— Vasarīgi silts bija ap Lieldienām un aprīļa beigās. Šis gads ir dīvains, — tā par laikapstākļu ietekmi uz biškopību sacīja Latvijas Biškopības biedrības Madonas nodaļas vadītājs, ZS “Jaunspieķi” bišu dravas saimnieks Jānis Puriņš.
Viņš ironizēja: – Tā rādās, ka šogad būs jāiztiek no zāles un sēņošanas – tūlīt sāksies sēņu laiks. Pielijušajos mežos jau daži eksemplāri atrasti.
Uz jautājumu par to, kā lietavas ietekmē biškopību, sacīja: – Tā gan nav ārkārtas situācija, jo labie gadi ir mijušies ar tukšajiem gadiem, un pēdējos 3-4 gadus var nosaukt par labajiem. Periodiski nāk tukšie, bet vēl jau biškopībā viss var pamainīties, beigās gads būs labs. Apstākļi, kādi šobrīd valda dabā, ir kritiski. Aukstais maijs, jau par ikdienu kļuvušais lietainais laiks negatīvi ietekmē biškopību vistiešākajā veidā. Tad notiek arī trakā spietošana, kāda sen nav bijusi, kas biškopjiem rada papildu raizes. Arī pārlieku lielais mitrums, pielijušie ceļi un pļavas ar lietus ūdens baseiniem biškopju darbu ietekmē – nevar pat dravā iebraukt. Ja ir zemākas vietas, tad labāk ir nenogriezties no lielceļa, bet nest savu nesamo pat 200 m attālumā. Iebraukt jau varēs, bet vairs neizbrauks. Turklāt biškopis jau nebrauc vērot, brauc strādāt ar kastēm pilnu busu. Šī aukstā un slapjā pavasara dēļ medus ievākumā ir bremze, arī ziedputekšņu vākšana ir iespējama tikai saulainā laikā, bet nekas ārkārtējs, pārdzīvosim, jo dabu nevaram komandēt, – norādīja J. Puriņš.
Uz jautājumu par jaunā medus ievākumu viņš stāstīja: – Jaunais medus ir pūpolu medus, ko bites ievāca aprīļa beigās, kad visā Latvijā priecīgi stāstīja par karstuma rekordu, kad bija plus 28 grādus karsts. Ražīgākās saimes tajā brīdī ienesa pavasara medu. Taču tas laimes brīdis, kad varēja dabūt kārklu pūpolu medu, bija īss. Sekoja maijs, kad bija aukstuma periods ar salnām, tad uznāca lietus periods, pieneņu laikā klimatiskie apstākļi bija ļoti nejēdzīgi. Pagaidām nav ar ko lielīties – nekā spoža biškopībā nav. Prognozēt gan ir grūti, kas notiks dravās, jo situācija Latvijā var būt atšķirīga. Biškopji teic, ka gaidāms interesants gads.
Patlaban sāk ziedēt meža avenes, kas ir jūnija dominējošais nektāraugs, ceru, ka ziedēs arī ugunspuķes. Apstākļos, kad līst, visu izskalo un aizskalo, medus ir luksuss arī pašai saimei. Pašpatēriņš ir liels, medu ēd ārā, ko redzu mazajās saimītēs, kur tiek apsēklotas bišu mātes, medus krājumi krītas, jau tuvu badam.
Tagad bitēm ir sajūta, ka iestājusies ziema, bet, līdzko sākšoties silts laiks, bites skriešot kā trakas, sacīja biškopis.
Uz jautājumu par medu, kam neražas gadā var celties cena, viņš sacīja: – Šo jautājumu var likt viktorīnās kā "cietā rieksta" uzdevumu, lai nosauc pārtikas produktu, kam 25 gadus nav mainījusies cena. Pareizā atbilde: – Tas ir medus. Lielā mērā medus cenu vairs nenosaka Latvijas ražas, to nosaka eksporta pieprasījums vai pieprasījuma trūkums. Tāpēc, ka Eiropā medus pieprasījuma nav, cena ir zema, un biškopjiem situācija medus realizācijā ir slikta. Situāciju ietekmē arī tas, ka veikali ir piepildīti ar viltus medu, kas, kā tagad laboratorijas analīzes pierāda, nav ražots stropā. Turklāt šādam medus produktam ir samērā solīda cena. Ziedputekšņi ir vienīgais cerīgais produkts, kuram pēdējā gada laikā palēcās augšā cena. Arī bišu maizei ir saglabājusies vairumcena, bet šobrīd bišu maize Latvijā ir aptrūkusies, un līdz jaunajai ražai – jāpagaida.
13.06.2025.