Meža taka Madonas apkārtnē
Cesvaines pils
Baltie loki Madonas parkā
Cesvaine ziemā
Madonas novada ezeri un lauki
Reklāma — × 150 px

“Priežukalnā” galvenais nav medus tonnas

IVETA ŠMUGĀ

Autors • 28.12.2015.

“Priežukalnā” galvenais nav medus tonnas
Burtu lielums

Gan klasisko medu, gan medu ar ingveru, piparmētrām, maizes koku, kakao, brūklenēm, dzērvenēm Uzņēmēju dienas izstādē Madonā piedāvāja biškopis Andrejs Briedis.

Mētrienas pagasta ZS "Priežukalns" Madonas novada Uzņēmēju dienas izstādē piedalījās pirmo gadu, piedāvājot medu, kas ievākts Teiču purva malā. Neparastāks daudziem degustētājiem šķita medus kopā ar piedevām – ingveru, piparmētrām, brūklenēm, dzērvenēm, kakao…
Par saimniecību Andrejs Briedis pastāstīja: – Tā ir bioloģiskā biškopības saimniecība. Teikt tā, ka šajā vietā cilvēki īsti kāju nesper, nevarētu, bet divas no novietnēm atrodas Teiču purva malā, kur nekādas cilvēka darbības nenotiek. Toties aug un zied virši, bet bites jau sanes ziedu kokteili.
Uz vaicājumu par to, kā radās doma sajaukt medu ar dažādām piedevām, Andrejs Briedis atbildēja: – Medus pasaulē ir saražots daudz, un, ja nevar to pārdot tāpat, ir jāmeklē citi veidi, kā to varētu, pieliekot klāt kādu nebijušu garšu, lai būtu interesantāk.
Viņš strādā arī Latvijas Lauku konsultāciju dienestā, vienu dienu nedēļā brauc uz SIA "LLKC" centrālo biroju Ozolniekos. Pa ceļam nogādā arī medu Rīgas pircējiem, jo galvaspilsētā to ir vairāk. Madonas novads tiek uzskatīts par biškopju novadu, un laukos cilvēki medu mēdz sagādāt visai ziemai.
Taujāts, no kurienes radies talants strādāt ar bitēm, Andrejs Briedis sacīja: – Nezinu, vai tas ir talants, drīzāk – interese. Esmu dzimis rīdzinieks. No sākuma pirms kādiem padsmit gadiem padarbojos pie radiem Cesvaines pusē, bet tolaik īstas saprašanas nebija, taču bija skaidrs, ka no bitēm man nav bail un darbošanās dravā sagādā prieku. 1999. un 2000. gadā divas vasaras palīdzēju vienam latviešu biteniekam Amerikā. Tad tā lieta ieinteresēja vairāk, un nu jau ir astoņi gadi, kā pats sāku nodarboties ar biškopību –
no nekā. 2008. gadā kļuvu par zemnieku saimniecības „Priežukalns" saimnieku. Pirmajā gadā bija sešas saimes, šogad jau ieziemoju nepilnas 80. Vasarā ļoti daudz darba ir Mētrienā, bet ziemā var vairāk atrasties arī birojā. Tomēr biškopjiem jau ir jāsāk gatavoties nākamajai sezonai, jo vienmēr tā pienāk ātrāk, nekā gaidīts.
Andrejs Briedis par saimniekošanu "Priežukalna" dravā atzina: – Nav tā, ka ļoti tiektos uz mehanizāciju un automatizāciju. Amerikā redzēju galēju industrializāciju, bet es tā strādāt negribētu. Te var arī pavērot dabu, redzēt, ko bites dara, un man galvenais nav automātiskā ražošana un medus tonnas.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px