Cesvaine ziemā
Cesvaines pils
Baltie loki Madonas parkā
Madonas novada ezeri un lauki
Meža taka Madonas apkārtnē
Reklāma — × 150 px

Kad norūda grūtību pārvarēšana

Redakcija

Autors • 12.11.2010.

Kad norūda grūtību pārvarēšana
Burtu lielums

Apšu ģimenes zemnieku saimniecībā "Saulieši" Ļaudonas pagastā tur ap 60 slaucamo govju. Lai ganāmpulkam pietiktu vietas, uzcelta jauna novietne. Saimniecība izmanto ap 200 ha zemes. Gundega Apša, pēc izglītības pedagoģe, ir pabeigusi Latvijas Universitāti un strādā Ļaudonas pirmsskolas izglītības iestādē par mūzikas skolotāju. Sagaidot savas dzīves nozīmīgo jubileju, viņa teic, ka laukus pret pilsētu nekad nemainītu. Tomēr atziņa, ka dzīve laukos vienmēr ir saistījusies ar smagu darbu un visu var "pavilkt" tad, ja ir, kas strādā, izkristalizējusies ne jau tikai beidzamajos gados. Bez smaga darba nekas no gaisa nekrīt, īpaši jau tad, ja saimniecība nodarbojas ar lopkopību.

Nu jau 18 gadu pastāv z/s "Saulieši", bet lopkopībā ar piena naudu ir bijis visādi – no normālas iepirkuma cenas līdz kritiski zemai. Gundega atzīst un novērtē, cik labi, ka ir profesija un arī darbs bērnudārzā, jo nevarētu dzīvot tikai ar mājas rūpēm vien, nepieciešams līdzsvars.

Pabalsti nemudina strādāt

– Kopš darbojas "simtlatnieku" programma, vairs nevar sameklēt krietnus palīgus, kas strādātu lopkopībā. Piedāvājām pastāvīgu darbu slaucējai, bet kāpēc gan nākt strādāt, ja 100 latu var saņemt par vieglāku darbu. Kāpēc strādāt fermā, ja var aiziet uz pagastu, lai saņemtu GMI – Ls 42 katram ģimenes loceklim (deputātes pienākumus veicu 8 gadus). Bezcerīgi. Kad mūsu saimniecība izmaksā strādniekiem algas, mums tik daudz pāri nepaliek. Viena slaucēja brauc uz "Sauliešiem" ar velosipēdu no Ļaudonas, ja jaunie tā strādātu, kā viņa, tad būtu labi. Jaunie atsakās pat, ja piesola labu algu, arī pusdienas, kafiju. Nav saprotams, ka daudzi neprot plānot savu budžetu, saņemto iztērē vienā dienā, bet pēc tam nāk aizņemties.

Esmu skolotāja, kā jau daudziem, tika samazināta slodze, nogriezta alga, tagad "uz rokas" sanāk tikai nedaudz vairāk kā "simtlatniekiem". Sakiet, kāda gan ir motivācija strādāt, ja vienkāršāk saņemt pabalstus, aiziet pēc palīdzības? – vaicā Gundega.

Plāno pāreju uz zīdītājgovīm

Saimniecības "Saulieši" vadību Gundega ir nodevusi vīram Aināram Apšam, jo pati ir iekļuvusi Eiropas pensionāru pulkā. Kopīgi ir izvēlēta tālākā saimniecības "Saulieši" attīstības stratēģija – pakāpeniska pāreja uz gaļas lopkopību. Jau ir iegādātas deviņas zīdītājgovis, teles, vaislas bullis. Nākamgad būs jau ap 30 gaļas lopu. – Gaļas lopu turēšana būs vieglāka, jo zīdītājgovis nav jāslauc, lopi nav tā jāuzmana kā slaucamās govis. Tomēr, lai pārietu uz gaļas lopiem, paies pāris gadu. Atdosim kredītu, un tikai tad varēs pamazām pārdot piena devējas, kaut arī asaras birs. Tikai nezinu, vai būs, kas govis gribēs pirkt. Nesen vienu gotiņu pārdevu "Senlejām" par 106 latiem, bulli – par 150 latiem, kaut lopiņos ieguldītais darbs ir par sviestmaizi. Vajadzēs arī pārbūvēt nojumes. Citu izeju neredzam, kad laukos nevar atrast labus strādniekus, kas slauktu govis, pati to vairs nevaru darīt, – secina Gundega.

Vairāk lasiet laikrakstā STARS 13.11.2010.

Autore: IVETA ŠMUGĀ

OĻĢERTA SKUJAS foto

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px