Kamēr dārzos atklātā laukā zemenes vēl tikai briedina ogas, zem agroplēves tās jau ir ienākušās.
Kopš pagājušās sestdienas arī Madonas tirgū parādījušās pirmās vietējās zemenes. Tās piedāvā "Aroniešu" māju saimnieki no Aronas pagasta. Ar zemeņu audzēšanu lielākā platībā, nekā pašu saimes vajadzībām vien, Kielbicku ģimene nodarbojas piekto gadu. Lai zemenes sāktu agrāk ražot, pavasarī tās apsedz ar agroplēvi.
Ar kārdinošajām sarkano ogu kastītēm sastaptais Jānis Kielbickis stāsta, ka arī šogad zemeņu laikā tiek ņemts atvaļinājums, lai visus spēkus varētu veltīt vienai nodarbei, kam gatavojušies visu gadu.
– Tās ir šķirnes ‘Zefīrs' zemenes, un pirmās ogas ir lielas. Pirmās sākām novākt 13. jūnijā. Vidzemes augstienes vēsajam klimatam tas ir labs rādītājs. Mums ir tāds uzstādījums – censties būt vieniem no pirmajiem tirgū, un katru gadu tas arī ir izdevies. Tiem, kas audzē lielos tīrumos, nav iespējas apsegt lielas platības. Ja zemenes audzē ar domu, ka ogas jādabū iespējami agrāk, ne vienmēr darbā ieguldītās pūles tiek kompensētas. Šopavasar zemeņu ziedēšanas laikā bija sausums, stādījumi bija jālaista, bet tagad, kad vajadzīgs saules siltums, laiks pārsvarā ir lietains un apmācies.
Vaicāts, vai jūtams, ka samazinājusies pirktspēja, Jānis Kielbickis vērtē: – Ir ļoti dažādi – viens žēlojas, ka ienākumi mazi, bet cenas lielas, cits saka, ka pirmās zemenes vienmēr ir cenā un 3 Ls/kg neesot pārāk liela maksa par Latvijā izaudzētajām ogām.
Tendence jau vienmēr ir tāda, ka pirmās ogas ir tās vērtīgākās, bet, kad zemeņu tirgū parādīsies lielāks piedāvājums, cena samazināsies.
Autore: IVETA ŠMUGĀ
OĻĢERTA SKUJAS foto