– Dzīvoju Praulienas pagasta Saikavā, netālu no Mūrnieku tilta. Manu saimniecību sauc "Apariņi", savai iztikšanai turu bites.
Redzot, ka blakus esošajā saimniecībā "Greizolīcis" uz lauka izsmidzina indes, nevarēju palikt vienaldzīgs, gāju skaidroties.
Uztraucos, vai manas bites, kas robežu nepazīst un lido arī uz blakus esošajām pļavām, neaizies bojā. Igora Aleksandrova zemes nomnieks Aigars Oļukalns man atbildēja, ka viņš savā zemē var darīt, kā vēlas, un ka bitēm tas nekaitēs. Mani tomēr tas nepārliecināja. Mēs te savas zemes platības appļaujam, bet daži nomiglo ar indēm. Manā izpratnē – ja esi saimnieks, ņem nopļauj vai apar, bet nekādu indēšanu nevajadzētu pieļaut. Katra inde taču atstāj sekas gan zemē, gan uz dzīvo radību, – uztraucoties par bitēm, redakcijā griezās Praulienas pagasta saimnieks Arnolds Ramanis. Viņš minēja, ka iepriekš šīs platības ir appļautas ar pļaujmašīnu un šis ir pirmais gadījums, kad pļavas zāli un krūmus izvēlas indēt.
Ar ķīmiju lētāk nekā ar pļaujmašīnu
Devāmies uz norādītajām "Greizolīča" platībām, kur 2. jūlijā pļavā patiesi redzējām, ka strādā traktors ar miglošanai piemērotu sistēmu. Aigars Oļukalns, kas migloja pļavu, skaidroja: – Strādāju ar herbicīdiem, un man ir gan augu aizsardzības līdzekļu lietotāja (AALL) apliecība, gan AALL konsultanta apliecība, kas ir retajam zemniekam.
Uz jautājumu par to, kāpēc pļaušanas vietā izvēlas miglošanu ar raundapu, agronoms atbildēja: – Tāpēc, ka lētāk. 1 ha platību appļaušana maksā ap 30 latu, un turklāt nesaņemu maksājumus par nelabvēlīgajiem apvidiem. Reāli saņemu tikai vienoto platības maksājumu, kas naudas izteiksmē ir mazāks nekā pļaušanas izmaksas. Turklāt vēl jāmaksā arī nomas maksa. Miglošana ar raundapu vidēji izmaksā 15 Ls/ha.
Šis jau ir otrais gads, kā pļaušanas izmaksas ir dārgākas nekā ES maksājumi. Sarēķinot izdevumus ar ienākumiem, neviens taču negrib saimniekot ar mīnusa zīmi.
Aigars Oļukalns piebilda, ka miglo pamestu pļavu un, izdedzinot nezāles, ir doma rudenī to uzart, iesēt vai nu rapsi, vai ziemājus. Ar miglošanu zāli iznīcināt plānots tikai 10 ha, pārējās teritorijas tiks appļautas. Otrs variants – nedarīt neko, uzaudzēt mežu, ko pēc tam nocirst. Protams, tad ES maksājumi iet garām.
Vairāk lasiet laikrakstā STARS. 10.07.2008.
Autore: IVETA ŠMUGĀ
AGRA VECKALNIŅA foto