Otrdien, 23. februārī, pulksten 10 Madonā, Poruka ielā 2, LLKC 2. stāva zālē notiks biškopju seminārs. Piedalīsies Vidzemes novada biškopības instruktors Guntars Melnis. Runāsim par bišu ziemošanu, likumdošanas normām, kas jāievēro biškopībā.
Beidzot esam sagaidījuši ziemu, kad nav jāsūdzas ne par sala, ne par sniega trūkumu. Nākas pat palauzīt galvu, cik sen tāda ziema nav bijusi. Ne vienam vien tūlīt rodas jautājums, kā šādos apstākļos klājas meža iemītniekiem, augļukokiem, cilvēkiem un, protams, arī bitēm.
Atgādināšu, ka bišu gadījumā mums nav darīšana ar kādu selekcijas ceļā radītu īpatni, kā citās lauksaimniecības nozarēs, kad tiem pastiprinātas daudzas saimnieciski lietderīgas īpašības, bet zaudēta izturība un pirmatnīgums dabā. Reti kuras lauksaimnieciskās nozares lopiņus mēs varētu palaist brīvi dabā, mežā uz dažiem gadiem un pēc tam ievest kūtī, lai turpinātu audzēt, kā cilvēkam pieņemts. Ar bitēm tā ir. Spiets var aizlidot un apmesties uz dzīvi mežā, koku dobumā, padzīvot tur pāris gadu un tad (biškopja savākts vai labprātīgi – spieta veidā) atgriezties atkal cilvēka veidotā stropā. Tā arī ir atbilde uz jautājumu par bišu sajūtām šādā ziemā. Bišu saimei grūtāk pārciest neparasti siltas ziemas. Šāda ziema tomēr būs tuvāk normai, pie kā bites gadu tūkstošos pieradušas. Pēc šādas ziemas svarīgi ir vairāk sekot līdzi barības daudzumam stropā, barības patēriņš varētu palielināties. Arī bišu ienaidnieki varbūt biežāk apciemos stropus. Pēdējos gados lielākos postījumus dravās nodara caunas.
Par šiem jautājumiem runāsim seminārā. Uz tikšanos!
Autors: JĀNIS PURIŅŠ,
Madonas nodaļas vadītājs