Cesvaines pils
Meža taka Madonas apkārtnē
Baltie loki Madonas parkā
Cesvaine ziemā
Madonas novada ezeri un lauki
Reklāma — × 150 px

“Pēc modernizācijas ir tikai jāstrādā”

Redakcija

Autors • 26.02.2014.

“Pēc modernizācijas ir tikai jāstrādā”
Burtu lielums

tiekoties teica ZS "Roma" saimnieks Nauris Rūniks, iepazīstinot ar apstākļiem, kas līdz ar jaunās fermas uzcelšanu radīti "Venēcijā".

Izrādās, ka ne tikai Itālijā atrodas Roma un Venēcija, arī Ērgļu novadā, kur izveidota ZS "Roma", bet vietu, kur uzcelta jaunā ferma, sauc "Venēcija". Šie nosaukumi esot vēsturiski, jau kopš padomju laikiem tādi ir bijuši, un nevienu vietējo tas vairs neizbrīna. Arī autobusu pieturu te sauc "Itālija".
– ZS "Roma" darbību uzsāka 1997. gadā ar trim slaucamām govīm un 7 ha zemes. Tolaik savas tehnikas nebija, tāpēc tika pirkti pakalpojumi lopbarības sagatavošanā. Rūniku ģimene iepriekš govis turēja vecajā kūtī "Romā", kas ar laiku kļuva par mazu. Vairs normāli nevarēja strādāt, jo vecajā kūtī bija 30 govju. Iespējas meklējot, tika nopirkta bijusī Ērgļu sovhoza ferma "Itālija", ko tagad dēvē par "Venēciju", – atklāj saimnieks Nauris Rūniks.
ZS "Roma" ir ģimenes saimniecība, kas izvēlējusies saimniekot ar bioloģiskās lauksaimniecības metodēm. Tajā darbojas gan abi brāļi –
Nauris un Druvis, gan piepalīdz ģimenes, darbā ir pieņemta arī slaucēja un strādnieks.
Uzzinu, ka te vēl vecās fermas vietā ne tik senos laikos darbojusies arī kokzāģētava. Lai tur varētu saimniekot un attīstīt lopkopību, bija jāuzraksta vēl viens Lauku attīstības programmas "Lauku saimniecību modernizācija" projekts, lai varētu saņemt Eiropas Lauksaimniecības fonda lauku attīstībai (ELFLA) atbalstu fermas rekonstrukcijai un būvniecībai.
ZS "Roma" saimnieks Nauris Rūniks piebilst, ka šis projekts tapa sadarbībā ar SIA "Sigas ekonomikas un grāmatvedības konsultāciju birojs". Projekts tika iesniegts 2012. gadā, tas tika apstiprināts, bet fermu sāka rekonstruēt 2013. gadā. Projekta autori – SIA "Ceturtais stils", bet būvniecības ieceri īstenoja SIA "Madonas būve".
Kopš pagājušā gada rudens, kad fermu nodeva ekspluatācijā, tā pamazām vien ir ieguvusi arī visu nepieciešamo aprīkojumu. Slaukšanas zālē pirmajās dienās govis vēl bija ar stumšanu jāiestumj, tagad tās pie jaunajiem apstākļiem jau ir pieradušas un pašas zina, kur slaukšanas reizē jādodas.
Nu ZS "Roma" izveidotā modernā ferma govju nepiesietajai turēšanai liek vairs tikai domās pieminēt tos apstākļus, kādi bija agrāk. Pagaidām gan fermā mīt 40 piena devēju, bet ar laiku saimnieki ganāmpulku iecerējuši paplašināt. Te vieta būtu 116 slaucamajām govīm.

Plašāk lasiet laikrakstā STARS 26.02.2014.

Autore: IVETA ŠMUGĀ

AGRA VECKALNIŅA foto

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px