– Tas bija kaut kas jauns, – par balvu "Zelta teļš" pateicas z/s "Kalna Putni" saimnieks Jānis Starcis, kas pasākumā piedalījās kopā ar meitu Daigu Pūci. – Ar "Cesvaines pienu" mūsu saimniecībai ir visādi gājis, esam aizgājuši prom gan uz "Lazdonas piensaimnieku", gan uz a/s "Valmieras piens", tomēr beigu beigās atgriezušies pie "Cesvaines piena". To, ar ko noslēgt līgumu, nosaka piena iepirkuma cena un regulāra piena naudas izmaksa. Beidzamajos gados ar "Cesvaines pienu" izveidojusies laba sadarbība.

Lita Zandere, kas saimnieko Dzelzavas pagasta z/s "Mūrnieki", saņemt balvu "Zelta slaucene" uz Nītauri bija deleģējusi dēlu Rihardu un mammu Valdu. Par balvu un sadarbību Lita pateicas uzņēmumam "Cesvaines piens", sakot, ka saņemt paldies ir svarīgi jebkuram lauku saimniekam. Tāpat viņa pateicas saviem palīgiem, jo ganāmpulkā ir 150 govju. Jautāta par sasniegto piena kāpinājumu, saimniece ielūkojas skaitļos: – Ja salīdzina pagājušajā piena kvotas gadā nodoto daudzumu ar to, kas jau ir tagad līdz oktobra pirmajai dekādei, jāsecina, ka šajā gadā būs uz pusi vairāk. To var panākt, pilnveidojot lopu ģenētiku, lopbarības bāzi un paplašinot ganāmpulku.

Autore: IVETA ŠMUGĀ

LĪGAS ĀDAMSONES foto

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px