Cesvaines pils
Meža taka Madonas apkārtnē
Cesvaine ziemā
Madonas novada ezeri un lauki
Baltie loki Madonas parkā
Reklāma — × 150 px

Lauž līgumu ar mazajiem piena ražotājiem

Redakcija

Autors • 18.06.2008.

Burtu lielums

Redakcijai piezvanīja Mētrienas pagasta piemājas saimniecības "Lejas Auzāni" saimniece Maija Bogdanova ar lūgumu noskaidrot, kāpēc a/s "Cesvaines piens" lauž līgumu par piena piegādi. Nesen no uzņēmuma "Cesvaines piens" saņemta vēstule, kurā teikts, ka ar 1. jūliju pienu vairs nepieņems.

– Esmu pensionāre, ir piemājas saimniecība, turam 8 govis, un ienākumi par pienu bija papildu iztikas avots pensijai (katru dienu nodevām ap 100 l piena). Taču līgums no "Cesvaines piena" puses tiek lauzts, un sadarbība tiek izbeigta ne tikai ar mūsu saimniecību vien, arī ar kaimiņiem, citām saimniecībām, kas kļuvušas neizdevīgas. Visu laiku esam sadarbojušies ar a/s "Cesvaines piens" un tagad esam nesaprašanā. Varēja taču pirms šāda lēmuma saaicināt piena piegādātājus uz sapulci, izskaidrot situāciju, lai zaudētājos nebūtu ne pārstrādātāji, ne mazie ražotāji, – domās dalījās Maija Bogdanova.

– Ko pēc 1. jūlija darīt ar pienu? Pašu patēriņam tik daudz nevajag, un zemē taču neliesi. Vai tiešām nāksies govis likvidēt, ja no piena atteiksies arī citi pārstrādes uzņēmumi? Ceram, ka varbūt izdosies noslēgt līgumu ar kādu citu uzņēmumu. Pat būtu ar mieru, lai samazina par santīmu piena litra cenu, varam maksāt arī par analīzēm, bet, ja nebūs, kur likt pienu, tad cietēji būsim mēs, kas noticēja, ka piensaimniecībai tomēr ir nākotne, – sirdi izkratīja saimniece.
Sazinoties ar a/s "Cesvaines piens" valdes locekli Gitu Mickeviču, lūdzu pamatojumu, kāpēc uzņēmuma valde ir pieņēmusi lēmumu lauzt līgumu ar mazajiem piena ražotājiem.

– Tā nav izrēķināšanās ar kādu personīgi, bet ir kopējai politikai atbilstošs lēmums, kas mūsu uzņēmumam radies vairāku iemeslu dēļ. Pirmais iemesls – tirgus situācija pati par sevi, jo beidzamajā laikā mūsu uzņēmums nevar pārdot sieru tik, cik gribētu un varētu saražot, ir zināmi ražošanas apjomi, kādos iekļauties. Tāpēc arī radusies nepieciešamība samazināt pieņemtā piena daudzumu. Otrs iemesls – izmaksu kāpums, kā rezultātā radusies nepieciešamība vēl stingrāk izvērtēt visas uzņēmuma izmaksas. Trešais iemesls – maija beigās tika pieņemti MK noteikumi "Veterinārās, higiēnas un nekaitīguma prasības svaigpiena apritei", kas nemaz nav tik "nevainīgi". No Latvijas Piensaimnieku centrālās savienības 28. maijā saņēmām uzņēmuma vadītājam adresētu vēstuli, kur īpaša uzmanība tiek pievērsta šo MK noteikumu 27. punktam. Tur ir sacīts, ka katru dienu no katra piena piegādātāja ir jāpaņem piena paraugs un jāno-drošina tā uzglabāšana uzņēmumā līdz neatkarīgas laboratorijas pieprasījumam nogādāt to uz Rīgu, lai veiktu nepieciešamās analīzes. Tas piena pārstrādes uzņēmumam prasīs papildu darbu un izdevumus. Uzņēmuma laboratorijas vadītāja, apsverot situāciju, konstatēja, ka fiziski nevarēs apkalpot vairāk par 100-200 piena piegādātājiem, lai izpildītu to, ko valdība prasa. Tāpēc arī, īpašnieku rosināta, valde pieņēma lēmumu turpmāk atteikties no sadarbības ar mazajiem piena piegādātājiem, sadarbību turpināt tikai ar lielajiem piena piegādātājiem.

Vairāk lasiet laikrakstā STARS. 19.06.2008.

Autore: IVETA ŠMUGĀ


Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px