Klāt 1. decembris, un laukos redzamo zaļo toni vēl nav nomainījis baltais. Labi sazēluši šķiet arī saimniecībās iesētie ziemāju tīrumi, un liekas, ka ziemas tuvums tos nebaida.
Kā izskatās un kā jūtas ziemāju tīrumi šajā siltajā rudenī? To vaicāju Ošupes pagasta z/s „Lazdas" saimniecei, agronomei Aldai Jansonei. Viņa dalījās savos novērojumos:
– Ziemāji ir saņēmušies un izskatās ļoti lieli. Pirmie sētie ir sacerojuši, tiem pagaidām it kā nekas nedraud, ja vien neatkārtojas pagājušās ziemas scenārijs. Pērngad sniegs uzsniga uz nesasalušas zemes, un tad var attīstīties sniega pelējums. Grūti pateikt, kāda būs ziema. Varbūt skaisti sasals zeme, uzkritīs mazs sniedziņš, un ziemāji būs ielikti siltā gultiņā. Cerēsim, ka viss būs kārtībā.
Kas attiecas uz dzeltenajiem ziediem rapša tīrumos, agronome teic, ka tās ir izturīgās pērkones, ko pa gabalu var noturēt par rapša ziediem.
Aivars Trops, Murmastienes pagasta z/s „Celmiņi" saimnieks, sacīja: – Pēdējie iesētie ziemāju lauki izskatās pat labāk nekā pirmie, kas jau par daudz sacerojuši. Tagad, šķiet, augšana ir apstājusies. Ziemāju sēju sākām jau septembra sākumā. Lai ziemāji labi pārziemotu, vispirms vajadzētu sasalt zemei, un tad jau – lai notiek, kas notikdams – sniegs, puteņi. Pērn zeme nesasala, daudziem pavasarī daļa ziemāju lauku bija jāpārsēj, arī mūsu saimniecībā. Cerams, ka šoziem tā nebūs, kaut dabas apstākļus nevaram ietekmēt.
Autore: IVETA ŠMUGĀ
OĻĢERTA SKUJAS foto