Iepriekšējais maija rekords piederēja 2021. gadam, kad Madonā bija nolijuši 156,5 mm nokrišņu. No 27. līdz 30. maijam Madonā nolijusi trīs mēnešu norma, rekords ir pārspēts, līdz ar to kopējais nokrišņu daudzums sasniedz 194 mm (klimatiskā norma ir 57,1 mm).
Pēc lietavām ir applūduši lauki, zemākas vietas slīkst ūdenī, upēs ir cēlies līmenis. Daudzviet mūsu novadā applūduši sējumi, izveidojušies lietus ūdens baseini. Pastāv iespēja, ka sapūs tas, kas ir iesēts un kas atradās zem ūdens. Lauksaimnieki vēl joprojām nevar izbraukt uz tīrumiem. Ir lauksaimnieki, kas visu ir paspējuši un ir apsējuši, bet ir tīrumi, kur vēl nav tikts virsū un vasarāju sēja ir iekavējusies. Daļa kartupeļu audzētāju līdz stādīšanai vispār nav tikuši. Daļa rok notekgrāvjus, lai no tīrumiem novadītu lieko ūdeni.
LLKC Madonas konsultāciju biroja augkopības konsultante Astrīda Ikauniece stāstīja: – Braucu no Lubānas uz Augšdaugavas novadu, pa ceļam redzēju, ka viss ir vienā ūdenī. Lubānas, Barkavas, Murmastienes pusē ir vēl trakāk – pie Murmastienes vienā vietā ūdens pat gāja pāri ceļam. Viss slīkst, un ir svarīgi par to runāt, arī lūgt LAD izvērtēt situāciju, kas ir sarežģīta. Visticamāk, būs jānogaida, jo ir vietas tīrumos un pļavās, kur izveidojušies lietus ūdens ezeriņi. Kas vēl nav iestādījis kartupeļus, beigās būs vinnētājs, jo šobrīd nekā laba neredzu. Man laukos vagas ir zem ūdens, siltumnīca – ūdenī, vienīgi Lubānā ir virs ūdens. Ir vietas, kur varbūt meliorācija nestrādā, un kādu dienu pēc lieliem nokrišņiem stāv ūdens uz sējumiem, tādas peļķu vietas. Ja ūdenim nav kur notecēt, sējumi vienkārši nosmok. Pie Degumniekiem, kur ir līdzenums, grāvji ir pilni. Arī laika prognozes priekšdienām sola lietainu laiku.
Ošupes pagasta ZS "Eglītes" saimniece Līga Joste-Peka par lietavu ietekmi uz darbiem stāstīja: – Kukurūzu iesējām, bet varbūt būs jāpārsēj. Jāskatās, vai sadīgs. Arī ganības un jaunie zālāji ir ūdenī, govis barojam ar skābbarību. Toties zāle aug vareni, ir pēdējais laiks pļaut, bet pagaidām netiekam uz tīruma, netiekam ar tehniku pļavā. Jānogaida, jo dabai pavēlēt nevaram.
– Iesētais pēc lietavām daudzviet slīkst ūdenī, arī mūsu sējumi. Ar lietus ūdeni pārplūdusi Odzes upe. Maija noslēgumā Madonas novada laukos tika nolijis visvairāk, un tie ir pārbaudījumi. Mēs rokam novadgrāvjus, lai liekais ūdens aizplūstu, nezinu, kas no iesētā, kas zem ūdens, saglabāsies, – situāciju 30. maijā komentēja Mētrienas pagasta saimniecības "Indāni" pārstāve Mārīte Staliunasa.
– Agrie kartupeļi izaugtu labi, ja tik daudz nelītu. Tagad slīkst, – noteica Jānis Svilis.
Biežais lietus kavē arī tos, kas mīl rušināties mazdārziņos. Ir ļoti dažāda situācija, kas atkarīga no reljefa. Ir, kas neko nav iesējuši un iestādījuši, jo ir pārāk slapjš, un ir, kam jau kaut kas ir un arī nav sadīdzis, jo sēklas ir aizgājušas bojā, piemēram, sapuvuši uz lauka sētie gurķi, noskaloti burkāni no vagām. Ir, kam siltumnīcās stāv ūdens. Daudzi jau sāk satraukties, ka diez vai kas šogad izaugs, ja lietus dēļ netiek vagās. Taču augkopības speciālisti mierina – vēl ir pietiekami laika. Līdz pat jūnija beigām var sēt un stādīt, daudz ko var izaudzēt no dēstiem.
03.06.2025.