Lietavu radīto plūdu dēļ lauksaimniekiem būs ražas zudums, jo daudzviet nav novākta vairāk nekā puse labības. Pagājušajā nedēļā dažas dienas gan bija cerīgas un lauku saimnieki atgriezās tīrumos, kas bija daudzmaz apžuvuši, taču septembra sākums ir atnācis lietains. Ārkārtējā situācija turpinās.
Ko gan var pavēlēt dabai? Atliek tikai nogaidīt. Daudz ko izšķirs turpmākie laikapstākļi. Ja septembris būs sauss un saulains, situācija būs cerīgāka, ja turpināsies lietavas, būs arī nenovāktas platības. Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra Augkopības nodaļas vadītājs agronoms Oskars Balodis skaidro, ka cietušajos laukos labību varēs novākt, ja tie paspēs nožūt. Tomēr būs arī tīrumi, kur labību nevarēs novākt vispār, ja bijis pārlieku daudz nokrišņu. Plūdu dēļ kopumā Latvijā būs vismaz 10% ražas zuduma.
Lauku saimnieki ir nomākti un nevēlas komentēt. Ir tā, kā ir. Pagājušajā nedēļā, kad un kur vien varēja strādāt, visi kūla, cik varēja. Brīvdienās atkal pamatīgi nolija, un darbi apstājās. Barkavas pagasta ZS "Augšnieki" saimnieks Jānis Ikaunieks, pie kā "Stars" ciemojās pavasarī, sacīja: – Ziemājus līdz lietavām paspējām nokult, no vasarājiem – tikai miežus, uz lauka vēl palikuši vasaras kvieši un rapsis. Vasaras kvieši ir gatavi, bet netiekam pie kulšanas. Atkal pielija, un uz lauka nevar uzbraukt, jāsēž un jāgaida labāks laiks. Arī zeme nav arta, bet ziemāji jāsēj. Satrauc arī mitruma procents. Ziemāji, ko nokūlu pirms trakā lietus, bija ļoti labi, "arodos" aizgāja pārtikas kvalitātē, bet pēc lietus – vairs nekā. Par ražu jāsaka, ka izaugusi laba, bet pašreizējie lietainie apstākļi visu izbojā. Tur gan neviens neko nevar padarīt. Mūsu saimniecība uz citu applūdušo saimniecību fona tik briesmīgi neizskatās. Vēl ceru, ka tomēr izdosies visu izaudzēto savākt.
Varakļānu novada Murmastienes pagasta ZS "Celmiņi" saimnieks Aivars Trops telefonsarunā secināja līdzīgi: – "Garlaikojamies". Tajās dienās, kad nelija, rāvām, cik varējām. Graudu mitrums – 18-19%. Uz lauka ir palicis nedaudz mazāk par pusi nenokultas labības.
Pagājušajās brīvdienās atkal ir daudz lijis. Lietus dēļ daudzviet labība ir stipri sagāzta veldrē, kas apgrūtinās ražas novākšanu, ja vispār varēs tikt uz lauka ar kombainu. Pazeminājusies arī graudu kvalitāte, un labība ātrāk bojājas. Lietavu skartajās saimniecībās graudus varēs realizēt tikai lopbarībai.
– Situācija ir jāpieņem tāda, kāda tā ir. Zemniekiem ir jāvāc tas, kas ir un ko var novākt, cerot, ka vasarāju graudu kvalitāte nebūs tik stipri cietusi, – domās dalījās LPKS "VAKS" valdes priekšsēdētājs Indulis Jansons.
Oskars Balodis stāstīja, ka lietus dēļ lauksaimnieki daudzviet nevarēja iesēt ziemas rapsi. – Ja būs silts rudens, vēlāk sētajam ziemas rapsim viss būs kārtībā, pretējā gadījumā būs problēmas. Ziemas kviešus un rudzus lauksaimnieki vēl varēs sēt septembrī.
05.09.2017.