Meža taka Madonas apkārtnē
Cesvaine ziemā
Madonas novada ezeri un lauki
Baltie loki Madonas parkā
Cesvaines pils
Reklāma — × 150 px

Jo labāka medus raža, jo vairāk darba

IVETA ŠMUGĀ

Autors • 06.11.2018.

Jo labāka medus raža, jo vairāk darba
Burtu lielums

Vai biškopim vispār ir tāds laiks, kad var atpūsties? Arī iestājoties rudenim, kad bites ieziemotas, darba saimniecībā ir daudz. To apstiprina arī Liezēres pagasta ZS "Prauli" biškopis Andis Knāķis: – Lai nebūtu sprinta, visi nepadarītie darbi ir jāpaveic, medus, bišu maize un ziedputekšņi jāsafasē, dravas saimniecība jāsakārto.

ZS "Prauli" atrodas Liezēres pagasta nomaļā vietā, ko sauc par Mandžūriju. Visapkārt meži, neskarta daba. Biškopis Andis Knāķis izvēlējies strādāt ar bioloģiskām metodēm, un uz ZS "Prauli" ražotā medus spainīša etiķetes ir redzama zaļa lapiņa, kas norāda atbilstību bioloģiskajai produkcijai.

Kā uzskata ZS "Prauli" saimnieks Andis Knāķis, biškopība viņam ir kā hobijsaimniecība, arī pēc saimju skaita pasaules mērogā tā ir neliela lauku saimniecība, kaut arī daudziem pāris simtu saimju skaitās daudz. Lauksaimniecībā izmantojamās zemes ZS "Prauli" ir ap 20 ha, kur ir gan bišu ganības, gan tiek sēti griķi.
– Sākumā, kad sāku saimniekot ar bitēm, Eiropas atbalsta nebija. Kad parādījās ES atbalsts, tika meklētas arī iespējas, kā attīstīt saimniecību. Sākās ar to, ka sadarbībā ar Madonas konsultāciju biroju tika veikti saimniecības "Prauli" grāmatvedības pakalpojumi. Speciālistu rosināts, pirms vairākiem gadiem īstenoju LEADER projektu, iegādājos jaunus bišu stropus. Pagājušajā gadā LAD tika apstiprināts projekts pasākumā "Atbalsts uzņēmējdarbības uzsākšanai, attīstot mazās lauku saimniecības". Par piešķirto finansējumu iegādājos medus atvākotāju, pārvietojamo vagoniņu ar jauniem stropiem, vēl dažas noderīgas iekārtas. Biškopības saimniecības attīstībai ZS "Prauli" sadarbībā ar LLKC Madonas konsultāciju biroja speciālistiem ir jāizpilda vairāki nosacījumi, lai palielinātu ieņēmumus no saimniecības. Man nav svarīgi, cik es saražoju, bet tas, cik daudz varu pārdot. Projekts ir ļoti izdevīgs, ir tikai jāizpilda nosacījumi. Tāpēc tagad ir jāliek uzsvars uz to, cik labi pratīšu biškopības produkciju pārdot. Izmantoju reklāmas iespējas sociālajos tīklos, kanālā "Rīga TV24". Atsaucība ir, bet varēja būt lielāka. Vislabākā reklāma ir tad, ja aizbrauc uz tirgu un tieši no tevis pērk medu gan vecie klienti, gan atnāk vēl tie, kam ir pastāstīts, ka tas ir labs medus. Medus realizācija ir gan Rīgā, gan Vecpiebalgā, – stāsta Andis Knāķis.
Jokojot viņš konstatē, ka biteniekiem šis ir ļoti "slikts" gads:
– Slikts tāpēc, ka noliktavā stāv pilnu medus spaiņu kalni – nav, kur likt.
Sezona sākas arī ziedputekšņiem un bišu maizei, kas lieliski palīdz imunitātes stiprināšanai. Jautāts, kāda bija ziedputekšņu raža, Andis Knāķis teic, ka ne tikai medus, arī ziedputekšņu pienesums ir ļoti labs: – Kaut ņemos visu laiku, netieku galā. Viss daudzums, kas atrodas kaltējamajā iekārtā, ir jāsafasē, medus –
jāsafasē. Tas nozīmē, ka vēl būs daudz darba, un medus noliktavas telpas ir par šauru.
Kad interesējamies, kurš medus spainīšu tilpums ir pieprasītākais, biškopis atbild: – Ar mazumtirdzniecību nodarbojos maz, viss pārsvarā tiek realizēts vairumtirdzniecībā. Pēc skaita visvairāk aiziet 1 l spainīšu, taču pēc apjoma nākamais ir 3 l tilpums, bet 0,5 l burciņas izvēlas maz.
Visu nepieciešamo fasēšanai "Praulu" saimnieks sagādā galvaspilsētā, arī etiķetes pasūtītas Rīgā.
Vai ir nozīme tam, ka saimniecībā ir ievākts bioloģiskais medus? Par to ZS "Prauli" saimnieks saka: – Bioloģiskajai saimniekošanai ir daudz prasību, un arī bioloģiskais medus noteikti ir vērtīgāks. Man arī sākumā likās, ka medus visur ir viens un tas pats, vai nu tā ir bioloģiskā, vai konvencionālā saimniecība. Taču pastāv risks, kā medus tiek ievākts. Bioloģiskajā saimniecībā šis risks ir mazāks, kā medu var sabojāt. Bioloģiskais biškopis, arī apkarojot varras ērci, nelieto nekādas ķimikālijas. Mēs izmantojam veterināros ierobežošanas pasākumus, izgriežot tranu kāres, jo ērcēm tīk ielīst tranu peros. Atļauta ir arī skābeņskābe.
Uz vaicājumu, vai ir kādi knifi, ieziemojot bites, Andis Knāķis dalās pieredzē: – Viss ir vienkārši, nevajag aizrauties ar nopakošanu.
Pārrunājot bišu stropu modeļus, biškopis ir secinājis: – Lielražošanā svarīgi, lai būtu vienādi rāmīši. Latvijas stāvstrops pat īsti neder.
Vai biškopis Andis Knāķis apmeklē tirgu? – Ar tiem tirgiem ir tā, ka netieku, jo nav laika. Žēl tērēt stundas, ko varu veltīt darbam savā saimniecībā. Madonas novadā ir ļoti daudz biškopju, tāpēc arī ZS "Prauli" Madonas tirgū tikai veicinātu konkurenci. Biškopim jau otram biškopim medu ir ļoti grūti pārdot. Pats vairāk nodarbojos ar ražošanu, realizācijā – mazāk, – konstatē Andis, uzsverot, ka Madonā ir liela biškopju konkurence, tāpēc katrs meklē savu produkcijas noieta tirgu.
Šogad visiem biškopjiem ir ražas gads, kad ar medus cenu dempingo. Taču medum ir ilgs garantijas laiks, un ir svarīgi, lai uzglabāšanai būtu vēsas telpas, pagrabs. Kas zina, kā būs nākamgad, varbūt būs tukšais gads. Ja šogad ir labs medus gads, tas nozīmē, ka visiem biškopjiem ir jāmeklē realizācijas iespējas.



07.11.2018.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px