Divas dienas – 10. un 11. augustā Madonas viesnīcā norisinājās seminārs "Svešzemju augu – latvāņu – izplatības ierobežošana". Semināru organizēja Vestienas aizsargājamo ainavu apvidus attīstības padome (VAAAAP).
Uz tikšanos ar VAAAAP zemju īpašniekiem, kuru zemēs vēl sastopami un iznīcināmi latvāņi, bija uzaicināti zinoši lektori – Latvijas lauksaimniecības universitātes agronomijas zinātņu doktors, profesors Andris Bērziņš un agronomijas zinātņu maģistrs, Praulienas pagasta "Grāvīšu" māju z/s saimnieks Aigars Oļukalns, kā arī Valsts augu aizsardzības dienesta Vidusdaugavas reģionālās nodaļas vadītājs Rūdis Romanovs.
– Februārī ir pieņemts Valsts augu aizsardzības likums, kas paredz, ka zemes platībās latvāņi nedrīkst būt, arī aizsargjoslās. Jūlijā likumā ir veiktas izmaiņas, un par latvāņu "kultivēšanu" tiks piemērots sods gan fiziskajām, gan juridiskajām personām. Pašvaldības pret to ir iebildušas, pamatotie iebildumi uzklausīti, un šogad par to, ka saimniecībā vēl ir sastopams latvānis, sods netiks piemērots. Pašvaldībai latvāņu apkarošanai finanšu nav, nav arī subsīdiju, lai zemnieki varētu apkarot latvāņus. Naudas latvāņu izskaušanai, kā tas bija citus gadus, no valsts nav ne santīma, līdz ar to zemnieks ir nonācis situācijā, ka jācīnās pašam, bet pietrūkst finansējuma, – reālajā situācijā ir iedziļinājies Rūdis Romanovs. Viņš piebilda: – Tajā pašā laikā programma "Latvija bez latvāņiem" ir jāīsteno, un VAAD speciālisti uzmēra platības, kas ir aizaugušas ar latvāņiem, iezīmē kartē, lai pēc tam šī karte būtu pieejama katram, lai zinātu, kur nākamgad Jāņos var līgot, kur nelīgot, lai zinātu, kur ir latvānis, kur nav. Šogad visas teritorijas simtprocentīgi varbūt netiks uzmērītas, bet lielāko daļu mūsu speciālisti būs apsekojuši. VAAD būs uzskaite, un tad redzēs, kur nekādi pasākumi nav veikti.
Vairāk lasiet laikrakstā STARS. 16.08.2007.
Autore: IVETA ŠMUGĀ